مأموریت اینترپل ایران در ردیابی هکر۱۱هزار پوندی

روزنامه ایران : خرید دستگاه چاپ از شرکت انگلیسی مردی را به دام شیادان اینترنتی کشاند.
 
هکر 11 هزار پوندی که یک چاپخانه‌دار ایرانی را در دام توطئه خود انداخته است از سوی پلیس اینترپل تحت تعقیب بین‌المللی قرار گرفت.
چندی پیش مرد چاپخانه‌داری با شرکت واردات - صادراتی در انگلستان ارتباط گرفت تا بتواند یک دستگاه چاپ دست دوم تهیه کند. وقتی شرکت انگلیسی قراردادی را با وی تنظیم کرد، قرار شد مرد ایرانی 22 هزار پوند را در دو مرحله به حساب آنها واریز کند و سپس دستگاه را تحویل بگیرد. بدین ترتیب شماره حساب شرکت از طریق ایمیل برای مرد چاپخانه دار ارسال شد و وی در مرحله اول 11 هزار پوند واریز کرد و بلافاصله تأییدیه گرفت و منتظر ماند تا شرکت زمان پرداخت مرحله دوم و تحویل دستگاه را خبر دهد.
ایمیل خانمان سوز
مدتی پس از واریز پول به شرکت انگلیسی یک ایمیل از سوی همان شرکت به مرد چاپخانه دار ارسال شد که در آن نوشته شده بود به دلیل برخی مشکلات شماره حساب شرکت تغییر کرده است و باید پول به شماره دیگری واریز شود تا وی بتواند دستگاه چاپش را خریداری کند.  این مرد پس از دریافت ایمیل سریعاً بقیه پول را به شماره حساب جدید شرکت انگلیسی واریز کرد تا هرچه سریعتر دستگاه را تحویل بگیرد اما مدتی گذشت و خبری از شرکت خارجی نشد.
تماس انگلیسی‌ها
در سوی دیگر ماجرا شرکت انگلیسی که خبری از مرد چاپخانه‌دار نداشت در تماسی از او خواست تا هرچه سریعتر حسابش را تسویه کند تا دستگاه چاپ را برایش ارسال کنند. مرد ایرانی وقتی این جملات را از آنان شنید شوکه شد چرا که پول را واریز کرده بود و تصور می‌کرد بزودی دستگاه چاپ ارسال خواهد شد. در این مرحله مرد چاپخانه‌دار که گمان می‌کرد شرکت اروپایی سرش را کلاه گذاشته است، ماجرا را برایشان تعریف کرد اما وقتی فهمید آنها هیچ خبری از این ماجرا ندارند و ایمیلی را مبنی بر تغییر شماره حساب برایش ارسال نکرده‌اند فهمید در دام هکری حرفه‌ای افتاده است به همین خاطر راهی دادسرای جرایم رایانه‌ای تهران شد تا هرچه سریعتر این هکر 11 هزار پوندی ردیابی شود.
شکایت در دادسرا
22 اردیبهشت ماه سال‌جاری مرد چاپخانه‌دار وقتی پیش روی دادیار شعبه دوم دادسرا ایستاد گفت: در جریان خرید یک دستگاه چاپ از شرکت واردات و صادرات در انگلستان فریب ایمیل یک هکر را خورده‌ام و دار و ندارم به باد رفته است. این مرد چاپخانه دار در تهران ادامه داد: وقتی ایمیل تغییر حساب بانکی شرکت را دریافت کردم، اصلاً شک نکردم چرا که پیش از آن با همین رویه ایمیلی، شماره حساب را گرفته و مرحله نخست را پرداخت کرده بودم و مسئولان شرکت انگلیسی نیز آن را تأیید کرده بودند. بعد از واریز 11 هزار پوند مرحله دوم، منتظر ماندم تا مسئولان شرکت اروپایی اقدامات لازم را برای ارسال دستگاه چاپ انجام دهند، اما خبری نشد و زمانی که تماس گرفتند و من تصور داشتم کارها تمام شده است، شنیدم آنها از اینکه من پول را واریز نکرده و پیگیر نیستم، تعجب کردند. نمی‌خواستم باور کنم اما حقیقت داشت. از من کلاهبرداری شده بود و من نه تنها نتوانستم دستگاه چاپ را بخرم بلکه بخش اعظم سرمایه‌ام را از دست داده‌ام و آینده کاری‌ام به خطر افتاده است.
ردیابی‌های سایبری
با ادعاهای این مرد 60 ساله ردیابی هکر تبهکار در دستور کار مأموران پلیس سایبری قرار گرفت. کارآگاهان در بررسی‌های ابتدایی متوجه شدند گروهی ناشناس با هک کردن ایمیل وی و تغییر در شماره حساب، پول کلاهبرداری شده را به حساب خود در کشوری دیگر منتقل کرده‌اند. کارشناسان سایبری با بررسی‌های صورت گرفته و همچنین تحقیقات فنی پیرامون موضوع دریافتند درآدرس ایمیل مرد چاپخانه دار و فرد طرف قرارداد خارجی هک صورت گرفته است اما ردی از کلاهبرداران در دست نیست.  بنابراین گزارش، دادیار پرونده با توجه به اینکه کلاهبرداران خارج از مرزهای کشورمان هستند، به اینترپل ناجا دستور داد تا با اقدامات تخصصی و استفاده از ردپاهایی که پلیس سایبری به دست آورده است، هکر 11 هزار پوندی را شناسایی کند و آنها را به دام اندازد.
هشدار قاضی پرونده
دادیار شعبه دوم دادسرای ناحیه 31 تهران با اشاره به این پرونده گفت: افراد در همه جا مراقب شیادان و کلاهبرداران باشند چرا که دیده می‌شود آنها در همه حال طعمه هایشان را شکار کرده و نقشه‌شان را عملی می‌کنند. همچنین افراد و تاجران در ارتباطات بازرگانی فقط به شماره حساب و ارتباط ایمیلی اکتفا نکنند و در صورت پرداخت و واریز پول اطمینان حاصل کنند که پول به این شرکت واریز شده است. از آنجایی که این تبهکاران ناشناخته هستند ردیابی‌شان کمی مشکل است به همین خاطر خود افراد باید احتیاط لازم را انجام دهند و مراقب باشند تا با هک و جعل ایمیل هایشان در فضای مجازی و کلاهبرداری‌های میلیونی از سوی تبهکاران هدف سرقت قرار نگیرند.
+27
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۵
  آریان هامبورگ - هامبورگ، آلمان
  این هکر اگر یک شماره حساب در اختیار خریدار قرار نداده و این خریدار پول را به آن حساب واریز نکرده؟ خب چرا از طریق حساب بانکی ردیابی نمیکنند که چه کسی بوده؟ البته چون جزئیات بیشتری در این مورد داده نشد، این سوال برای من بوجود آمد
  2
  8
  ‌سه شنبه ۷ مهر ۱۳۹۴ - ۰۹:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  mabahamim - منچستر، انگلستان
  اولا که باید تشکر کرد از اینکه پی گیری کردن و کلاهبردار دستگیر کردن ...ولی اینکه میگویید تحقیقات فنی و عملیات!!خیلی ساده است یکی به شماره جسابی که ریخته مشخص کدام کشور و کدام بانک و چه شخصی با ادرس شخص ...و دوما شخص مورد نظرایمیل زده یعنی با ۱۱ دقیقه وقت میشه فهمید از کجا ایمیل زده شذه با ادرس و حتی ار camera داشته با تصویر شخص این کار ساده تر از اینکه فکر میکنید....
  1
  8
  ‌سه شنبه ۷ مهر ۱۳۹۴ - ۱۰:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  londonlondon - لندن، انگلستان
  ۱۱ هزار پوند رو زود میگیرن نگران نباشه اون آقا حالا خدا رو شکر ۳۰۰۰ میلیارد نبوده که عمران نمی‌شه پیداش کرد :
  0
  10
  ‌سه شنبه ۷ مهر ۱۳۹۴ - ۱۱:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.