تغییر جنسیت درخت «پنج‌هزار» ساله در اسکاتلند

درخت ۵ هزارساله‌ای که تغییر جنسیت ‌می‌دهدجنسیت یک درخت «پنج هزار ساله» در اسکاتلند در حال تغییر است؛ پدیده نادر و غیر معمولی که که هنوز دانشمندان دلیل آن را نمی‌دانند.
 
به گزارش خبرگزاری فرانسه، این سُرخدار (که از مخروطیان به شمار می‌رود) نامش «سرخدار فورتینگال» است و در شهر پرتشایر در مرکز اسکاتلند و در حیاط یک کلیسای قدیمی روییده است.
شاخه‌هایی از این سرخدار که قرن‌ها یک درخت نر به شمار می‌رفته به تازگی شروع به میوه‌دادن کرده‌اند که مخصوص درختان ماده است.
 
 به گزارش ایندیپندنت مکس کولمن، متخصص مرکز گیاه‌شناسی سلطنتی ادینبورگ، که برای اولین بار متوجه میوه‌های قرمز رنگ توت شکل این درخت را شده، می‌گوید که از دیدن گروهی شامل سه شاخه از میوه‌ای قرمز روی درختی که بقیه‌اش به وضوح نر است، بسیار متعجب شده است.»
 
به عقیده کولمن این یک پدیده نادر است. نادر و غیر معمولی که ما هنوز دلیل آن را  کاملا نمی‌دانیم. اما در گذشته هم پدیده تغییر جنسیت در سرخداران و برخی دیگر از مخروطیان- که دو جنس نر و ماده دارند- دیده شده است.
 
معمولا این تغییر جنسیت در بخش تاج درخت رخ می‌دهد و به بقیه نقاط سرایت نمی‌کند. در این سرخدار هم بخشی از بیرون تاج، ماده شده است.
 
به گفته کلمن گیاهشناسان باور دارند که چیزی مانند تغییر اندازه هورمون‌ها در بدن حیوانات یا انسان‌ها در درخت‌ها اتفاق می‌افتد که باعث تغییر جنسیت آنها می‌شود: «یکی از دلایلی که می‌شود برای این تغییر بیان کرد تغییر شرایط محیطی این درخت و افزایش میزان استرس در محیط زیستش باشد.»
+14
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.