دختر ایرانی در رودخانه‌ای در کارولینای شمالی غرق شد

روزنامه هفت صبح: ایالت کارولینای شمالی آمریکا، محله آوری Avery، تفریح، رودخانه اِلک، آبشار 20 متری، شیدا حسین زاده، پرش، مرگ... این کلمات خلاصه اتفاق تلخی است که برای دختر ایرانی در یکی از ایالت های آمریکا رخ داد.
 
دختر جوان 26 ساله ای که از دو سال پیش برای ادامه تحصیل در رشته معماری به دانشگاه شارلوت رفته و برای تفریح روز یکشنبه با دوستان و خواهرش به رودخانه الک در کارولینای شمالی می رود و در آنجا برای پریدن از آبشار خودش را آماده می کند؛ بدون اینکه بداند این پرش آخرین لحظات زندگی اش است. اتفاق آنقدر ناگوار است که باعث تعجب و تاثر هر شنونده ای شده است.
داستان یک حادثه تلخ
شیدا حسین زاده پاییز 1392 به قصد ادامه تحصیل به آمریکا عزیمت می کند و پس از موفقیت در اتمام دوره کارشناسی ارشد تا جایی پیش می رود که بلافاصله پس از پایان تحصیلش (از دو ماه پیش) در یک شرکت طراحی مشغول به کار می شود. به گفته دوستان و همکاران، شیدا دختر باهوشی بوده به طوری که با تافل 107 و تسلط به سه زبان هوش و استعداد خود را نشان داده بود.
 
مونا آذربایجانی، دانشیار معماری دانشگاه شارلوت که استاد راهنمای شیدا بود، می گوید: «شیدا دختر باهوش و جوانی بود که یکی از آرزوهایش کار کردن در یکی از شرکت های بزرگ معماری بود. او آنقدر دختر کوشایی بود که در پژوهش و پروژه های مختلف نیز همراه و همیار من بوده است.»
 
با این وجود حادثه ای ناگوار باعث شد تا این دختر جوان پر از آرزو نتواند به خواسته هایش دست پیدا کند و تفریحی که قرار بود با خود روز خوشی را رقم بزند به مرگ و عزا تبدیل می شود.
 
مجرا از این قرار بود که شیدا به همراه دوستان و خواهر بزرگترش در روز یکشنبه تصمیم می گیرند برای تفریح به کنار رودخانه الک بروند؛ رودخانه ای که در دلش یک آبشار 20 متری قرار داشت. وجود همین آبشار موجب می شود تا شیدا به این فکر بیفتد که از بالای آبشار به داخل آب شیرجه بزند غافل از آنکه نمی دانست شاید خطری بزرگ در کمینش باشد.
 
بدشانسی خودش را به رخ می کشد؛ شیدا 26 ساله، در جایی شیرجه می زند که نقطه کم عمق پایین آبشار است و همین جاگیری بد اقبالانه باعث سقوط با شدت بالا می شود و بدن شیدا توان تحمل ضربه را ندارد. تصاویری که به طور اتفاقی این حادثه را ثبت می کند نشان می دهد که شیدا چگونه داخل آب شیرجه می زند و دیگر خبری از او نمی شود.
سرانجام پس از تجسس 4 ساعت و نیمه، امدادگران جسم بی جانش را از آب بیرون می کشند و اینگونه حادثه ای تلخ و مرگ آور رقم می خورد...
ثبت حادثه به شکل اتفاقی
نکته اینجاست دختری به نام «اریکا چان» به شکل اتفاقی در آن سوی رودخانه که آبشار به شکل کامل مشخص است در حال فیلمبرداری است و متوجه می شود یک نفر از بالای آبشار خودش را به داخل آب انداخته. در همین حین نیز دو نفر شناگر به سرعت در حال رفتن به سمت او هستند.
تصاویر ثبت شده که در یوتیوب پخش شده نشان می دهد پس از ناپدید شدن شیدا، دوستان و امدادگران برای نجات او می شتابند اما خبری از او نمی شود. در نگاه اول احتمال بر این می رود که ممکن است او سنکوپ کرده باشد اما بعد از پیدا شدن جسم بی جان، مشخص می شود که به علت عمق کم آب و ضربه شدید بعد از شیرجه و ایجاد جراحت های سنگین جانش را از دست داده.
شیرجه روز بعد، دقیقا در همان نقطه شیرجه شیدا!
فردای همان روز یک نفر از همان مکانی که شیدا پریده بود به داخل آبشار می پرد بدون اینکه هیچ گونه اتفاقی برای او بیفتد و زمانی که به او درباره چنین ماجرایی در روز قبل می گویند، کاملا شوک زده می شود که توانسته جان سالم به در ببرد. او فقط خوش اقبال بوده که اندکی آن سوتر از محل شیرجه شیدا، فرود آمد.
ماجرای مشکوک تابلوهای هشدار
بعد از این حادثه برخی شبکه های آمریکایی آن را پخش و به شکل بهت زده به اتفاق رخ داده نگاه می کنند. آنطور که آتش نشان ها در گفتگوهایشان اشاره کرده بودند در 30 سال گذشته 10 نفر به همین شکل بر اثر شیرجه از بالای آبشار به داخل رودخانه جان خود را از دست داده اند؛ بنابراین می توان به این نتیجه رسید که منطقه، منطقه خطرناکی برای شیرجه زدن گردشگران است اما این سوال پیش می آید چرا خبری از تابلوهای هشداردهنده نیست؟
 
آنطور که مسئولان این ایالت درباره علامت های هشداردهنده گفته اند چنین علائمی در این منطقه وجود داشته اما متاسفانه این مردم به هر دلیلی (یا دزدی یا شیطنت یا...) و هر از چندگاهی اقدام به کندن این تابلوها می کنند، به همین علت بسیاری از گردشگران بدون اینکه از پر خطر بودن آن منطقه اطلاع داشته باشند تنها جهت تفریح از بالای آبشار به پایین می پرند؛ شوخی یا دزدی خطرناکی که به قیمت جان شیدا تمام شد.
 
سوال دیگری که در این میان پیش می آید؛ در این صورت آیا مسئولان منطقه و آن محله نسبت به وقوع چنین حوادثی مسئول هستند یا خیر؟ چون آنطور که گفته شده حتی قرار بر این بوده در اطراف آبشار نیز جهت حفاظت از گردشگران فنس کشی بشود اما تا آن لحظه چنین اتفاقی رخ نداده بود.
 
تماس «هفت صبح» با وکلای بین المللی برای اطلاع از قوانین کالیفرنیای شمالی به جای نرسید؛ ولی تعلل مقامات آمریکایی در بازرسی از تابلوهای هشداردهنده و نصب دوباره آنها غیرقابل چشم پوشی است.
 
دوستان شیدا چه می گویند؟
بعد از انتشار اخباری مبنی بر شیرجه منجر به مرگ شیدا حسین زاده، به سرعت خبر این حادثه در شبکه های اجتماعی دست به دست چرخید. از جمله دوستان شیدا کسانی بودند که نسبت به این اتفاق ابراز تاسف کردند. با چند نفری از دوستان این دختر 26 ساله تماس گرفتیم. آنها هم اطلاعات شان در همان حدی بود که در شبکه های اجتماعی و خبرگزاری های آمریکایی منتشر شده بود. تنها اطلاع جدیدی که به دست آوردیم این بود که شیدا آخرین و دختر سوم از خانواده شان بود و شنیده ها حاکی است جسم بی جان او قرار است به همراه یکی از خواهرهایش جهت انجام مراسم تشییع جنازه به ایران بیاید.
 
همچنین دوست دیگر شیدا می گوید که او هم ورزشکار بوده و هم طبیعت گرد؛ به همین دلیل پریدنش از چنین ارتفاعی آنقدر عجیب و دور از ذهن نبوده اما گویا به خاطر ضربه شدید بعد از پرش جان خودش را از دست داده است.

+85
رأی دهید
-35

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۲
  Omide por jalal - لس‌انجلس، ایالات متحده امریکا

  این عزیز برای تفریح رفته بود و اتفاقی غرق شده که دردناک است اما دردناک تر این است که سالهاست جوانانِ ایرانی‌ مثلِ آتنا فرقدانی . نرگسِ محمدی و بهاره هدایت در باتلاقِ جمهوریِ کثیفِ اسلامی برای بقا و غرق نشدن مبارزه میکنند!
  41
  150
  یکشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۲:۵۷
  ۶۹
  نازک بین - شفیلد، انگلستان

  عقل که ناقص باشد جان در عذاب است. درس عبرتی برای سایرین.
  132
  68
  یکشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۳:۰۷
  ۶۹
  نازک بین - شفیلد، انگلستان

  آدمهای ماجرا جو بالاخره روزی کار دست خود میدهند. این نوع آدمها از هیجانات روحی فعالی بیش از دیگران برخوردارن و همیشه میخواهند کاری را که دیگران نمی توانند انجام دهنند یا بندرت انجام میدهند . با یک حرکت سریع و بدون برآورد کردن مخاطرات آن به ثبت برسانند و درمبارزه با طبیعت پیروز از صحنه بیرون آیند.و این خود بزرگ بینی گاهی بقیمت جانشان تمام میشودو عده ای را داغدار و متأثر میکنند.
  23
  102
  یکشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۳:۲۲
  ۳۹
  رقص پرواز - پراگ، چک

  چه دردناک. کاش قبل از پریدن کمی عواقب کارشو میسنجید حتی اگر احتمال خطر خیلی کم بود. خدا به خانواده اش صبر بده که پیکر بی جان فرزندشون راهی وطن میشه. روحش شاد
  8
  134
  یکشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۳:۴۸
  ۳۰
  Ali Okhtapous - مشهد، ایران

  بمیرم واسش...چه چهره ی معصومی هم داشت...روحش شاد
  6
  77
  یکشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۳:۵۴
  ۳۷
  مرد زیرک - سوانزی، انگلستان
  عجب!
  16
  14
  یکشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۴:۰۶
  ۵۲
  ایران بر باد رفته - برلین، آلمان

  از دست دادن عزیز خیلی دردناک هست! همه ما یه روزی خواهیم رفت، اما خوشا به حال اونی که قبل ازرفتن عزیزش میره و مرگ عزیزشو نمیبینه! روزهای بهتری برای خونوادهش آرزو میکنم!
  5
  75
  یکشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۴:۰۸
  ۳۲
  *بی همتا* - برلین، آلمان

  خبر چنین واقعه ای دردناک است .روحش شاد
  8
  54
  یکشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۴:۱۳
  ۳۲
  *بی همتا* - برلین، آلمان
  نازک بین - شفیلد، انگلستان -یعنی چی .میگی . ماجراجو وازهیجانات روحی برخوردارند . پیش میاد حادثه . عجب حرفی میزنی تو.
  34
  27
  یکشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۴:۱۵
  ۶۶
  senator x - تهران، ایران

  واقعا از این حادثه متاسف شدم.یک ایرانی موفق را ازدست دادیم.اگر رژیم قابل قبولی داشتیم چرا این عزیزان باید برای ادامه تحصیل بآمریکا بیایند.ضمنا ایالات خودش (جمع)هست,ایالات ها,غلطه
  11
  44
  یکشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۴:۲۱
  ۴۵
  Behroozuk - بریستول، انگلستان

  نهایت تاسف از مرگ این بانوی ایرانی. ولی من با دیدن فیلم شیرجه و نوع پرش و فرود ایشون خطر و ماجراجویی عجیبی نمی بینم . تنها احتمال وجود جسم تیز برجسته از کف آب (نیزه مانند)هست. اگر این نوع هیجانات رو بخواهیم از مردم بگیریم باید نیمی از ورزشها رو حذف کنیم. از فوتبال بگیر که در سال هزاران مسدوم دست و پا شکسته تا سکته قلبی در زمین دارد تا اسکیت رو یخ...راگبی.
  6
  44
  یکشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۴:۴۱
  ۴۸
  nejaat2006 - منچستر، انگلستان

  با اینکه ایرانی نیستم، اما هر وقت میشنوم اتفاقی برای یک ایرانی میفتد غمگین و افسرده میشوم. زنده باد سرزمین کوروش بزرگ
  8
  76
  یکشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۵:۰۶
  ۵۹
  juvel - اسلو، نروژ

  احتمالا محکم خورده به یه سنگ ، خدا رحمت‌ش کنه !
  3
  39
  یکشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۵:۱۲
  ۴۵
  tizbin2 - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا

  واقعا ناراحت کننده هست. تسلیت به خانواده این فرد. اما اگه این اتفاق تو ایران می‌افتد الان همه شروع میکردن می‌گفتن که تو آمریکا چه قدر کمپ رفتن امن هست و از این حرفا.
  5
  28
  یکشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۷:۲۲
  ۴۰
  مترلینگ - منچستر، انگلستان

  روحش شاد و حیف از اینکه یک انسان موفق رو از دست دادیم
  0
  32
  یکشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۸:۱۲
  ۵۷
  Someone_s - امریکا، ایالات متحده امریکا
  این چه ویدویی گذاشتید .روش صدای ١، ٢، ٣ ام میذارید؟ موضوع خیلی ناراحت کننده است.درست نیست . خواهشا کمی مراعات بازماندگان کنید.
  1
  13
  یکشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۴ - ۲۲:۱۸
  ۳۲
  aseman abi_1 - نیویورک ، ایالات متحده امریکا

  دوستان من هم به این ابشار رفتم و این که گفته تابلو بوده اصلا درست نیست هیچ گونه علامتی یا تابلویی نیست و میدونم نبوده و اینکه از پایین ادم میگه میشه پرید ولی زمانی که میری بالا میبینی یا وحشی بافقی چه ارتفایی من که نتونستم و البته برای پریدن هم نرفته بودم ها ولی خدایی دلی داشته.به هرحال خدایش بامرزه اول جونی با هزار ارزو خیلی سخت
  0
  40
  یکشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۴ - ۲۲:۵۹
  ۴۹
  آسمان ایران - اسلو، نروژ
  چرا کسی ننوشته که تقصیر دولت آمریکا بوده معلومه اینطور نیست ولی اگر این اتفاق تو ایران افتاده بود باز دانشمندای پنج دلاری نظرات روشنگرایانه را شروع میکردند
  17
  5
  دوشنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۴ - ۰۵:۵۳
  ۴۴
  alvares - زوریخ، سوییس
  آخه مگه میشه بدون آشنایی با مکانی که زیر ابشار پیدا نیست که چه خبر است همینطوری شیرجه بزنی‌، تو دهاتهای اق تپه هم ادامها اینجوری بی‌ اطلاع جائی‌ نمیپرند که این خانوم مثلا تحصیل کرده کرد، عقل هم خوب چیزیه.
  12
  10
  دوشنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۴ - ۰۸:۳۹
  ۴۹
  کارمن مهوش کش - تهران، ایران
  بازی اشکنک داره ...سرشکستنک داره. الان این مرحوم از ابشار بیست متری پریده دولت امریکا مقصره ؟اخه مگه سر هر ابشاری تو طبیعت باید بیان یه تابلو هوا کنن که اهای ملت نپرید ؟ یا رو بعضی از ابشار ها علامت میزنن که بپرین امنه ؟اخه این که انقدر باهوش بوده معلومه که انقدرهم باهوش نبوده !اگه باهوش بود احتیاط شرط عقل رو بجای میاورد. خدا رحمتش کنه. حیفش :( :(
  14
  6
  دوشنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۴ - ۲۳:۳۷
  ۴۹
  کارمن مهوش کش - تهران، ایران
  این عکسش اون بالا بعد از پیدا شدنش تو رودخونه است ؟ چون دماغش خیلی شکسته مرحوم :(
  16
  3
  ‌سه شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۲:۳۵
  نظر شما چیست؟