تکلیف نمایندگانی که آداب سخنوری را نمی دانند، در اسفند امسال مشخص می شود؟

سرویس سیاسی «انتخاب»: «مصافحه ظریف و اوباما»، این خبری بود که سه شنبه برای ساعاتی در صدر اخبار دنیا قرار گرفت و از سوی رسانه های مختلف، «تاریخی» قلمداد شد، اما در ایران بسیاری از همان لحظات ابتدایی انتشار خبر، بر این باور بودند که این مصافحه ی اتفاقی، فارغ از مثبت یا منفی بودن آن، سرآغاز جنجال ها و حملات تندی علیه وزیر خارجه خواهد شد، اما هیچکس تصور نمی کرد که دامنه این انتقادات، به توهین، بی احترامی و فحاشی کشیده شود.
 
روز گذشته، عده ای معدود که دیگر نام و مواضع آن ها برای مردم کاملا مشخص است، بار دیگر آتش توپخانه ی خود را برای وزیر خارجه روشن کردند. رسایی، حقیقت پور و چندین تن دیگر از طریق شبکه های مجازی اقدام ظریف را تقیبح کردند. در این میان، بیرواند نماینده بروجرد در مجلس سر و صدا راه انداخت و خواستار تذکر و اخطار به وزیر خارجه شد.
 
وی با اشاره به موضوع «دست دادن ظریف و اوباما» خطاب به وزیر خارجه گفت: «آقای ظریف غلط زیادی کرده که به عنوان وزیر خارجه چنین کاری کرده و دلش خواسته با رئیس جمهور آمریکا دست بدهد! ای کاش اندازه یک جوجه خروس غیرت دینی داشتند.»
 
با این حال نائب رئیس اهل آداب مجلس پس از شنیدن سخنان ناپسند بیراوند، میکروفن وی را قطع کرده و خواستار رعایت شان وزیر خارجه کشور شد.
 
ابوترابی‌فرد گفت: افرادی چون آقای ظریف در دفاع از انقلاب و رهبری و خون شهدا، غیرت دینی کمتر از بنده ندارند.
این انتقادات غیرمنصفانه که ریشه های حب و بغض را می توان در آن یافت، این  تفکر را در ذهن متبادر می کند که برخی از افراد همیشه دلواپس که در ماجرای توافق هسته ای و به فرجام رسیدن آن شکست بزرگی دریافت کردند، امروز به فکر انتقام از مردی افتاده اند که این مذاکرات را به سرمنزل مقصود رساند.
 
این افراد به حدی از موفقیت روحانی و ظریف در خشم اند که هیچ توضیحی چه از سوی شخص وزیر خارجه چه از سوی دیگر مسئولان آن ها را قانع نخواهد کرد، چراکه به بهانه ای تازه دست پیدا کرده اند تا بتوانند حساب خود را با عاملانی که منجر به باخت آنان در عالم سیاست شده،  تسویه کنند.
 
این جماعت همواره دل نگران در این راه نه به نصایح معصومین و بزرگان دینی توجه دارند، نه اخلاق و ادب ایرانی-اسلامی. سخنان تند و زننده این افراد در روز گذشته، که تازه آغاز شده، هم برخلاف فرمایش حضرت علی  است که می فرمایند: «با دشمنت مصافحه کن اگر چه از آن خوشش نیاید؛ زیرا خداوند به آن امر کرده است» و هم در تضاد با آداب و سنن ایرانی - اسلامی.
 
این افراد چگونه توقع دارند فردی که نماینده ی کشوری با فرهنگ ایرانی - اسلامی است، به مردی که دستش را به منظور عرض سلام و احترام دراز کرده، پشت کرده و به راه دیگری رود. آیا این رفتار برخلاف نصایح بزرگان دینی نیست؟ و آیا این اقدام، تخریب کننده ی ذهنیات جهانیان از ادب و اداب اسلامی - ایرانی نیست؟
 
اگر کسی نداند، شاید گوینده سخنان توهین آمیزی که در بالا آمده را هر کسی غیر از عضوی از آنچه نمایندگان مجلس «خانه ملت» می نامند، بداند. با این حال، اکنون در روزهایی به سر می بریم که فاصله ای تا انتخابات مجلس ندارد و مردم حداقل بین نماینده ای که در انتقاد خود ادب خرج می دهد و نماینده ای که هر چه در ذهن می پروراند را به زبان می آورد، تفاوت قائل شده و نخواهند گذاشت چنین افرادی بار دیگر به عنوان نماینده آنان در نهادی تصمیم گیر، ورود پیدا کنند.
+103
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  mabahamim - منچستر، انگلستان

  تکلیف رهبر الزایمر چی میشه که حتی از روی کاغذ هم میخوانه در سخنرانی هایش اکثرا کلامات بی ربط و بی ادبی بکار بی بره
  6
  53
  ‌پنجشنبه ۹ مهر ۱۳۹۴ - ۱۰:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  کیوان م - تهران، ایران

  کدوم یکی‌ از این به اصطلاح نماینده‌ها آداب سخنوری دارن؟؟؟ ،همه با مدرک جعلی و بی‌سواد شدن نماینده .
  3
  60
  ‌پنجشنبه ۹ مهر ۱۳۹۴ - ۱۰:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۶
  hassan5 - تهران، ایران

  این شخص ادب را از رهبر کبیر خودش یعنی خمینی اموخته است که گفته بود امریکا هیچ غلطی نمیتواند بکند
  3
  48
  ‌پنجشنبه ۹ مهر ۱۳۹۴ - ۱۰:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  rose874 - ژنو، سوییس

  غیرت دینی جوجه خروس رو از کجا تشخیص داده حالا؟؟
  3
  54
  ‌پنجشنبه ۹ مهر ۱۳۹۴ - ۱۰:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۳
  نازک بین - شفیلد، انگلستان

  حکایت است که گفته اند . حکیمی از این نمایندگان عربده کش پرسید . ادب از کی آموختید ؟ جملگی گفتند از یاوه گویان و کلاشان . که هرچه به نظرشان زیبا آمد و درخور شأن خود دیدن ما آن را نشخوار کردیم.
  4
  27
  ‌پنجشنبه ۹ مهر ۱۳۹۴ - ۱۱:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۰
  ali.moon - واشینگتن، ایالات متحده امریکا

  یه مشت ادم نفهم و بیسواد ریختن مجلس که دارن هی حرف مفت میزنن...
  3
  38
  ‌پنجشنبه ۹ مهر ۱۳۹۴ - ۱۱:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  انزلیچی - بندرانزلی، ایران
  اینا واقعا شورش رو در آوردن،ظریف بیچاره با اوباما دست داده طفلک بهش یه دست نداده که
  3
  9
  ‌پنجشنبه ۹ مهر ۱۳۹۴ - ۱۲:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  modernwiretools - تهران، ایران
  دکتر ظریف یک سیاستمدار زبده ست و انسان پاک یه لر بروجردی که تا دیروز معلوم نیست چکاره بوده غلط اضافی کرده این حرفو زده دکتر ظریف و اقای قاسم سلیمانی نمونه انسانهایی هستند که فقط بخاطر خدا و مردم عزیزمون قدم بر میدارن متاسفانه اکثر نمایندگان مجلس با بچه های امور خارجه مشکل دارن اونم ضعف اطلاعاتی مجلسی هاست
  6
  7
  ‌پنجشنبه ۹ مهر ۱۳۹۴ - ۱۲:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  parvin55 - مادرید، اسپانیا
  وقتی‌ خدای اینها در کتاب مقدس!!! کافران را بوزینه بنامد از پیروان انتظار ادب؟؟
  4
  7
  ‌پنجشنبه ۹ مهر ۱۳۹۴ - ۱۳:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  sleepyhollow - کوالا لامپور، مالزی
  این خبر حاوی دو نکته است و می خواهم از نکته اول که همگی نظرشان را دادند گذر کنم چراکه مطمئنا همگی یک نظر داریم. اما نکته دوم که برای من خیلی عجیب است طیف وسیع رسانه ای و تبلیغاتی است که در کشور ما بیداد می کند گویی یک عده فقط نشسته اند تا ذهن مردم را به هر سویی که خودشان اراده می کنند برود. بعنوان مثال بازی ایران و آرژانتین یا بازی ایران و عراق که باید طبق عرف همه جای دنیا باخت محسوب میشد اما در کشور ما با تلاش بی سابقه رسانه ها به نوعی برد تلقی شد و حتی درخواست پاداش هم کردند. حالا اینجا هم به گونه ای حرف از دلواپسان می زنند و جبهه درست کرده اند و برجام را موفقیت می نامند که گویی کل مشکلات کشور حل شد و قیمت ها افت کرد و مردم راحت شدند. نمیدونم چه گروهی این تخم لق را تو دهن مردم میاندازند و واقعیات را متفاوت نشان می دهند. در این خبر هم به نقل از ابوترابی همین گونه القاء شده که برجام موفقیت بود و منتقدین دلواپسان حسود هستند! واقعا چرا؟ این همه جبهه گیری و یارکشی بابت چی؟ هیچ؟ پوچ؟ کدوم موفقیت آقای ابوترابی؟ الان مملکت که بدتر شده و فشار دولت هم بر تحریم ها مضاعف شده!
  0
  7
  ‌پنجشنبه ۹ مهر ۱۳۹۴ - ۱۳:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  sleepyhollow - کوالا لامپور، مالزی
  فقط دوست دارم یک نمونه! فقط و فقط و فقط یک نمونه مثال بیارند که وضع کشور از قبل از برجام بهتر شده! اما من میتونم هزاران مثال بیارم که وضع بدتر شده و بدتر هم خواهد شد. همه کارنامه این دولت را در برجام خلاصه کرده اند اما من ده ها مثال میارم که در باقی مسائل رفوزه تر از انتری نژاد شده.
  1
  8
  ‌پنجشنبه ۹ مهر ۱۳۹۴ - ۱۳:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  عموعقلی - پاریس، فرانسه
  واقعا حیف است حتی کلمه اسطبل را برای این مجلس بکار برد زیرا جفا در حق حیوانات است
  0
  12
  ‌پنجشنبه ۹ مهر ۱۳۹۴ - ۱۳:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۰
  senator x - تهران، ایران
  چرا از اسفند؟ازهمین سال تحصیلی امسال شروع میکردند ,آنهم از آمادگی !
  0
  7
  ‌پنجشنبه ۹ مهر ۱۳۹۴ - ۱۷:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۰
  senator x - تهران، ایران
  اون قدیما کسانکه میخواستن(دستمال دست بگیرن)دستمالشان ابریشمی بود که طرف(ناراحت)نشه و دستمال تو جیبشان بود.ولی اینها افتخار میکنند که (دستمال بدست)هستند و میندازند گردنشان,چرا برای خوشامد اربابشان
  0
  0
  جمعه ۱۰ مهر ۱۳۹۴ - ۱۷:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.