مقاله خبرنگار گاردین از سفر به ایران: اگر فکر می کنید تهران یک مرداب قرون وسطایی است باید خود را برای یک شوک آماده کنید!

جنیفر کلینک
نشریه گاردین در شماره دوشنبه خود، مقاله ای با عنوان «۸ راه که ایران ممکن است شما را سورپرایز کند» منتشر کرد.
به گزارش پایگاه خبری «تیک»، این مقاله به قلم جنیفر کلینک نوشته شده که چند سالی در ایران زندگی کرده و حاصل این سال های زندگی را در کتابی با عنوان: «The Temporary Bride»(عروس موقت) گرد آورده است.
 
 این کتاب که به تازگی منتشر شده، در مورد عشق و غذای ایرانی است، جنیفر کلینک در مقاله ای که دیروز در گاردین منتشر شد به بیان دیدگاه های خود نسبت به ایران می پردازد. او نوشته اش را با اشاره به ماجرای شکسته شدن شیشه خودرو ون خانواده توریست اروپایی آغاز می کند که روی بدنه آن در هر دو طرف نوشته شده: «ایران بزرگ است.»
 
 شیشه این خودرو هفته پیش که جلو محوطه موزه تاریخ طبیعی در مرکز لندن پارک شده بود، توسط پلیس به ظن وجود بمب شکسته شد.
(خانواده رومانیایی – فرانسوی با دو فرزندشان در این خودرو زندگی و با همین خودرو به کشورهای دیگر سفر می کنند. آنها در سفری که به ایران داشتند، با میهمان نوازی ایرانی ها آشنا شدند و حالاروی ماشین شان از ایران به نیکی یاد کرده اند.)جنیفر کلینک در سال ۲۰۰۹ برای نخستین بار به ایران سفر کرد او در آن زمان یک آموزشگاه کوچک آشپزی داشت و هر چند وقت یک بار به کشورهای مختلف سفر می کرد تا نحوه پخت غذا در جوامع مختلف را ببیند، او می نویسد:
 
وقتی برای گرفتن ویزای سفر به ایران در سفارت ایران نشسته بودم، یک خانم ایرانی به آرامی روی شانه ام زد و گفت: کافی است به بازار بروی و وانمود کنی گم شده ای، مسلماً یک نفر تو را به خانه خود خواهد برد.
 
در نخستین روز سفرم به ایران، با مرد جوان نسبتاً بداخلاقی آشنا شدم و او آدرس خانه شان را به من داد و از من دعوت کرد روز بعد پیش مادرش بروم و این آغاز برنامه ای بود که هر روز صبح سه تا چهار ساعت به آپارتمان آنها در حومه یزد می رفتم و همراه مادرش پخت و پز ماهرانه غذاهای ایرانی را می دیدم.ایران نسبت به آنچه ما در رسانه ها می بینیم، بسیار پیچیده تر، فرهنگی و دارای جامعه ای چند بعدی است. اینجا دلایلی دارم که چرا «ایران بزرگ است» و چرا من مطمئنم شما هم می توانید مثل من دوستش داشته باشید.
 
 کلینک می نویسد: گرانولایا پوره آووکادو روی نان تست را فراموش کنید! خامه شیر شتر را با عسل موم دار امتحان کنید! یا کله پاچه را! بهتر است از کسی بپرسید تا به شما نزدیکترین نانوایی سنگکی را نشان دهد جایی که نان روی کوهی از سنگ های داغ پخته می شود و بعد برای خنک شدن آن را روی دیواری از میخ آویزان می کنند.
 
وی تاکید دارد ایرانی ها اهل عشق ورزی هستند، آنها زمان زیادی برای خواندن اشعار حافظ و فردوسی صرف می کنند. او هم با اشاره به وجود تعارف در بین ایرانی ها، از آن به عنوان یک سنت قدیمی برای احترام یاد می کند که با آنچه یک خارجی از بیرون می بیند متفاوت است.او می نویسد: گاهی دو مرد ایرانی را می بینید که ۱۰ دقیقه صرف می کنند تا ثابت کنند دیگری باید اول از یک درگاهی عبور کند. فروشنده ای می بینید که قبل از گفتن قیمت، چندین بار به مشتری اش می گوید این جنس قابلی ندارد.
 
نویسنده گاردین تحریم های اقتصادی و نبود انبوه گردشگران در ایران را عامل غیبت هتل های زنجیره ای معروف در ایران می داند. او نوشته است: بسیاری از هتل ها یا رستوران ها کوچک هستند و خانوادگی اداره می شوند. البته در ایران جاهایی برای اقامت در کاروانسراهای قدیمی کویری یا امکان اقامت در روستاها برای رفتن به روستای دیگر در میان کوه ها هست.اما تا وقتی که موسسه Airbnb (موسسه ای بین المللی برای راهنمایی گردشگران) در ایران مسدود است، سفر با راهنماهای محلی فرصت فوق العاده ای برای دیدن ایرانی ها و رونق بازار اقامتگاه های خانگی است و ایرانیان در خانه های اجدادی خود را به روی توریست ها باز می کنند. به عنوان یک توریست خارجی به عنوان یک فرصت اقتصادی مورد توجه ویژه قرار می گیرید.
    
 آشپزی جادویی با برنج
این مربی آشپزی، تحت تاثیر نوع طبخ برنج توسط ایرانی ها قرار گرفته. او می نویسد: برنج ایرانی تر و تازه همچون یک شاهزاده است که در استخری از کره ذوب شده، بخوبی بخارپز می شود. به شکل غیرممکنی روشن و شفاف است که می توانید همه لحاف ها و بالش های باکینگهام را با آن پر کنید و بهترین چیز «ته دیگ» است. برنج ترد، روغنی، طلایی که از ته قابلمه کنده می شود.
    
ایران بهترین برای مسافران زن تنها
ایرانی ها هم از شجاعت شما نگرانند و هم به خاطر اینکه شما شوهر یا دوستی ندارید، نسبت به شما احساس ترحم دارند. در هر دو حالت شما به عنوان یک زن تنها در ایران بهترین شرایط را خواهید داشت. شما می توانید در واگن زنان مترو سوار شوید و به میهمانی تمام زنانه بروید.
نویسنده در آخرین بخش از مطلبش می نویسد ایران در مقایسه با دیگر کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا بسیار مدرن است. ۹۷ درصد زنان بیش از مردان در دانشگاه ها تحصیل کرده اند. ایرانی ها بسیار آموزش یافته و مطلع از غرب هستند، بیش از آنچه ما در مورد آنها می دانیم و اگر فکر می کنید که ایران یک مرداب قرون وسطایی است باید خود را برای یک شوک آماده کنید!
+263
رأی دهید
-28
قابل توجه کاربران محترم:
توجه کنید که درج رای مثبت به مطالب، به معنی تایید مطلب و یا علاقه به محتوای خبر نیست و طبعا درج رای منفی نیز به معنی عدم علاقه به محتوای خبر نخواهد بود. سیستم شمارش آرا کمک میکند تا مطالب مهمتر، به انتخاب کاربران سایت، از دیگر مطالب مجزا شده و در بخش مطالب داغ ظاهر گردند. ممکن است یک خبر ناگوار از ارزش خبری بالایی برخوردار بوده و صحیح تر آن است که کاربران به این خبر رای مثبت داده تا در بخش خبرهای داغ سایت در معرض دید بینندگان بیشتری قرار گیرد. بنابراین درج رای مثبت و یا منفی به معنای مهم بودن خبر و یا بی اهمیت بودن آن است.
به جمع دنبال‌کنندگان ایرانیان انگلستان در فیس‌بوک بپیوندید:
به جمع دنبال‌کنندگان سایت خبری سرگرمی رایان در فیس‌بوک بپیوندید:
 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۶
  vickie - هیوستون، ایالات متحده امریکا
  منظورش از عنوان کتابف همون صیغه بوده. ;)
  47
  44
  شنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۴ - ۰۸:۳۲
  ۳۸
  fdsa60 - تهران، ایران

  بقول نقی معمولی خانم خبرنگار فدایی داریییییی
  13
  97
  شنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۴ - ۰۸:۳۵
  ۵۰
  اسداله میرزا - کلن، آلمان
  امان از دست این جماعت سفید پوست غربی !! بنده‌های خدا میان ایران و سریع جو گیر میشن . حالا بیا بشین پای صحبت یه افغانی و ببین برداشت اون یکی‌ در باره ایران چیه !؟
  94
  88
  شنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۴ - ۰۸:۳۷
  ۴۵
  kshamillan - مونترال ، کانادا

  ما ایرانی‌‌ها خیلی‌ مهربان هستیم و عشق میورزیم . اما غریبه پرست هستیم . کافیه یک اروپأی چشم آبی بلند بره ایران مرد یا زن همه بهش مهربونی می‌کنن. اما یک آفریقائی ..؟؟!! یا دیگر کشور‌های جهان سوم نه !!. هنوز که هنوز ..تهرانی‌ به شهرستانی فخر میفروشه و شهرستانی به روستای .. و از طرفی‌ رفتار و منش ایرانی‌‌ها مدرن خوش نشین خارج رفته هم هست که چه رفتاری به هم وطنشون دارن .
  28
  170
  شنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۴ - ۰۸:۳۷
  ۴۵
  kshamillan - مونترال ، کانادا

  در کل این حرفا و این اکتشافات دردی از ما ایرانی‌‌ها دعوا نمیکنه. چیزی که باید مردم کل دنیا بدون سفر به ایران . شنیدنی‌ها و دیده‌ها یشان هست . اما خود ما هر روز اخباری وحشتناک از ایران می‌شنویم . از آدم افراد تحصیل کرده کشور . از قطعه دست و پا که تازه گی‌‌ها شنیدم . از نااا برابری‌های اجتماعی ...اقتصادی فرهگنی و سیاسی و مذهبی‌ و جنسی‌ .
  12
  102
  شنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۴ - ۰۸:۴۲
  ۵۲
  همایون شایان - اسلو، نروژ
  تو از کجا پیدات شده ؟ هدفت از این همه تعریف و تعارف تیکه پاره کردن چیه ؟
  45
  43
  شنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۴ - ۰۸:۴۵
  ۳۷
  باور عمیق - قم، ایران

  هنوز خیلی مونده تا بفهمید ایران یعنی چی . باز تا همین حد تونستید ازش بفهمید و بنویسید، این برای شماها یعنی معجزه . بهتون تبریک میگم . معجزه واقعی وقتی اتفاق میفته که بالاخره توی عمرتون بتونید بفهمید ایران و ایراک درسته یه q تفاوت دارن اما دو تا کشور مجزا هستن که اگر به دولتمرداتون فرصت میدادیم امروز دقیقا مثل همدیگه بودن . حق دارید از رفتار ایرانی ها خشکتون بزنه . هرگز نمیتونید این خونگرمی، مهمان نوازی، از خودگذشتگی، ادب و احترام و آداب معاشرت رو توی جوامع به اصطلاح مدرنتون ببینید و تجربه کنید . مردمی که به خاطر آسایش یکی دیگه حاضرن از آسایش و حق و حقوق خودشون هم بگذرن . توی جامعه شما، هیچ کس برای نیاز دیگری تره هم خورد نمیکنه . پشت لبای همیشه خندان شما، پشت این دکور زیبا چشمانی قرار داره که فقط و فقط به دنبال یافتن منفعت شخصی در هر مورد و مساله ای است . چیزی که برایتان نفع داشته باشد میشود lovely ، awesome . نفع شخصی نداشته باشد یعنی پشم . هرگز نمیتونید درک کنید یعنی چی وقتی یه جا غریب باشی یکی دستتو بگیره و ببره خونه خودش . هرگز
  159
  76
  شنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۴ - ۰۸:۴۸
  ۵۱
  ایران بر باد رفته - برلین، آلمان

  ایران در مقایسه با دیگر کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا بسیار مدرن است!!!به به چه مقایسه ای! بعد از ۳۷سال اعدامو سنگسار و شکنجه و شلاقو دستو پا بریدن و چشم در آوردن ، تجاوز به دختر و پسر زنده موندیم و چنین مقایسه ای رو هم دیدیم! چه ها که نخواهیم خواند و شنید! چه قندی در دل ماله کشان جمهوری منفور آخوندی آب میشه با این مقایسه!شلوار صورتی یادش رفت یا اینبار این یکی اصلاً شلوار ندید!بگو ایران شده بهشت و خیال همه رو راحت کن خانم جان!
  27
  96
  شنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۴ - ۰۹:۰۱
  ۴۳
  mehdi bache tehroun - پاریس، فرانسه

  جونم ایران .دلم می‌خواد برم ایران یه ذره آفتاب ببینم دلم می‌خواد برم استادیوم آزادی فوتبال ببینم.با موتور برم جاده چالوس .دوباره بچه بشم با بچه محلها گول کوچیک بازی کنیم یا تابستونا با دوچرخه از محلمون بریم کن توت خوری.دلم خیلی‌ چیزای ایران و می‌خواد اما افسوس :( :( ;)
  15
  86
  شنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۴ - ۰۹:۱۳
  ۴۹
  bulgaria - اندن، بلژیک

  باید از قدر دانی این زن تشکر کرد که اینقدر با شجاع و بی‌ پرده از ایران و ایرانی‌ نوشته، درود به شرفت
  14
  72
  شنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۴ - ۰۹:۲۰
  ۵۱
  ایران بر باد رفته - برلین، آلمان

  به نظر میاد ۳۸سال پیش تو این دنیا شاید نبود که ببیند ایران اون روزا چه بود!!! امروز که میگه ایران بهشته اون موقع چی میگفت و مینوشت! البته که اون موقع همش حلبی آباد بود و امروز از حلبش هم خبری نیست و چوبو سنگو پلاستیکو آهنو فولادشو یا به غارت میبرن و یا انقدر از سرو تهش میدزدن که با یه فوران رودخونه ، چهارطبقه خوشگل بدون حلبش روسر مردم خراب میشه! شاهنشاه آسوده بخواب که خمینی جلاد رو برای همیشه به گور فرستادی و بزودی دوباره میسازیمش بدون ملای دزد و شیاد!
  15
  80
  شنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۴ - ۰۹:۳۵
  ۳۸
  پژمان1981 - تهران، ایران

  آره باباااااااااااا همه چیز در امن و امان است. نه اعدامی نه زندانی نه گشت ارشادی نه اسید پاشیعی نه اختلاسی نه کودکان خیابانی نه 7000 زنان خیابانی و نه 7 میلیون مهاجر و فراری از ایرانی و نه..... تازه متروها و اتوبوسها هم برای رفاه حال زنان جدا سازی شده.نه اینکه فکر کنید از نتایج زور در اسلام ناب محمدی هست ها...نه. یا اینکه فکر کنید چون مردهای ایرانی را وحشی به حساب میاورند این جدا سازی انجام شده ها...نهههههههه. اره بابا رفاه و حقوق بشر بیداد میکنه . بیاید کالاهاتون رو اینجا راحت بفروشید و اگر کسی از حقوق بشر در ایران گفت اهمیت ندید . اینایی هم که خارج از ایران زندگی میکنن سبک عقلن حتما چون همه چیز در ایران در امن و امان است
  10
  93
  شنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۴ - ۰۹:۵۹
  ۳۴
  sarbaz rahbar - لندن، انگلستان

  درود بر جمهوری اسلامی مقتدر ایران زنده باد رهبر کبیر علی خامنه ای پدر ایران نوین که ایرانی که توسط شاه های کثیف و دزد و نوکر به ویرانه ای تبدیل شده بود رو به کشوری که بعد از ژاپن پیشرفته ترین کشور دنیا تبدیل کردن ، جان ما ایرانی ها به فدای رهبر....
  203
  115
  شنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۰:۱۰
  ۴۲
  Xavii - لندن، انگلستان

  [::ایران بر باد رفته - برلین، آلمان::]. واقعاً مغز به اندازه یک فندق، تو اصلاً از این متن چیزی حالیت شد ، این خانم از مردم ایران و خود کشور ایران صحبت کرده ، چه ربطی داره به شرارت های یک دولت یا رژیم ،...
  79
  33
  شنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۰:۲۵
  ۴۴
  سرتیپ خوشتیپ - کویت، کویت

  بله ایران خیلی کشور مدرن است شما تاحالا به غیر از ایران کجا ی دنیا دیدید برج میلاد بسازند این زن خیلی به درد داعش می خوره
  15
  35
  شنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۰:۴۸
  ۵۱
  ایران بر باد رفته - برلین، آلمان

  [::sarbaz rahbar - لندن، انگلستان::]. خیلی بیجا میکنی جان بی ارزشتو به جان ایرانی جمع میبندی!درغگو!!! اگه راست میگفتی میرفتی تا حالا تو سوریه برای رهبر چلاقت فدا میشدی!خیالت هم راحت میشد و انقدر زجر نمیکشیدی ،گلو پاره نمیکردی!
  15
  78
  شنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۱:۰۰
  ۵۱
  کیوان م - تهران، ایران

  بی‌ اختیار از کامنت این سرباز رهبر زدم زیر خنده ،ولی‌ در اصل باید به این کامنت سرباز رهبر که پر از دروغ و ریا هست گریه کرد .
  6
  53
  شنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۱:۰۶
  ۴۸
  rood120 - منچستر، انگلستان

  سرباز رهبر روانی . در ژاپن ندیدیم کسی کلیه بفروشد برای امرار معاش ولی در ایران نوین تو بسیار زیاد . خائن در ژاپن زنی برای امرار معاش تن فروشی نمی کند ولی در ایران ما بسیار، در خیابان های کشور نوین تو کودکان بی خانمان بسیار ، اعتیاد ، بی کاری و اختلاس های میلیارد دلاری. حتما که تو هم از همان چپاولگران هستی . ننگ بر تو ،خاندانت ،آرمان و رهبر چلاق ات.
  5
  70
  شنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۱:۴۶
  ۷۱
  hassan5 - تهران، ایران

  سرباز فراری لندن نشین:لطفا برای رهبر از جان خودت و همپالگی های خودت مایه بزار!؟
  7
  59
  شنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۱:۵۰
  ۵۴
  farokhzad - کنت، انگلستان

  [::sarbaz rahbar - لندن، دروغگو
  9
  53
  شنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۲:۱۱
  ۳۲
  afc30 - دالاس، ایالات متحده امریکا

  ایران برای مسافرت جای خوبیه ولی برای زندگی نه.یکی از دوستای من سالی 1 ماه میاد ایران حسرت ایران و میخوره که ایران چقدر خوش میگذره چون هر وقت میاد برای تعطیلات و تفریح میاد قرار نیست اینجا کار کنه و زندگی کنه
  5
  31
  شنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۲:۱۸
  ۱۰۲
  millionaire - منچستر، انگلستان

  راست میگه دیگه اینهمه اروپایى و آمریکایى لب مرزهاى ما صف کشیدن و در آرزوى پناهنده شدن به ایران له له میزنند ، وااااى یادش رفت از پاسپورت با ارزشمون نگفت
  5
  43
  شنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۲:۲۹
  ۵۹
  kolah-ghermezi - ونکوور، کانادا

  [::sarbaz rahbar - لندن، انگلستان::],,, جوگیر نشو فرهنگ ایرانى ربطى به جمهورى اسلامى نداره!!! تازه اُفت کردیم مگر ایرانیها قبل انقلاب میهمان نواز نبودن که دارى نسبت میدى به جمهورى اسلامى!! دلیل این همه تعریف توریست ها به علت دید منفى که دولت بوجود أورده هستش و فکر میکنن مردم هم مثل دولت هستند !!! زیاد جوگیر نشو !!!.
  6
  81
  شنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۲:۳۶
  ۳۹
  Cyrus749 - برایتون، انگلستان
  [::اسداله میرزا - کلن، آلمان::]. چه ربطی‌ داره ؟ توریستهای غربی می‌رن ایران تفریح کنن و کلی‌ پول خرج کنن. افغانیا می‌رن ایران کار دزدی یا خلاف ،تجاوز بکنن ( نه همه افغانیا)
  8
  21
  شنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۵:۳۲
  ۴۳
  آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه

  من هم بارها این موضوع را تایید کردم . تبلیغ های غیر واقعی در غرب نسبت به مردم ایران وجود دارد بطوری که خود غربیها وقتی وارد تهران می شوند از دیدن یک شهر مردن با استانداردهای بالا حیرت زده می شوند
  47
  17
  شنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۵:۳۶
  ۵۹
  kabootar e sefid - لاهور، پاکستان

  حساب مردم مهربان و مهماندوست را از کسانی که مخالفشان هستید جدا کنید همه را مثل هم نبینید.
  1
  29
  شنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۶:۰۱
  ۵۱
  ایران بر باد رفته - برلین، آلمان

  در عجبم که اینروزا فدای رهبر دودی منفگی و سربار ملت ،دستمال بدست رهبر چلاقش یکهو از پنجاه تا منفی صد تا مثبت میزان!!!
  2
  34
  شنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۶:۱۲
  ۵۱
  Urasawa - توکیو، ژاپن
  [::mehdi bache tehroun - پاریس، فرانسه::]. با درود به شما .دوست عزیز دمت گرم حرف دل منو زدى بخدا با این کامنتت یاد هزاران خاطره تو ایران افتادم نا خدا گاه اشگ تو چشم جمع شد .اى کاش روزى برسد که همه ما برگردیم ایران دوباره اون خاطراتو تو ایران با خانواد ه و با دوستانمون زنده کنیم تو صلح و ارامش و ازادى کناره هم زندگى کنیم . ولى افسوس و صد افسوس که پاى ما لنگ است و منزل بس دراز ،دست ما کوتا ه و خرما بر نخیل ، ولى امیدى هست و به امید ان روز نفس خواهیم کشید !!
  3
  17
  شنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۸:۲۴
  ۴۸
  کارمن مهوش کش - تهران، ایران
  تهران زیبا ترین شهر خاورمیانه . زنده باد ایران :) :) :) :) :) :) :) :) :)
  13
  18
  یکشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۴ - ۰۰:۰۱
  ۳۰
  *پسر شجاع* - تهران، ایران
  [::ایران بر باد رفته - برلین، آلمان::]. حالا تو ناراحتی یکی از ایران تعریف کرده!..اتفاقا خیلی از حرفاش درسته..اگه میخوای فرق بین مردم ایران با. مردم کشورهای دیگر خاورمیانه رو ببینی به وضع این کشورها با ایران نگاه کن جلوی دوربین سر میبرن زن و بچه مردم رو به بردگی میبرن فرقی هم نمی کنه از ترکیه تا مصر عربستان .همشون یه قماشن اگه یه کم شل بگیرن همدیگه میخورن..همین ترکیه مردم ریخته بودن سر یه کره ای بدبخت تا حد مرگ کامش زده بودن چون فکر کردن چینیها به انتقام ب مخالفت دولت چین با روزه گرفتن مسلمانهای اون کشور..اگه بر فرض در ایران اعدامی هم بشه به خاطر قوانین قرون وسطایی حکومت هست .ربطی هم به مردم نداره اتفاقا .همین مردم بیچاره در اکثر مواقع از قصاص و اعدام فرد قاتل با اینکه براشون سخته چشم. پوشی کردن تا قاتل عزیزشون آزاد بشه در حالیکه اگه قوانین کشور قرون وسطایی نبود اون قاتل .باید سالها در زندان مجازات میشد..دفعه بعد اگه خواستی نظر. بدی حداقل حساب مردم ایران رو. از بقیه کسانیکه میشناسی جدا کن..
  1
  4
  ‌سه شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۴ - ۰۹:۱۲
  ۳۵
  آزاد اندیش۳۳۲۲ - دورام، انگلستان
  [::باور عمیق - قم، ایران::]. این کامنت شما اصلا ربطی به این مطلب نداره. بعید می دونم اصلا با مردم غربی (نه سیاستمداران غربی) نشست و برخواست داشته اید. همه ی مردم غرب وحشی و بی فرهنگ و منفعت طلب نیستند، همه ی مردم ایران هم فرشتگان از ملکوت به پایین آمده نیستند. مطلب اصلا ربطی به سیاستمداران ندارد و کاملا فرهنگی است.
  0
  2
  ‌چهارشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۴ - ۲۳:۱۱
  نظر شما چیست؟