پلاتینی در پرونده فساد فیفا 'تنها یک شاهد نیست'

موقعیت میشل پلاتینی رئیس اتحادیه فوتبال اروپا، در پرونده فساد در فیفا از نظر مقامات قضایی سوئیس "چیزی بین شاهد و متهم" است.
دادستانی سوئیس گفته است که میشل پلاتینی، رئیس اتحادیه فوتبال اروپا، در پرونده فساد در فیفا نقشی بیش از یک شاهد دارد.
 
سپ بلاتر، رئیس ۷۹ ساله فدراسیون جهانی فوتبال، متهم است که در سال ۲۰۱۱ دو میلیون دلار را به صورت ناموجه به میشل پلاتینی پرداخت کرده است. آقای پلاتینی پس از پرسش مقامات دادستانی کل سوئیس، تاکید کرد که او به عنوان شاهد احضار شده است.
 
سپ بلاتر و میشل پلاتینی اتهامات مطرح شده را رد کرده‌اند، آقای پلاتینی هم تاکید کرده که با وجود اتفاقات پیش آمده، همچنان برای نامزد شدن در انتخابات ریاست فیفا مصمم است.
 
میشل پلاتینی در پاسخ به سوالی در مورد اینکه آیا پرونده قضایی علیه او گشوده شده یا نه گفت: "به هیچ وجه. من هفته گذشته به‌عنوان کسی که قرار است اطلاعاتی را در اختیار دادستان سوئیس قرار دهد احضار شدم."
 
اما صحبت‌های مایکل لابر، دادستان کل سوئیس با صحبت‌های میشل پلاتینی در تضاد است. او گفت: "ما با آقای پلاتینی به‌عنوان شاهد مصاحبه نکردیم، این درست نیست. ما از او به‌عنوان فردی با موقعیت متهم و شاهد سوالاتی را پرسیدیم."
آقای لابر همچین گفته که او و همکارانش قصد بازرسی و جستجو از مقر یوفا را داشتند.
 
نکته اصلی در اتهامات مطرح شده، پرداخت دو میلیون دلاری سپ بلاتر به میشل پلاتینی در سال ۲۰۱۱ به‌عنوان دستمزد کاری است که او یک دهه قبل انجام داده بوده، آقای پلاتینی تاکید کرده که پول پرداختی از طرف سپ بلاتر "کاملا مورد تایید" مقامات بوده است.
سپ بلاتر تنها دو ماه پیش از انتخابات ۲۰۱۱ فیفا به میشل پلاتینی دو میلیون دلار پرداخت کرد، زمان این پرداخت باعث مطرح شدن سوالات بسیاری در این باره شده است.
 
آقای پلاتینی گفته در زمان آغاز به کار برای فیفا به او گفته شده بود که این سازمان به دلیل"شرایط نامساعد مالی" خود نمی‌تواند پول او را پرداخت کند.
 
اما حساب‌های فیفا نشان می‌‎دهد که این سازمان در بین سال‌های ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۲ و در زمانی که آقای پلاتینی به‌عنوان مشاور در این نهاد کار می‌کرده، درآمدی در حدود ۸۳ میلیون دلار داشته است.
بحران رسوایی فساد مالی در فیفا اوایل خرداد ماه وارد مرحله تازه‌ای شد، زمانی که پلیس سوئیس هفت نفر از اعضای ارشد فیفا را در هتلی در زوریخ همزمان بازداشت کرد.
 
این هفت نفر برای شرکت در کنگره فیفا و انتخابات ریاست فیفا در این هتل اقامت داشتند.
آقای بلاتر همچنین متهم شده قراردادی را خلاف منافع فیفا با جک وارنر، رئیس سابق فدراسیون فوتبال منطقه کارائیب در زمینه حق پخش تلویزیونی منعقد کرده است.
 
مقامات قضایی سوئیس رئیس فدراسیون بین المللی فوتبال را در مورد این اتهامات بازپرسی کردند، با این حال او اعلام کرده است که سمت خود کناره‌گیری نخواهد کرد.
 
سپ بلاتر که پیشتر گفته بود در ماه فوریه سال آینده از سمت خود کنار می رود، گفته است که "هیچ‌گونه کار غیرقانونی و اشتباهی انجام نداده است."
+6
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.