گفت و گو با یک ‌نماینده مجلس درباره ضرب و شتم مسافران ایرانی در فرودگاه استانبول

ایران وایر :سه زن ایرانی در فرودگاه استانبول مورد ضرب و شتم پلیس ترکیه قرار گرفته‌اند. آن‌ها به تاخیر سه روزه پرواز خود برای رفتن به «اسلو»، پایتخت نروژ به هواپیمایی «پگاسوس» اعتراض کرده بودند که با برخورد توهین آمیز ماموران این شرکت هواپیمایی و پلیس ترکیه روبه رو ‌شدند. همسر یکی از این زنان به سایت «تابناک» گفته است پلیس ترکیه این خانم ها را مورد ضرب و شتم قرار داده، با آن ها رفتاری توهین‌آمیز داشته و به آن‌ها سیلی زده است.
«احمد شوهانی»، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی این موضوع را تایید می‌‌کند و به «ایران‎وایر» می‌گوید: «تحریم سفر به ترکیه، سیلی ما به صورت این کشور است.»
او که موضوع تعرض به دو نوجوان ایرانی در فرودگاه جده را هم پی گیری می‌‌کرد، معتقد است وزارت امور خارجه باید برای حفظ کرامت و احترام به ایرانیان بیش‏تر تلاش کند.
 
ماجرای فرودگاه استانبول چه بود؟گویا پرواز تهران به استانبول تاخیر داشته و این باعث شده مسافرانی که از آن جا به مقصد دیگری پرواز داشته اند، از هواپیمای بعدی جا بمانند. این‌طور که من شنیده‌ام، در ایران شرکت هواپیمایی پگاسوس به آن‌‌ها وعده داده که آن‌ها را با اولین پرواز به مقصد می‌رساند اما مسافرانی که قرار بوده از ترکیه به اسلو بروند، در فرودگاه استانبول متوجه می‌شوند که باید سه روز در ترکیه منتظر پرواز بعدی بمانند. آن‌ها به این موضوع انتقاد و با کارمندان این شرکت هواپیمایی بحث می‌کنند. مسافران از برخورد کارمندان این شرکت ناراحت می‌شوند و بعضی از آن‌ها از ماجرا فیلم‎برداری و بعد پلیس را خبر می‌کنند. این طور که من شنیده‌ام، پلیس برخورد بسیار توهین‌آمیز و  زشتی با سه نفر از خانم‌ها انجام می‌دهد؛ آن‌ها را مورد ضرب و شتم قرار می‌دهند، موبایل‌هایشان را می‌‌گیرند و برای چند ساعتی بازداشت‌شان می‌کنند.
 
در خبرها از قول یک شاهد نقل شده به صورت یکی از خانم‌ها سیلی زده شده است.ما با خودشان صحبت نکردیم اما از منابع مختلف شنیدیم که متاسفانه این اتفاق افتاده و الان هم از وزارت خارجه خواسته ایم که موضوع را به طور جدی دنبال کند. مجلس هم این هفته تعطیل بود اما هفته آینده از طریق بخش کنسولی وزارت امورخارجه، نتیجه پی گیری‌ها را دنبال می‌کنیم. بهترین سیلی ما هم به ترکیه این است که تا وقتی این موضوع حل نشده، سفر به این کشور را تحریم کنیم.
 
آیا در ماجرای عربستان، پی گیری ها و تحریم عمره نتیجه داد؟ما در ماجرای تعرض به دو نوجوان در فرودگاه جده، خیلی جدی عکس‌العمل نشان دادیم و با این‌که عده زیادی از مردم برای مشرف شدن به خانه خدا از قبل ثبت‌نام کرده بودند، اعزام برای عمره را متوقف کردیم و گفتیم تازمانی که دولت عربستان به طور رسمی از ما عذرخواهی نکند و با متخلفان برخورد نشود، ما از اعزام ایرانیان به سفر عمره خودداری می‌کنیم. حتما در جریان هستید که هنوز هم اعزام انجام نمی شود.
 
حج عمره متوقف شده اما آیا عذرخواهی هم کرده اند؟ ما نزدیک به زمان حج واجب هستیم و ایرانیان زیادی به زودی راهی عربستان می‌شوندما در حال پی گیری موضوع هستیم و طبق آن‌چه به ما گفته‌اند، اقدام‌هایی در خصوص برخورد با ماموران متخلف انجام شده است اما منتظر اقدام عملی آن‌ها هستیم. اتفاقا همین برخورد ما باعث می‌شود که انشاالله برخورد مناسبی با زائران حج تمتع داشته باشند چون متوجه شده‌اند هر جا کرامت انسانی و احترام ایرانیان را زیر پا بگذارند، کوتاه نمی‌آییم.
 
درباره اتفاق ترکیه هم نظر نمایندگان، استفاده از تحریم سفر است؟هنوز جلسه‌ای در کمیسیون در این خصوص نداشته ایم اما این موضوع متفاوت از موضوع عربستان است. رابطه ما با ترکیه دوستانه‌تر از عربستان است و گردش‎گران ایرانی یکی از منابع مالی این کشور هستند. اگر بخواهد چنین برخوردهایی انجام شود، آن که ضرر می‌کند، ترکیه است نه ایران. به هرحال، اگر درباره این رفتارها تجدید نظر نکنند، این گونه تصمیم ها هم ممکن است اتخاذ شود چون ما انتظار نداریم هیچ دولتی برخوردهای این‌طوری با ایرانیان داشته باشد. قول می‌دهیم به عنوان نمایندگان ملت این موضوع را دنبال ‌کنیم و انتظار داریم دولت ترکیه هم برخورد مناسبی در این رابطه داشته باشد و نمایندگان وزارت خارجه هم این موضوع را دنبال کنند و مردم را در جریان بگذارند.
 
+103
رأی دهید
-7

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۷
  فراتر از اندیشه - آلپ، سوییس

  فقط کافی‌ هست که یک ماه به پگاسوس اجازه پرواز به ایران را ندهند. بعد می‌بینید که چه جوری آنها به دست و پا می‌افتند. ولی‌ متاسفانه به یکی‌ از مقامات کشوری حق و حساب میدهند و آنها هم شرافت و آبروی ایران و ایرانی‌ را به چند صد دلار میفروشند.
  4
  91
  ‌پنجشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۴ - ۰۸:۴۴
  ۵۲
  parvin55 - مادرید، اسپانیا

  آنقدر اکثریت کسانی‌ که به ترکیه میروند تحت فشارهای روانی‌ هستند که فقط میروند تا کمی‌ از فضای تنگ و تاریک ایرانی‌ که ساخته اید راحت شوند ---البته شامل عاشقان حجاب کوفتی نیست،---از آنسو این همه پاچه ی عربستان اشغال و بانی‌ همین وضع وحشت را می‌گیرید آنوقت تعدادی گوسفند بی‌ رگ و بی‌ غیرت منتظر حج تمتع!!!!!! خاک عربستان وطنتان بر سرتان بی‌ رگ‌های ایرانی‌ نما که با آنهمه فاجعه ی فقر در ایران میلیونها را به جیب عرب‌های مفت خور می‌ریزید.
  11
  48
  ‌پنجشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۰:۲۷
  ۳۵
  سر فراز ایران - گوتنبرگ ، سوئد

  امیدوار هستم که با برخورد دیپلماسی ایران دیگر شاهد چنین حرکات زشتی از طرف کشور ترکیه نباشیم. ولی‌ به شخص معتقد هستم که باید شرکت پگاه سوز را در ایران تحریم قرار بدیم و خودم به شخصه به هیچ عنوان با این شرکت هواپیمایی سفر نمی‌روم .
  0
  32
  ‌پنجشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۴:۴۸
  ۲۹
  Turanaz - آمستردام ، هلند
  این همه دشمنی با ترک کار را به جایی‌ رسانده که امروز ۳۵ میلیون ترک آزربایجان میخوان مستقل شوند . امروز اگه ترکیه ناا آرام است بخاطر جنایت تروریستی پ ک ک است
  2
  0
  ‌چهارشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۴ - ۲۲:۱۸
  نظر شما چیست؟