مشتری یک سیاره را از منظومه شمسی «بیرون کرده»

مشتریدانشمندان اختر فیزیک در دانشگاه تورنتو دریافته‌اند که به احتمال زیاد سیاره مشتری (هرمز)، حدود ۴ میلیارد سال پیش با یک سیاره غول پیکر دیگر برخورد کرده و آن را از منظومه شمسی بیرون رانده است.
 
نظریه وجود پنجمین سیاره غول‌پیکر گازی در زمان تشکیل منظومه شمسی (به غیر از مشتری، زحل، اورانوس و نپتون) در سال ۲۰۱۱ ارائه شد. اما اگر چنین سیاره‌ای وجود داشته، چگونه از منظومه شمسی خارج شده است؟
 
به گزارش وبسایت «اخبار اخترشناسی»، دانشمندان چند سال به زحل و مشتری مظنون بودند. رایان کلوتیر از دانشگاه تورنتو درباره این موضوع می‌گوید: «شواهد نشان می‌دهد که مشتری مظنون اصلی است».
بر اثر برخورد میان‌سیاره‌ای یکی از دو سیاره به حدی شتاب می‌گیرد که از کشش گرانشی عظیم خورشید جدا شده و رها می‌شود.
 
 به گزارش واشینگتن پست، کلوتیر و همکارانش بر روی اقمار و مدارهای مشتری و زحل تمرکز کردند و با دنبال کردن خط سیرهای جدید به دست آمده از «کالیستو» و «یاپتوس» – که به ترتیب اقمار مشتری و زحل هستند – شبیه‌سازی‌های رایانه‌ای انجام دادند. به نظر این دانشمندان زحل نمی‌تواند آن سیاره را از منظومه شمسی بیرون کرده باشد، چون در آن صورت قمر زحل به‌شدت ناپایدار شده و دیگر در مدار کنونی‌اش قرار نمی‌گرفت. اما مشتری قادر بوده این سیاره را از منظومه بیرون کند و قمر خود را هم حفظ کند.
 
نتایج این بررسی در مقاله‌ای در شماره اول نوامبر نشریه اختر فیزیک منتشر شده است.
+13
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.