روایت مجتهدزاده از اقدام فاجعه بار وزیر خارجه احمدی نژاد

پارسینه: دکتر پیروز مجتهدزاده در گفت و گوی مفصلی با محمدرضا نوروزپور در خبرآنلاین که با تیتر «سعودی‌ها گستاخ شده‌اند/ سیاست خارجی بدون چماق نمی‌شود/برخی در داخل حرف اسرائیل را می‌زنند» منتشر شده درباره اشتباهات عربستان سعودی و برخی سیاسیون در مواجهه با توطئه ایران هراسی، روایتی تلخ از اقدام تامل برانگیز منچهر متکی وزیر خارجه محمود احمدی نژاد در اجلاس اتحادیه عرب بیان کرد. متکی فروردین 1387 در اجلاس اتحادیه عرب در دمشق شرکت کرده بود.
مجتهدزاده گفت: «می گویم در آن گذشته ها تا کنون این اشتباهات شده و اسرائیل بهره اش را برده است. الان دیگر این آتش گر گرفته است و در حالی که توپ ها و تفنگ ها به سوی ما نشانه می روند ما نمی توانیم به زور میان آنها نقل و نبات پخش کنیم. ما دقت نکردیم که اسرائیل و غرب استاد بازی دادن اعراب هستند و در حالی که عرب علیه ما به سازمان ملل متحد شکایت می نوشت ما می رفتیم و تقاضای عضویت در اتحادیه عرب را کردیم. رفتیم در جلسه وزیران خارجه اتحادیه عرب که وزیر خارجه قذافی به نشانه اعتراض علیه شکایت اعراب علیه ایران به جای شکایت از اسرائیل آن را ترک کرد شرکت کردیم.»
خبرآنلاین: همان جلسه ای را می گویید که وزیر خارجه دولت گذشته در آن حضور داشت؟
«بله وزیر خارجه لیبی به نشانه اعتراض شرکت نکرد اما وزیر خارجه خودمان در آن جلسه شکایت عرب علیه ایران به سازمان ملل متحد در مورد جزایر تنب و ابوموسی حضور پیدا کرد و در عمل شکایت علیه کشور خود را تایید نمود. و این گونه برای عرب ثابت می کرد که ما حتی قدرت درک ساده ترین اصول مربوط به منافع ملی و حیثیت و اعتبار سیاسی خود را نداریم.  این در حالی بود که وزیر خارجه اسرائیل خودش شخصا می رفت و همه وزرای خارجه شورای همکاری خلیج فارس را در ریاض جمع می کرد و برایشان نقشه راه دشمنی با ایران را ترسیم می کرد. پیروزی ما در توافق هسته ای هم تیر خلاصی به قلب اسرائیل و به فهم و شعور عربان بود که دیگر این ایران خارج شده از تحریم ها را چه کسی می تواند مهار کند.»
+68
رأی دهید
-11

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۲
  paksan - ایران، ایران

  قرص ، قرصات رو سروقت بخور و فک نکن چون دوساله خودت رو قایم کردی مردم هم فراموش میکنند که چه به به و چه چهی میکردی و چه اظهار فضلی میکردی برای احمدی نژآد و قدرت و جسارتش. این آدمهای بیسواد هر طرف باد بیاد همونطرفی بادبانشون رو پهن میکنند. چرا همون موقع نگفتی!؟
  6
  37
  ‌چهارشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۴ - ۰۷:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  huubi - ماستریخت، هلند
  تا عمر داریم هر روز بک خبر فاجعه بار از هشت سال ریاست منحوس این مموتی خواهیم شنید و پایانی ندارد . شانس اوردیم هشت سال بود و دوره ای .
  0
  11
  ‌چهارشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۴ - ۱۵:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.