کار ایران و عربستان به تهدید نظامی کشید؛ گام بعدی چیست؟

آیت الله خامنه‌ای در مراسم فارغ‌التحصیلی دانشجویان افسری ارتش در نوشهر سخن می‌گفت  -
آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران امروز در جمع گروهی نظامی به دولت عربستان سعودی هشدار داده که اگر به حجاج ایرانی بی احترامی کند یا به وظایف خود در قبال اجساد زائران کشته شده ایرانی در واقعه منا عمل نکند، ایران عکس العملی "خشن و سخت" نشان خواهد داد.
 
او تلویحا حمایت عربستان را از صدام حسین، رئیس جمهور پیشین عراق در دوران جنگ با ایران یادآوری کرده و گفته است که همه حامیان او "سیلی خوردند" و باید ایران را شناخته باشند.
 
تندی کم سابقه لحن رهبر ایران و مخاطبان او که نظامی بودند ماهیت تهدید او را تا حدود زیادی روشن می کرد، اما اگر تردیدی هم برای کسی باقی مانده بود، مقامات نظامی ایران با اعلام آمادگی برای "انجام هرگونه مأموریت درباره واقعه منا" روشن کردند که هشدار رهبر ایران یک هشدار نظامی است.
 
روابط ایران و عربستان سعودی افت و خیزهای زیادی داشته است، اما از ۲۸ سال پیش که درگیری میان زائران ایرانی و نیروهای سعودی در عربستان به کشته شدن صدها ایرانی انجامید، رابطه دو کشور تا این حد پر تنش نبوده است.
حوادث امسال حج هم بر دامنه این تنش کم سابقه افزوده است.
 
ائتلاف به رهبری عربستان که علیه حوثی های مورد حمایت ایران در یمن می جنگد، همین امروز اعلام کرده که یک لنج ماهیگیری را در نزدیکی آب های یمن مصادره کرده که از ایران برای حوثی ها سلاح می برده است.
 
البته جنگ نیابتی ایران و عربستان از چند سال پیش عمدتا در سوریه و تا حدودی در بحرین هم جریان داشته است.
جنگ بر سر نفوذ
مقامات عربستان بارها در مورد تلاش ایران برای گسترش نفوذ در منطقه ابراز نگرانی کرده اند. افشاگری های ویکی لیکس نشان داده که بعضی مقامات عربستان، در اوج بحران هسته ای ایران، همه تلاش خود را کرده بودند تا آمریکا را به حمله نظامی به ایران و "کوبیدن سر مار" متقاعد کنند.
 
اما توافق جامع اتمی ایران و قدرت های جهانی مقامات عربستان را از وقوع چنین حمله ای ناامید کرده است. آنها شاهد کم شدن تدریجی فشار بر ایران و بازگشت این کشور به جامعه جهانی هستند. آنها می دانند که رونق گرفتن اقتصاد ایران به معنای بازتر شدن دست این کشور برای حمایت از گروه هایی است که نفوذ ایران را در لبنان، فلسطین، سوریه، عراق، یمن و... نمایندگی می کنند.
 
پادشاه جدید عربستان از زمان به قدرت رسیدن تلاش کرده که خود را در مواجهه با تهدید ایران مصمم و قاطع نشان دهد. وارد شدن به جنگ در یمن یکی از نخستین اقدامات او در این راستا بود.
از طرف دیگر رهبر ایران هم نگرانی های خود را دارد.
 
او نگران است که نرمشی که ایران در بحران هسته ای نشان داده و رویکرد مسالمت جویانه دولت حسن روحانی در سیاست خارجی، در نهایت باعث تضعیف موقعیت ایران در منطقه شود، به همین دلیل است که او بارها تأکید کرده که ایران بدون توجه به نظر دیگران، به دفاع خود از "مردم مظلوم" فلسطین، یمن، سوریه، عراق، بحرین و لبنان ادامه خواهد داد.
 
آیت الله خامنه ای حتی هشدار داده که آمریکا می خواهد با استفاده از فضای جدیدی که با توافق اتمی ایجاد شده، به مراکز "تصمیم گیری یا تصمیم سازی" در جمهوری اسلامی نفوذ کند و باعث تغییر رویکرد حکومت ایران شود.
 
به همین دلیل است که او به صراحت در قبال عربستان لحنی ستیزه جویانه انتخاب می کند. پیام او این است که "نرمش" ایران به برنامه اتمی ایران محدود می شود و او از سایر مواضعش عقب نخواهد نشست، چه در منطقه و چه در داخل کشور.
 
ایران و عربستان، دو رقیب دیرین، پیشانی به پیشانی هم چسبانده اند و خیره در چشم هم مشت های خود را گره کرده اند، اما آیا آنها واقعا آمادگی یک رویارویی مستقیم نظامی را دارند؟
 
کوچکترین درگیری نظامی بین ایران و عربستان کل منطقه را به آتش می کشد. قدرت های بزرگ نمی توانند تماشاچی جنگ مستقیم میان دو تولید کننده بزرگ انرژی جهان، آن هم در منطقه ای با حساسیت خلیج فارس باشند.
 
هر دو کشور می دانند که در چنین جنگی، حد اکثر می توانند زیان های بزرگی به حریف بزنند، اما سودی عاید خودشان نخواهد شد.
به نظر می رسد که تنش میان ایران و عربستان به اوج خود نزدیک می شود، اما چه بسا پس از آن گشایشی در کار باشد.
مسیر خروج
آقای خامنه ای حتی در سخنرانی ستیزه جویانه امروز خود فراموش نکرد که از "ادب اسلامی و حرمت برادری در دنیای اسلام" یاد کند.
 
او اخیرا گفته بود: "ما دست دوستی به سمت همه دولت های مسلمان منطقه دراز می کنیم. ما با دولت های مسلمان هیچ مشکلی نداریم. روبطمان با اغلب همسایگانمان هم روابط دوستانه و برادرانه است... البته بعضی ها هم نزدیک و دور اختلاف دارند، لجاجت می کنند، خباثت می کنند، لکن از طرف ما بنایمان بر ارتباطات خوب با همسایگان است".
 
اگر گشایشی در راه باشد، مسیر دشوار آن از حل بحران های پیچیده سوریه و یمن می گذرد. به نظر می رسد که قدرت های بزرگ در روزهای اخیر عزم خود را برای سامان دادن به اوضاع سوریه جزم کرده اند و در این میان دولت آمریکا پذیرفته است که این بحران بدون مشارکت ایران حل نخواهد شد.
 
اخیرا فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفته است که روند رسیدن به توافق جامع اتمی با ایران می تواند برای بحران سوریه الگو باشد.
 
آیا شاخ و شانه کشیدن های اخیر ایران و عربستان آخرین تلاش آنهاست تا با دستی پرتر مذاکرات آتش بس را در جنگ‌های نیابتی خود آغاز کنند؟
+102
رأی دهید
-53

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۶
  *بی همتا* - برلین، آلمان
  اغا تا پشت گرمی نداشته باشد . چنین گستاخی نمیکند . ملا ترسوست . فعلا اربابش روسیه امروز جنگنده های خودرا در محلهائی در سوریه بمباران کرده که اثری از فعالیت داعش در ان نقاط نبوده . هدف پوتین ازبین بردن مخالفان بشاراسد ست . و حفظ وبقای بشاراسد که رژیم هم خواهانش است ...
  28
  36
  ‌چهارشنبه ۸ مهر ۱۳۹۴ - ۲۰:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  armin parsi - منچستر، انگلستان
  امیدوارم این تهدیدها به مرحله عمل رسیده و منطقه را از شر دو نظام مستبد که سبب تمام مشکلات منطقه هستند رها کند
  19
  35
  ‌چهارشنبه ۸ مهر ۱۳۹۴ - ۲۰:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  baba bekheyal - اسپارت شهر باران، ایران
  شناسنامه سعودی بالاخره بسته میشه یا الان یا آینده نزدیک، گنهکار چه یک گونه بکنه چه ده‌تا همیشه گنهکار ه، باید پرونده رو بست.
  18
  32
  ‌چهارشنبه ۸ مهر ۱۳۹۴ - ۲۰:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  بهرنگ60 - بادن، آلمان

  نه فقط عربستان بلکه هیچ کشور دیگه‌ای مال این حرفا نیست که بخواد به ایران حمله کنه. آره دولت ما هارت و پورت زیاد می‌کنه. اما یادتون نره اگه پای ذره ذره خاک وطن وسط بیاد، با ملت ایران طرفید، انوقت که سوراخ موش واسه ۱ میلیارد هم گیرتون نمیاد که توش خودتون و قایم کنید. پاینده باد ایران و ایرانی‌.
  30
  73
  ‌چهارشنبه ۸ مهر ۱۳۹۴ - ۲۰:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  homopersia - ملبورن، استرالیا

  یک شوی سیاسی جدید برای سردرگمی ملت ایران و کشتار جوانان آن مرز و بوم...
  9
  33
  ‌چهارشنبه ۸ مهر ۱۳۹۴ - ۲۲:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  rood120 - منچستر، انگلستان

  هارت و پورت های زیادی، هیچ غلطی هم نمی کنید . بیست سال پیش هم که زدند صد ها ایرانی را کشتند و سالها هست که بد رفتاری های فراوان به ایرانیان می شود امسال هم که از تجاوز و کشتار و اخبار های ضد و نقیض از گم شدن سپاهیان به خبر می رسد که حتما نیروهای امنیتی عربستان دارند یک حالی می دهند به عزیزان سپاهی خوب دیگه چی می خواهید .
  12
  38
  ‌چهارشنبه ۸ مهر ۱۳۹۴ - ۲۲:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  nimaaa - نیویورک، ایالات متحده امریکا

  فقط یه شانسی آوردیم اینها هم مرز نیستن وگرنه حداقل 8 سال جنگ داشتیم
  5
  34
  ‌چهارشنبه ۸ مهر ۱۳۹۴ - ۲۲:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  tabatabayi - کوالالامپور، مالزی
  نویسنده بیسواد بی بی سی در این مقاله نوشته:. "دو تولید کننده بزرگ انرژی جهان". خنده دار نیست؟ ایران با 1 میلیون بشکه تولید نفت در روز و عربستان یا 12 میلیون بشکه در روز آیا قابل مقایسه هستند؟؟؟؟. همه برای ما شده اند تحلیلگر سیاسی
  19
  30
  ‌پنجشنبه ۹ مهر ۱۳۹۴ - ۰۰:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۲
  agha_ehsan - تهران، ایران
  دمش گرم . یاد شاه افتادم که با وجود اونهمه خدمت به ایران عرضه نگه داشتن بحرین رو هم نداشت . به نظرم این بار علی با این حرفش ، حرف دل 1400 ساله دل ما رو زده . دمش گرم .
  43
  25
  ‌پنجشنبه ۹ مهر ۱۳۹۴ - ۰۰:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  سر فراز ایران - گوتنبرگ ، سوئد

  اتفاقا با این حرفش ۱۰۰% موافق هستم و با این طرز اعتراض کردن. تو اون منطقه از جهان باید هراز گاهی از بوده قدرت حرف زد ولی‌ امیدوار هستم هیچ وقت جنگی در نگیرد . خدا نگهدار ایرانو ایرانی‌
  5
  26
  ‌پنجشنبه ۹ مهر ۱۳۹۴ - ۰۱:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  Imod.barbekan - منامه، بحرین

  از پس یه داعش بیست هزاری برنیومدن حالا حرف از عربستان میزنند اگه جنگی بین دو کشور بشه ایرانتون با یک میلیارد و چند صد میلیون مسلمان طرف خواهد بود و کشورتون میدان جنگ و تکرار تاریخ چند هزار ساله و از ایرانتون یک تکه کاغذ بیش باق نخواهد موند
  43
  11
  ‌پنجشنبه ۹ مهر ۱۳۹۴ - ۰۲:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  کیوان م - تهران، ایران
  عکس رو نگاه کنین یک مشت پیر پاتال زوار درفته ،مثلا اینا فرماندهان نظامی رژیم آخوندی هستن ،همشون پشت اون صندلی دارن ضعف می‌رن ،جوونها هم اکثریت معتاد کردین ،با کیا میخواین برین جنگ؟؟؟؟ حتما با مزودرانی که پشت اینترنت هارت و پورت می‌کنن ؟؟؟؟ جنگ ایران و عراق هم اگر دلاوران و نظامیان برجسته زمان شاهنشاه آریامهر نبودن عراق ۱ هفته ایران رو میگرفت ،نکنه میخواین با ۴ تا آخوند شیپیشو و بسیجیها و نیروی انتظامی که فقط زورشون به زنها می‌رسه سراغ دژمن برین،علی‌ گدا چرت پرت نگو ،خیلی‌ گنده تر از دهنت وراجی میکنی‌ ،یه نگاه به دوروبرت بنداز بعد اراجیف بباف .
  10
  23
  ‌پنجشنبه ۹ مهر ۱۳۹۴ - ۰۴:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  janahi - دبی، امارات متحده عربی
  هنوز فکر میکنه زمانم قدیمه و دنیا بی صاحب !!
  5
  5
  ‌پنجشنبه ۹ مهر ۱۳۹۴ - ۱۲:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  rahjoo - بابل، ایران
  Imod.barbekan هم اون عرب کثیف قحطانی و هم تو عربزاده رو بگور میفرستیم بیخود واق واق نکن!بذار وهابی کشون راه بیفته بهت میگن نفرت 1400ساله چه شکلیه کوچولو.
  4
  14
  ‌پنجشنبه ۹ مهر ۱۳۹۴ - ۱۴:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  kolah-ghermezi - ونکوور، کانادا
  [::Imod.barbekan - منامه، بحرین::],...نکن مغز فندقى !! کل جهان هم جمع بشن اسراییل قاطى هیچ کدومتون نمیشه و در کنار ایران میاسته که مبادا لابلاى عربها تنها بمونه ! نمونه اش هم جنگ ایران و عراق ، دنیا داشت به صدام کمک میکرد اما اسرائیل به ایران !!!! پس بیخودى براى اربابت...که خودت هم در یکى از استانهاى نه چندان دور متعلق به ایران ساکن هستى !!! بدو برو ..... که وقتشه !!! تقلبلا !! .
  2
  17
  ‌پنجشنبه ۹ مهر ۱۳۹۴ - ۱۴:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  sos_11 - تهران، ایران
  [::Imod.barbekan - منامه، بحرین. آخه عرب زاده ترسو، تو تاریکی نشستی و تیر در میکنی. اون صدام گردن کلفت که خودشو سردار قادسیه میدونست در برابر اراده این ملت مثل موم وا رفت. حالا این سعودیها ی خوش گذرون شکم گنده و سگ های دست آموزشون که از همین حالا هم جرات این کارو ندارن. برو تاریخ رو مرور کن و کمتر عربده بکش. اگه جنگی بشه سگستان سعودی رو به گورستان شما بزدلها تبدیل میکنیم. این حرف رو از جانب مردم عزیز ایران گفتم، نه از دیدگاه حکومت ایران. عرب هرچه باشد مرا دشمن است کج اندیش و بد ذات و اهریمن است
  1
  4
  شنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۴ - ۱۲:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  DJANGO1 - زنجان، ایران
  [::Imod.barbekan - منامه، بحرین::]. ... داری حرف میزنی
  1
  1
  شنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۴ - ۲۱:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.