تصویری جالب از تفاوت دو کشور هند و بوتان در دو سوی یک شهر مرزی

عکسی که تفاوت شهرهای هندی و بوتانی در مرز دو کشور را نشان می دهد، مورد توجه کاربران شبکه های اجتماعی قرار گرفته است.
این عکس مربوط به یکی از مناطق مسکونی واقع در مرز بوتان و هند است که تنها یک جوی آب حدفاصل زندگی مردم دو کشور است و به همین دلیل تفاوت در مدیریت و زندگی شهری آنها به وضوح دیده می شود.
این عکس خیابانی را نشان می دهد که سمت راست آن متعلق به هند است و سمت چپ، جزو کشور بوتان محسوب می شود. مسیر هندی این خیابان، بسیار کثیف، بی نظم و شلوغ است و زباله ها، ظاهری زننده و زشت به جوی آب جاری در وسط خیابان داده اند، اما آن سوی خیابان که متعلق به بوتانی هاست، صاف و تمیز و آرامتر است.
 
نکته جالب تر این است که سران مملکتی بوتان در امور سیاسی و کشورداری از مقامات هندی راهنمایی می گیرند! اما آنچه باعث تفاوت چشمگیر دو کشور در این عکس شده، تفاوت فرهنگ عمومی و شهرنشینی مردم دو کشور است.
بوتان به علت قرار گرفتن در میان رشته کوه هیمالیا و جنگل های متراکم هند، تقریبا منزوی است و مورد توجه استعمارگران نیز نبوده است. در این کشور که بصورت پادشاهی اداره می شود خرید و فروش سیگار و انواع دخانیات ممنوع است و مردم نیز این قانون را با اشتیاق پذیرفته اند.
به مثابه ضرب المثل "مشت نمونه خروار است" همین استقبال از قانون ممنوعیت دخانیات، نمایانگر روحیه مردم و فرهنگ عمومی بوتانی هاست و بر اساس آن، می توان عملکرد آنها در سایر عرصه های زندگی اجتماعی را نیز حدس زد.
آنها در رده بندی های مختلف نهادهای فعال در امور اجتماعی، بارها به عنوان شادترین مردم دنیا برگزیده شده اند.
این کشور در سال 1971 به سازمان ملل و سایر نهادهای بین المللی پیشنهاد کرد برای تعیین میزان پیشرفت کشورها، معیار تولید ناخالص ملی کنار گذاشته شود و بجای آن میزان شاد بودن مردم، محک و معیار پیشرفت قرار بگیرد.
+158
رأی دهید
-19

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۷
  IRAN+ISRAEL+USA4EVER - مونیخ، آلمان

  خوب اشغال و زباله‌هاشون رو پرت کنن هندی‌ها توی بوتان. اما واقعا هندی‌ها ، پاکستانی‌‌ها و بقیه از آن مناطق نه تنها کثیف هستند، بلکه تنشان هم بوی گند میدهد.
  29
  107
  شنبه ۷ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۵:۵۲
  ۲۹
  Shahin.Orel - تهران، ایران

  تو اون کثافت هند یکی از بزرگ ترین دموکراسی های دنیا وجود داره , که اون کثافت رو محترم تر از خیابان ها و برج های طلائی خاور میانه میکنه
  24
  111
  شنبه ۷ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۵:۵۶
  ۳۶
  nimaaa - نیویورک، ایالات متحده امریکا

  یکی از دوستانم به کشور بوتان سفر کرده بود از فرهنگ بالای اونها و زندگی سنتی و سادشون خیلی تعریف میکرد
  2
  55
  شنبه ۷ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۷:۲۹
  ۳۴
  sarang6 - ژنو، سوییس

  آبگرمکناش تو ایران زیاده. من عاشق کپسولا گازشم
  8
  32
  شنبه ۷ شهریور ۱۳۹۴ - ۲۱:۳۵
  ۴۶
  Truck Driver - سیدنی، استرالیا
  ملت چماق تر از ...خودشون هستند، همه جاشون بومیده ... از پاهاشون تا اون شکم گنده ایکبیریشون، از بو کاری بگیر تا برسی به بوی اردک، یک حال به هم زنی هستند که نگو، زناشونم ایکبیری و بد لباس و بدهیکل، اصلا اینا واسه چی ... خدا میدونه ؟
  7
  12
  یکشنبه ۸ شهریور ۱۳۹۴ - ۰۹:۱۹
  نظر شما چیست؟