خواهر و مادر زنجانی، مدعی اموال او شدند

روزنامه اعتماد : در فاصله سه روز تا برگزاری جلسه دادگاه بابک زنجانی، سخن از شکایتی جدید از این متهم نفتی به میان می‌آید؛ شکایت خانوادگی از او. موضوعی که امیرعباس سلطانی، رییس کمیته پیگیری پرونده زنجانی در مجلس آن را یک «جنگ زرگری» می‌خواند. او در گفت‌وگو با «اعتماد» می‌گوید مادر و دو خواهر بابک زنجانی هم به جمع مدعیان اموال او در داخل پیوسته‌اند و مدعی شده‌اند اموال معرفی شده متعلق به آنها بوده، نه بابک زنجانی.
نامه بابک زنجانی به رییس‌جمهوری و نمایندگان را دیده‌اید، نظرتان راجع به محتوای آن چیست؟
من قبلا نامه را دیده بودم اما از طریق خود بابک زنجانی یا وکلای او در اختیار ما قرار نگرفته بود. البته نامه اصلا به دست نمایندگان هم نرسیده بود و من خودم از طریق وزارت نفت آن را گرفتم و مطالعه کردم. البته در اینجا بحث دو تا نامه است. بابک زنجانی یک نامه برای رییس‌جمهوری نوشته و یکی هم برای نمایندگان. نامه رییس‌جمهوری همان نامه کوتاهی بود که منتشر هم شده است. اما نامه نمایندگان طولانی و حدود پنج صفحه بود.
در آن نامه بلندی که می‌گویید خطاب به نمایندگان است، چه نوشته بود؟
مطالب آن نامه هم همین‌هایی بود که اینجا گفته بود. فقط هم خیلی مفصل‌تر شرح داده بود و هم توهین‌های آن به مراتب بیشتر از این نامه‌ای بود که منتشر شد. در آن نامه‌ای که برای نمایندگان نوشته بود خیلی بر «اقدامات انقلابی» خودش و خدماتش تاکید کرده بود و باز هم تکرار کرده بود که بسیجی اقتصادی است و حتی منتقدانش را ضد انقلاب خوانده بود.
تاریخ هر دو نامه یکی است یا فرق می‌کند؟
این نامه‌ها مربوط به تیرماه هستند. گویا هر دو در یک تاریخ نوشته شده‌اند. البته توهین‌هایش به نمایندگان خیلی زیاد بود.
چه توهین‌هایی؟
حالا فکر می‌کنم خیلی آن توهین‌ها در کنار اصل قضیه اهمیت نداشته باشند.
با توجه به آنکه می‌گویید به نمایندگان توهین کرده بود چرا محتوا و متن آن را منتشر نکردید؟
چون آن نامه به دست نمایندگان نرسیده بود و البته اگر منتشر می‌شد فقط اصل قضیه را به حاشیه می‌برد و باعث می‌شد تا موضوع وارد یک سری دعواهای لفظی بشود. یعنی اصلا شیوه بابک زنجانی همان موقع که به کمیسیون هم می‌آمد همین بود که بازی را با حاشیه‌هایی که طراحی می‌کرد از مسیر اصلی خارج کند. همین نامه را با عنوان نامه به نمایندگان مطرح کرده بودند اما هیچ نامه‌ای به مجلس نرسیده بود و من از طریق وزارت نفت آن را پیگیری کردم و توانستم به دستش بیاورم.
آقای کوهپایه‌زاده، وکیل بابک زنجانی اصرار دارد با وجود گفته‌های شما او تنها وکیل این پرونده است و بابک زنجانی شش وکیل ندارد و تنها یک وکیل روی پرونده کار می‌کند.
ایشان اشتباه می‌کند. اگر واقعا این‌طور فکر می‌کند من به او می‌گویم که آقای کوهپایه‌زاده شما هم سر کار هستید. مگر اینکه ایشان هم بخواهد مثل موکلش دیگران را سر کار بگذارد. ما الان با آدرس و مشخصات و به صورت مستند می‌دانیم که شش تیم حقوقی به عنوان وکلای بابک زنجانی مشغول کار هستند.
به صورت مجزا کار می‌کنند یا مرتبط با هم هستند؟
با شش وکیل مجزا که احتمالا هر کدام سر گروه یک تیم حقوقی هستند قرارداد امضا کرده و همه اینها الان روی پرونده او کار می‌کنند. اینها شش گروه هستند که به طور دایم و جدی پرونده را پیگیری می‌کنند. اصلا آیا عقلانی است که پرونده‌ای با این وسعت و حجم را به یک وکیل بسپارند. اصلا این پرونده را یک نفر چقدر طول می‌کشد تا فقط بخواند. حالا بگذریم که باید کلی درباره آن کار و تحقیق کند و فکر کند و به راهکارهایی برسد. اگر در آینده لازم باشد تمام اطلاعات و مشخصات این شش تیم حقوقی را منتشر می‌کنیم.
شما از قول زنجانی گفته‌اید که او ٢٥ میلیارد یورو در بانک‌های ژاپن سرمایه‌گذاری کرده است. ماجرای این پول چیست؟ چون اگر واقعیت باشد او الان بیستمین ثروتمند بزرگ دنیاست.
این درست است و نوار ضبط شده آن وجود دارد.
منظور من از سوال این است که چقدر آن موضوع قرین به صحت است؟
این حرف خودش است. خودش گفت من این مبلغ را بردم در ژاپن و به «ین» تبدیل کردم. این را زمانی می‌گفت که می‌خواست اثبات کند پول برای بازپرداخت بدهی دارد و قصدش هم پرداخت آن است. می‌گفت من اینقدر پول دارم که این بدهی پای آن چیزی نیست. خودش هم مدعی بود که مبلغ هنگفتی هم به طرف ژاپنی داده تا با وجود تحریم‌ها آنها بپذیرند او پولش را در بانک‌های این کشور سرمایه‌گذاری کند.
ادعایی را که می‌گویید او درباره این سرمایه‌گذاری مطرح کرده تا الان پیگیری کرده‌اید تا راست و دروغش مشخص شود؟
نه. آنها که چنین اطلاعاتی را به ما نمی‌دهند و ما به راحتی نمی‌توانیم این اطلاعات را از بانک‌های ژاپن بگیریم که موجودی حساب فلانی چند است.
ولی خیلی مهم است که معلوم شود اصل موضوع چیست.
این به هر حال ادعای خودش است و الان نوار ضبط شده آن موجود است. او از این ادعاها خیلی مطرح کرده. ما از قوه قضاییه هم خواستیم بیایند و ببینند که ما چه می‌گوییم اما آنها نیامدند. او البته این اظهارات را در اوج قدرت مطرح می‌کرد و احتمال نمی‌داد که کارش به بازداشت و زندان برسد. الان با بازداشت او و وضعیتی که برایش پیش آمده اوضاع خیلی فرق می‌کند.
بحث اموال او به کجا رسید؟ چیز دیگری از اموال او پیدا شد یا نه؟
الان مساله اموالش این است که کفاف بدهی را نمی‌دهند. هنوز هم اطلاعات جدیدی در کار نیست. لیست همه اموال را داریم اما به درد ما نمی‌خورد. در ایران دو هزار و صد میلیارد اموال دارد که مدعی آنها هم زیاد است. هم بانک مسکن و تامین اجتماعی و اشخاص حقیقی و حقوقی بسیاری مدعی آنها هستند. حتی خواهرها و مادر بابک‌ زنجانی هم مدعی مالکیت این اموال هستند و دارند پیگیری می‌کنند که این اموال و دارایی‌ها تعلق به بابک زنجانی ندارد و متعلق به آنهاست.
چقدر این دعوا جدی است؟
در ظاهر نشان می‌دهند دعوای خانوادگی است اما ما می‌دانیم که جنگ زرگری است و حقیقت ندارد. ولی با این حال خیلی جدی دنبال این هستند که اینها اموال آنهاست، نه بابک زنجانی و حتی شکایت کرده‌اند که بابک زنجانی اموال متعلق به آنها را به عنوان اموال خودش معرفی کرده است.
یک بحثی که در نامه زنجانی بود این است که نوشته می‌خواسته پول را پس بدهد، ولی چون بازداشت شده نتوانسته. توضیح شما در این رابطه چیست؟
حرف بی‌حساب می‌زند. چون تاریخ آخرین چک بابک زنجانی به قبل از تحریم‌ها برمی‌گردد و این نشان می‌دهد که این موضوع دور زدن تحریم‌ و اینکه تحریم‌ها نگذاشت بدهی‌هایش را پرداخت کند هم یک سناریویی است برای اینکه پول نفت را ندهد. تاریخ چک‌های زنجانی این را ثابت می‌کند.
+28
رأی دهید
-56

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۶
  کیوان م - تهران، ایران

  وقتی‌ آغا مجتبی پشتش باشه ۲ روز دیگه هم راحت از زندان میاد بیرون و کسی‌ هم نمی‌تونه بگه بالای چشت ابرو هست و خانوادش هم که ادعا دارن پولها مال ماست پس پرونده مختومه و پولها ماست مالی‌ ،و در خفا به ریش یک سری مسئولین که از ترسشون نمی‌تونن افشا کنن و مردم بدبخت میخندن .
  0
  53
  ‌چهارشنبه ۸ مهر ۱۳۹۴ - ۱۰:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۶
  iRONiC - استکهلم، سوئد

  این خواهر و مادر بابک زنجانی رو... اینا چرا ولن نمیکنن
  1
  27
  ‌چهارشنبه ۸ مهر ۱۳۹۴ - ۱۰:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  نسترن19 - وین، اتریش

  بابک و امثال بابک بهانه اند دزد اصلی رهبراست و خانواده اش که میلیاردی غارت کردند.بقیه اش هم دست برادران ذوب شده درخریت است.
  1
  60
  ‌چهارشنبه ۸ مهر ۱۳۹۴ - ۱۱:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  *بی همتا* - برلین، آلمان

  خداداند . قبلا چه اموالی وپولی بنام خواهر ومادر خود نکرده است .... راستی خواهرومادرش مگر درایران هستند ?
  2
  27
  ‌چهارشنبه ۸ مهر ۱۳۹۴ - ۱۱:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Realman - ارواین، ایالات متحده امریکا

  وکلا چه پولى میسازن از صدقه سرى این شازده ، متاسفام دولت ایران مثل دولت کلمبیا با قاچاقچیان مواد مخدر در 40 ساله پیش با زنجانیها برخود میکنه .
  0
  26
  ‌چهارشنبه ۸ مهر ۱۳۹۴ - ۱۱:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۱
  سرزمین شمالی من - آکسفورد، انگلستان

  لطفا دستور محاکمه زنجانی رو به قاضی صلواتی بسپارید، نه اینکه فقط از این به اصطلاح قاضی واسه حکم دادن به سیاسیون استفاده شود،
  0
  26
  ‌چهارشنبه ۸ مهر ۱۳۹۴ - ۱۱:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۶
  hassan5 - تهران، ایران

  میگویند دزد به دزد بزنه شاه دزده...خود جمهوری اسلامی شاه دزده....چطور این یه علف بچه سر جمهوری اسلامی کلاه گذاشت من متحیرم...بنظرم قضیه از سهم امثال مجتبی فرا تر است!؟!؟
  0
  32
  ‌چهارشنبه ۸ مهر ۱۳۹۴ - ۱۲:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  سلام لبخند - تهران، ایران

  عمه ی محترم ایشان چی ؟
  1
  26
  ‌چهارشنبه ۸ مهر ۱۳۹۴ - ۱۲:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Dara20 - تهران، ایران
  مادر و خواهر این جرثومه فساد این اموال را از چه راهی‌ کسب کرده بودند؟ اگر تمام زنهای فامیل این ‌لپ گلی ععب کاری هم میکردند باز هم اپسیلونی از این دارای را نمی توانستند جمع کنند. اینها عجب کلاش‌های هستند.
  1
  15
  ‌چهارشنبه ۸ مهر ۱۳۹۴ - ۱۶:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  farokhzad - کنت، انگلستان
  پول ملت را رژیم تو جیب این و اون ضراب شوهر ابرو گوندوش ریختند حتى ترکیه از بدهى نجات پیدا کرد در صورتیکه کشورهاى مثله أمریکا انگلیس در بدهى بسر میبرند انها بدهى شان را صاف کردن نگاهى کنید به این رژیم کثیف اخوندى از روزیکه امده سر کار تمام کشورهاى همسایه وضعشان خوب شده در این ٣٦ سال و ایران ما دوم شده از اخر امسال این بابک زنجانى هاى خائن ما در طول تاریخ ایران زیاد داشتیم و داریم همین الان کم هستند با اندک پولى خودشیرینى براى رژیم میکنند و همه را میفروشند شرم تاریخ بر همه انها
  0
  5
  ‌چهارشنبه ۸ مهر ۱۳۹۴ - ۲۱:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  1irani - لندن، انگلستان
  بچه ها بچه ها خواهش میکنم کششش ندین رهبر مان ناراحت میشه.یک وقط پرستاتش میترکه :)
  0
  4
  ‌پنجشنبه ۹ مهر ۱۳۹۴ - ۰۲:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.