«زیبای مخوف»، زنی که ۳۰۹ نفر راکشت !

فرادید : به تازگی چند عکس از یکی از اسطوره‌های ارتش شوروی در جنگ جهانی دوم رنگی شده است؛ “لیودمیلا پاولچنکو”که در تاریخ جنگ جهانی دوم از او با القابی چون بانوی مرگ و زیبای مخوف یاد می‌شود.
  “لیودمیلا پاولچنکو” یکی از ۵ تک تیرانداز تایخ معاصر و برترین زن تک تیرانداز بود. او که در شهر “بیلا تسرکفا” در اوکراین متولد شده بود به خاطر علاقه به تیراندازی از نوجوانی در یک باشگاه تیراندازی ثبت نام کرد و در آنجا مشغول به تمرین شد.
در سال ۱۹۴۱ پس از حمله آلمان به شوروی او که ۲۴ سال سن داشت و دانشجوی رشته تاریخ در دانشگاه “کیف” بود به طور داوطلبانه به ارتش پیوست و به یکی از ۲۰۰۰ تک تیرانداز زنی تبدیل شد که در ارتش سرخ خدمت می کردند. لیودمیلا از معدود زنانی هم بود که توانست زنده بماند و پایان جنگ را ببیند.
در تاریخ نقل شده است که”بانوی مرگ” در نخستین درگیری خود در جریان نبرد “اودسا” طی دو ماه و نیم ۱۸۷ سرباز آلمانی را کشت و خیلی زود نامش در جبهه متفقین پیچید. او تا پایان جنگ این رقم را به ۳۰۹ نفر رساند.
“زیبای مخوف” در آن زمان مانند بیشتر تک تیراندازان از یک تفنگ نیمه اتوماتیک “اس وی تی ۴۰” استفاده می‌کرد وآنقدر در تیراندازی ماهر بود که تنها ۳۰ تک تیرانداز را با گلوله هدف قرار داد.
پاولچنکو پس از آنکه در سال ۱۹۴۲ به خاطر برخورد ترکش خمپاره زخمی شد از جنگ بازگشت و دیگر هرگز به جبهه نرفت. او بعدها دستیار فرماندهی کل نیروی دریایی اتحاد شوروی شد و نشان ستاره طلایی را نیز به دست آورد. وی پس از پایان جنگ به ادامه تحصیل در رشته تاریخ پرداخت و مورخ شد.
از پاولیچنکو شماری عکس در جبهه جنگ و نیز پس از آن وجود دارد که شهرت او در طول جنگ جهانی را نشان می‌دهد؛ تعدادی از همین عکس‌های اخیرا با فن‌آوری های نوین رنگی و منتشر شده است. در زیر عکس های سیاه و سفید و رنگی برجا مانده از لیودمیلا پاولچنکو را می‌بینید.
 
+81
رأی دهید
-43

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۶
  آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه

  برخلاف زنان غربی که در جریان جنگ جهانی دوم عمدتا در پشت جبهه و به عنوان بیسیم چی یا منشی فعالیت می کردند زنان شوروی در جنگ حضور فیزیکی داشتند انها به عنوان تک تیرانداز و راننده تانک و خلبان در جنگ شرکت داشتند و نقش مهمی را در شکست دادن نازیها ایفا کردند
  25
  77
  ‌پنجشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۴ - ۲۱:۵۴
  ۴۲
  mabahamim - منچستر، انگلستان

  ما هم داریم فاطی کماندوهای بسیجی که قبل ازخودشون دماغاشون به مانع برخورد میکنن. با طناب از دو طبقه ساختمان میان پایین انقدر خوشحال میشن انگار به خر گلابی دادن...و با کلاش از فاصله ۲۰ متری به سیبل مشکل میزنن.چه برسه وسط ..سیبل بزنند...با چادر شنا میکنند و گاهن جای سفره ماهی و اسب ابی اشتباه گرفته میشن..وقتی تنها تو کوچه خلوت میرن از ترس لولو میدوند در کل موجودات عجیبی هستند وقتی از بغلشون رد میشید بوی گلاب مونده که بهش میگن عطر مشهدی خفتون میکنه ...
  9
  175
  ‌پنجشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۴ - ۲۲:۱۵
  ۵۲
  payamak - منچستر، انگلستان

  اسمشو میذاشتین ایکبیری قاتل بهتر بود
  103
  37
  ‌پنجشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۴ - ۲۲:۳۱
  ۴۴
  نکته بیین - لندن، انگلستان
  تو هیچکس رو نکُشتى،تو فقط منو کُشتى مخوف جان...زن زیبا بُوَد در این زمونه بلا...خونه ای بی بلا هرگز نمونه خدا. :) ;)
  6
  15
  جمعه ۲۰ شهریور ۱۳۹۴ - ۰۰:۵۰
  ۴۲
  SydneyWater - سیدنی، استرالیا
  برای این زنان شوروی در خط مقدم جبهه می‌جنگیدند چون کاملا با ایدئولوژی کمونیسم شستشو‌یی‌ مغزی شده بودن آنها به جنگ به دیده دفاع نگاه نمی‌کردند مثل زنان غربی، برداشت آنها از جنگ صدور ایدئولوژی کثیف کمونیسم بود آنها در جنگ دوش به دوش مردان بودند ولی‌ در زندگی‌ شخصی‌ حق عاشق شدن حتا آرایش و . را نداشتند، کمونیسم تا زمانی‌ به زنان احترام می‌گذشت که ۱۰۰ در ۱۰۰ خدمت حکومت استالین بودند .....
  38
  34
  جمعه ۲۰ شهریور ۱۳۹۴ - ۰۲:۱۱
  ۶۲
  kolah-ghermezi - ونکوور، کانادا
  [::payamak - منچستر، انگلستان::] دوست عریز میشه بگین چرا !!؟؟ چون ایرانى نیست ؟ چون مسلمان نیست ؟ یا به این تعداد از دشمن کشورش رو کشته !! اینکار رو نمیکرد عجیب بود ! براى نجات وطنش از جون مایه گذاشته !! در برابر دشمن که به وطنش دست درازى کرده دفاع جانانه کرده !!! کسى به مملکت خودت حمله کنه ، تجاوز کنه ، دست درازى کنه سعى نمیکنى حقش رو کف دستش بزارى !!!؟؟ به نظر من به احترام همچین افرادى که قدم بزرگى براى نحات مملکتش از جون مایه میزاره بایستى کلاه رو برداشت و خبردار ایستاد !!!.
  5
  23
  جمعه ۲۰ شهریور ۱۳۹۴ - ۰۳:۵۲
  ۵۵
  parvin55 - مادرید، اسپانیا
  البته این کشتار تمرینی بود که بابا جان استالین که تصویر منحوس او بالای سرش است به قدرت برسد و همان جنایات هیتلر آلمانی‌ را به صورت دیگر در شوروی انجام دهد. تقریبا ۶ برابر هیتلر.
  37
  23
  جمعه ۲۰ شهریور ۱۳۹۴ - ۰۴:۵۱
  ۲۳
  romano - تهران، ایران

  عکس دوم خانم لودمیا پاولیچنکو تک تیر انداز مشهور روسهاست (اصلیت اوکراین) قدرت شکارش به اندازه مردها بوده حتی شکارچی شکارچیهای نازی هم بوده 309 یا بیشتر کشتن رکورد اوست. این افراد بیشتر در نبردها اتفاقی کشف می‌شدن (تا قبل از اینکه سرخها خودشون روجمع و جور بکنن) و بیشتر از نواحی روستایی، بعلت شکار در دشتهای وسیع روسیه تیراندازهای خوبی پیدا می‌شوند بعد کرملین ارگان ویژهای تشکیل داد.عملیات این شکارچیها بشدت روحیه و نظم آلمانها را پایین اورد. در نبرد سن پیترزبورگ 833 روز دخترها مقاومت جانانه‌ای در محاصره شهر به این روش کردند (الان در فحشا سرآمدن اینه سقوط اخلاقی یک ملت برای همنیه میگم ملت ایرانو تحقیر نکنیم) و در پایان زمستان کار ماشین جنگی را تمام کرد. فیلم معروف Enemy at the gate با بازی Jude Law داستان واقعی واسیلی زایتسف است که حتی ارتش به او تفنگ نداشت بدهد! ...
  4
  24
  جمعه ۲۰ شهریور ۱۳۹۴ - ۰۵:۳۸
  ۲۳
  romano - تهران، ایران

  ادامه- این خانم به عمر طبیعی از دنیا رفت و یکی از 10 نفر بهترین تک تیراندازان تاریخه (خانمها در این کار کمتر از مردها تلفات می‌دن!) روسها علاوه بر تک تیرانداز بودن خوب تحمل سرمای بالایی هم داشتن که مدتها منتظر شکارشون در سرما می‌موندن و کارشون تنها آدم کشی نبوده قطع کردن مخابرات، زمینگیر کردن نیروی منظم از بین بردن سگهای بویاب و . ضمنا بهترین تک تیر انداز جهان در جنگ دوم یک فنلاندی بود که همرزم روسها بود البته یک روسی هم هست که اختلاف سر آمار و ارقامشونه
  2
  26
  جمعه ۲۰ شهریور ۱۳۹۴ - ۰۵:۳۹
  ۴۶
  آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه
  [::SydneyWater - سیدنی، استرالیا::]. هیچ ربطی هم به کمونیسم نداشت . مردم روسیه برای دفاع از سرزمینشان جنگیدند. 20 میلیون روس در خلال جنگ جهانی دوم کشته شدند که این بالاترین آمار در تمام کشورهای درگیر جنگ بود بخاطر همین هم آنها از این جنگ به نان جنگ میهنی نام می برند و در سالروز پیروزی بر آلمان نازی میلیونها نفر از مردم در حالی که عکس اقوام خود را که در جنگ کشته شدند با خود به خیابان می آورند و یاد آنها را گرامی می دارند واقعا تا این صحنه را از نزدیک نبینی نمی توانی آن را درک کنی
  7
  20
  جمعه ۲۰ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۴:۳۳
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.