پیشرفت در ساخت باتری‌های کارآمدتر برای خودروهای برقی

دانشمندان موفق به ساخت نوعی باتری شده‌اند که می‌تواند خودروهای برقی را بسیار بهتر از باتری‌های لیتیوم-یونی کنونی تغذیه کند؛ با این حال این باتری سال‌ها تا رسیدن به تولید تجاری فاصله دارد.
 
به گزارش رویترز، پژوهشگران دانشگاه کمبریج اعلام کردند یک مدل آزمایشگاهی باتری لیتیوم-اکسیژن را ساخته‌اند که بر بسیاری از مشکلات این صنعت فائق آمده است.
 
به گفته این پژوهشگران باتری جدید چگالی انرژی بسیار بالایی دارد و بازدهی آن ۹۳ است؛ این باتری می‌تواند بیش از ۲۰۰۰ بار شارژ شود.
«کلر گری» استاد شیمی مواد دانشگاه کمبریج، که این پژوهش زیر نظرش است، آن را «یک گام به سمت یک باتری کاربردی» نامیده اگرچه  به گفته او هنوز موانع زیادی برای ساخت باتری مطلوب وجود دارد.
 
پژوهشگران می‌گویند تولید یک باتری کاربردی لیتیوم-اکسیژن بیش از یک دهه به طول خواهد انجامید، که بخشی از آن به دلیل قابلیت پایین باتری برای شارژ و دشارژ شدن است.
 
باتری‌های کنونی خودروها نمی‌توانند با یک باک پر از بنزین در یک موتور معمولی برابری کنند.
باتری قابل شارژ لیتیوم-یونی در سال ۱۹۹۱ رونمایی شد و یکی از عوامل انقلاب در تجهیزات الکترونیکی، از جمله لپ تاپ و گوشی‌های هوشمند و همچنین برخی خودروها بود.
 
 اما باتری‌های لیتیوم-اکسیژن، که لیتیوم-هوا نیز نامیده می‌شوند، می‌توانند تا۱۰ برابر باتری‌های لیتیوم-یونی انرژی‌ ذخیره کنند؛ همچنین این باتری‌ها می‌توانند با یک‌‌پنجم قیمت و یک‌پنجم وزن باتری‌های کنونی به بازار عرضه شوند و حتی با خودروهای بنزینی برابری کنند.
 این باتری جدید هنوز مشکلاتی چون دوام، نیاز به اکسیژن خالص و نه هوای معمولی، و ایمنی دارد.
 
مالکیت معنوی این تحقیق در اختیار بنگاه اقتصادی کمبریج که شاخه تجاری این دانشگاه است. این تحقیق در مجله «ساینس» منتشر شده است.
+21
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.