نخستین عمل پیوند رحم در بریتانیا انجام می‌شود

تصمیم به انجام عمل پیوند رحم در بریتانیا در پی موفقیت در عمل مشابهی در سوئد اتخاذ شده استیک مرکز دانشگاهی در بریتانیا مجوز اخلاقی انجام عمل پیوند رحم را صادر کرده است.
 
در پی انجام موفقیت آمیز عمل پیوند رحم در سوئد در سال گذشته، امپریال کالج دانشگاه لندن انجام ده مورد پیوند رحم در بریتانیا را مجاز دانسته و انتظار می رود که نخستین نوزدان رحم پیوندی طی دو تا سه سال آینده متولد شوند.
 
معمولا در بررسی ضوابط اخلاقی روش های پزشکی، انتظار می رود پزشک معالج قانع شده باشد که فردی که تحت معالجه قرار می گیرد به طور ارادی انجام معالجه را پذیرفته و همچنین این روش باعث زیان غیرمتعارف به بیمار یا دیگران نمی شود. در پیوند رحم، این موارد باید در مورد اهداکننده و دریافت کنند رحم مورد عنایت قرار گیرد.
 
در بریتانیا، حدود پنج هزار زن بدون رحم متولد می شوند که با توجه به جمعیت زنان این کشور، شمار آنان به حدود پنجاه هزار نفر می رسد و زنان دیگری هم هستند که رحم آنان در نتیجه ابتلای به سرطان برداشته شده است. پیوند رحم امکان آن را می دهد که این زنان بتوانند حامله شوند و نوزادی به دنیا بیاورند.
 
متقاضیان انجام پیوند رحم باید دارای خصوصیات معینی باشند و در حال حاضر، یکصد زن در بریتانیا دارای ا ین مشخصات هستند و رسما در نوبت انجام عمل پیوند رحم قرار گرفته اند.
 
از جمله این شرایط، قرار داشتن در محدوده سنی ۲۵ تا ۳۸ سالگی، فعال بودن تخمدان ها و تولید تخمک، برخورداری از رابطه بلند مدت با یک شریک زندگی و وزن سالم و مناسبت است. به همین دلیل از میان سیصد داوطلب دریافت رحم پیوندی، یکصد تن مورد تایید موسسه "پیوند رحم بریتانیا" قرار گرفتند که یک سازمان غیردولتی فعال در زمینه پیوند رحم است.
متقاضیان پذیرفته شده در برنامه درمانی آزمایشی شرکت خواهند داشت.
 
قبل از آغاز برنامه درمانی، با استفاده از نخمک زن مورد نظر و شریک زندگی او نطفه ای تشکیل و منجمد می شود و سپس در یک عمل جراحی شش ساعته، رحم گرفته شده از فرد اهداکننده به فرد دریافت کننده پیوند زده می شود. فرد اعطاکننده کسی است که دچار مرگ مغزی بوده اما زنده نگه داشته شده است.
 
به گفته کارشناسان، برداشتن رحم فرد اهداکننده یکی از جنبه های پیچیده جراحی پیوند رحم است زیرا نمی توان فرد زنده ای را در معرض این عمل قرار داد. به همین دلیل هم سازمان های حامی پیوند رحم گفته اند که احتمالا هر سال در بریتانیا تنها حدود پنج رحم پیوندی در دسترس متقاضیان قرار خواهد گرفت.
 
طی دوازده ماه پس از انجام عمل جراحی، دریافت کنندگان رحم از داروهای سرکوب سیستم ایمنی استفاده خواهند کرد و از نزدیک زیر نظر گروه پزشکی قرار خواهند داشت. پس از این دوره، در رحم پیوندی هر یک از دریافت کنندگان یکی از نطفه های منجمد او قرار داده می شود با این امید که این عمل باعث حاملگی او بشود.
 
در پایان دوره حاملگی نیز نوزاد از طریق عمل سزارین به دنیا خواهد آمد تا از آسیب به رحم پیوندی در طول وضع حمل جلوگیری شود. شش ماه پس از وضع حمل، اگر فرد مورد نظر مایل باشد، می تواند برای بار دوم به همین ترتیب حامله شود و در غیر اینصورت، رحم پیوندی برداشته می شود تا دریافت کننده ناگزیر نباشد برای تمامی عمر از داروهای سرکوب سیستم ایمنی استفاده کند.
 
سازمان حمایت از پیوند رحم گفته است برای اینکه بتوان اولین عمل پیوند رحم را انجام داد به یک بودجه نیم میلیون پوندی - معادل حدود هفتصد و پنجاه هزار دلار آمریکایی - نیاز است در حالیکه تا کنون کمی بیش از چهارصد هزار دلار از طریق اعانه مردمی گردآوری شده است. این سازمان از افراد خیر در خواست کمک مالی کرده است.
 
در ماه سپتامبر سال گذشته، یک زن سوئدی پس از دریافت رحم یکی از دوستان خانوادگی که ٦١ سال سن داشت، توانست حامله شود و دو پسر به دنبال آورد.
+20
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.