آنتی اکسیدان‌ها و پیشرفت سرطان

دانشمندان می‌گویند که مصرف مکمل‌های آنتی اکسیدانی که برای تقویت سلامت و کند کردن فرایند پیری مورد استفاده قرار می‌گیرند، می‌تواند به ملانوما، خطرناکترین نوع سرطلان پوست، منجر شود.
 
به گزارش خبرگزاری فرانسه، یافته‌های جدید، نتیجه تحقیقات گذشته در مورد تاثیر یک نوع ویتامینی که بدون نسخه به فروش می‌رسد و نوع دیگری داروی حاوی آنتی‌ اکسیدان در افزایش تعداد تومورهای سرطانی را تایید می‌کند.
 
در تحقیق جدیدی که نتیجه‌اش در مجله نیچر منتشر شده است، دانشمندان آمریکایی نشان داده‌اند که سلول‌های ملانومای انسانی در برخی از موش‌هایی که آنتی اکسیدان ان-استیل سیستئین (NAC) دریافت کرده بودند تا دو ماه زودتر از موش‌های دیگر ظاهر شده است.
در متن گزاش آمده است که «نتایج به دست آمده نشان می‌دهد که آنتی اکسیدان‌ها با افزایش متاستاز شانس پیشرفت بیماری، حداقل در ملانوما، را بیشتر می‌کنند.»
 
متاستاز به گسترش و مهاجرت سلول‌های سرطانی از یک بافت به بافت‌های دیگر، گفته می‌شود و اغلب منجر به مرگ فرد بیمار می‌شود.
به گفته این دانشمندان ظاهرا آنتی اکسیدان‌ها با حمله به نوعی مولکول که می‌تواند به سلول‌های سرطانی آسیب وارد کند، عملا به گسترش سرطان کمک می‌کنند.
 
نتایج این تحقیق بر روی انسان‌ها آزمایش نشده است، اما دانشمندان به بیماران سرطانی توصیه می‌کنند از مصرف مکمل‌های حاوی موادی که با اکسایش مبارزه می‌کنند، خودداری کنند.
 
شان موریسون، یکی از نویسندگان تحقیق و از اساتید دانشگاه تگزاس،  می‌گوید این تصور که آنتی اکسیدان‌ها برای بدن مفید هستند آنچنان فراگیر شده که در کلینیک‌ها به بیماران سرطانی داده می‌شود: «برخی از این تجویزها باید سریعا متوقف شوند چراکه ظاهرا بیمارانی که این آنتی اکسیدان‌ها را دریافت می‌کنند سریع‌تر می‌میرند.»
 
نتیجه تحقیقی که پیش از این محققان سوئدی بر روی موش‌ها انجام داده بودند نشان می‌دهد که آنتی اکسیدان‌ها  و از جمله ویتامین E تعداد تومورهای سرطانی را تا سه برابر و سرعت مرگ موش‌ها را تا دو برابر افزایش می‌دهند.
تحقیقات قبلی نشان مشابهی را در مورد سرطان‌های سینه و پروستات نشان داده بودند.
+17
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.