مستند کودتای ۲۸ مرداد در ایران - فیلمی تهیه شده توسط شبکه دو آلمان+ زیرنویس فارسی

این فیلم مستند توسط شبکه دوم آلمان تهیه شده است که گفته میشود کاملترین فیلمی است که تا کنون به ماجرای کودتای 28 مرداد پرداخته است .از آنجا که ریتم فیلم خیلی سریع و تند است گاهی درک آن کمی سخت می شود . این مستند حاوی تصاویر کمیاب و با ارزشی از وقایع آنزمان می باشد.

+141
رأی دهید
-25

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۲
  Roxenda - لندن، انگلستان

  مصدق یه وطن فروش عرب پرست بود که عقاید خیلی‌ داغونی داشت . حتا با رای دادن زنها و شرکت کردنشون در انتخابات هم مخالف بود .این عرب زادرو آخوندا بزرگش کردن. کسی‌ بود که اگر روی کار میموند وضعیت ایران از همون سال ‌ها مثل بعد انقلاب اسلامی میشد شاید هم بد تر .
  172
  56
  جمعه ۲ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۶:۳۵
  ۶۱
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  واقعا خیلی جالبه. خود مفسر در این کلیپ ادعا میکنه که هیچکس از ارقام واقعی و سهم کشور ما از منافع استخراج و فروش نفت اطلاع نداشت. در حالیکه خودش این سهم رو ۱۰ درصد برای ایران اعلام میکنه. اگر کسی خبر نداشت ، اینها این اطلاعات رو از کجا آوردن؟ درست کردن این کلیپ جالبه،چون هر زمان که ملت ایران متوجه خدمات پهلوی ها شدند و امکان داشت از آنان قدر دانی کنند، به شکلی قضیه مصدق و اختلافاتش با دولت وقت رو مطرح کردند تا جنگ شاه و مصدق رو علم کنند. لازم است یاد آور شویم که مصدق نخست وزیر منتصب از جانب پادشاه و رای اعتماد گرفته از نمایندگان مردم در مجلس بود . نگذارید که امروز، زمانی که رضا پهلوی هر چه بیشتر در صحنه هست، شما را با ساختن و پرداختن اینگونه کلیپ ها و شاه را مخالف رای مردم جلوه دادن، بفریبند و از وجود خود ما برای چاپیدن کشورمان سو استفاده کنند.
  133
  61
  جمعه ۲ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۷:۲۶
  ۴۶
  آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه

  امروز به هر کارشناس تاریخی آمریکا بگویید بزرگترین اشتباه آمریکا در خاورمیانه چه بود خواهند گفت کوپ 1953 . برای اولین بار در خاورمیانه داشت یک حکومت دموکرات بوجود بیاید که می توانست تمام خاورمیانه را تحت تاثیر خود قرار دهد اما آمریکا که مدعی دموکراسی بود به سقوط این حکومت کمک کرد و امروز تمام سیاستمداران آمریکا به این اشتباه معترف هستند فراموش نکنیم آمریکاییها هنوز بخاطر انداختن بمب اتم در ژاپن معذر ت خواهی نکردند یا بخاطر زدن هواپیمای ایرباس اما همواره بر این موضوع دردناک تاکید دارند
  35
  176
  جمعه ۲ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۷:۵۳
  ۶۱
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  [::آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه::]. بزرگترین اشتباه طبیعت هم دادن حق زندگی به دیوانگان و مغرضین و لونی هایی هست که در مسکو نشسته برای مکانی غیر از زادگاه خود فتوا صادر میکنند.
  112
  34
  جمعه ۲ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۹:۴۰
  ۵۷
  farokhzad - کنت، انگلستان
  وزارت اطلاعات ٣٥ سال این موضوع مصدق و شاه را میاره وسط در صورتیکه هر دو انها وطن پرست بودن اگر شاه مشکل داشت و عقده اى بود میتوانست جلوى ملى شدن را بگیرد یا سنگ بندازه جلوى پاى مصدق بقول معروف ولى نکرد چون او به وطنش فکر میکرد الان هم گروهى خان زاده که املاک داشتند شدن حامى مصدقى که خانواده اش جزو ملاکین بزرگ بود!!! وطن پرست کسی هست که به ایران فکر کنه نه به حزبش فقط الان سازمان مجاهدین بیشترین فعالیت ها را کرده البته بعد از کلى همکارى با خمینى که بعدها فهمیدن اشتباه کردن باز در وسط جنگ ایران و عراق رفتند کنار دشمن براى به پیروزى رسیدن حزب خودشان یعنى اندکى فکر نکردن با شکست خوردن ایران چه فاجعه اى به بار می امد انها فقط به حزب خودشان فکر میکنند چرا که فرزندانشان در این رَآه کشته شدن ولى اصرار انها براى ادامه حمایت از این سازمان که دائما اشتباه میکند یعنى تباه کردن خون فرزندانشان !! ما باید یاد بگیریم خدمت به وطن دیگر هیچ وقت وزارت اطلاعات پیروز نخواهد شد براى تفرقه و نفاق الان ما از اعضاى سازمان مجاهدین از سلطنت طلب ها از جنبش سبز برانداز همه ما انها در زندان به ازادى میاندیشند فقط
  45
  32
  جمعه ۲ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۹:۴۹
  ۳۹
  pikpoki - کلن، آلمان

  ای کاش نفت نداشتیم
  10
  47
  جمعه ۲ مرداد ۱۳۹۴ - ۲۱:۳۱
  ۳۸
  karaji - کرج ، ایران

  دوست عزیز من مطمئن هستم که مصدق زحمات بسیاری برای وطنش کشید برخلاف . . Roxen - لندن، انگلستان بسیاری تا روی کار آمدند یا خود چاپیدند یا تبدیل به مستشار اجانب شدند بهتر است با هم درود بفرستیم به تمام وطن پرستان بدون در نظر گرفتن عقاید شخصی‌شان و ننگ بر تمام وطن فروشان با هر ایده و مرامی‌ !! موافقی ؟!
  8
  63
  جمعه ۲ مرداد ۱۳۹۴ - ۲۲:۳۴
  ۷۱
  نازک بین - شفیلد، انگلستان

  به جرأت میتوان گفت که ایران و حتی جهان تا بامروز سیاستمداری دانا و دور اندیش مثل دکتر مصدق بخودش ندیده. مصدق یک ملی گرای واقعی بدور از چشم داشت به پست و جاه و جلال بود. در تاریخ سیاسی ایران نام دو شخصیت بزرگ همیشه به نیکی یاد میشود . 1- دکتر احمد مصدق 2 - میرزاتقی خان امیر کبیر صدراعظم ناصر الدین شاه. خداوند روح این بزرگ مردان را قرین رحمتش نماید.
  28
  101
  جمعه ۲ مرداد ۱۳۹۴ - ۲۲:۵۴
  ۳۴
  samad agha75 - ایران، ایران

  حاصل ۲۸ مرداد برای بریتانیا: سرانجام از ایران غرامت گرفت و با کشف نفت در آبهایش، از نفت ایران بی‌نیاز شد.در گیرودار مذاکره در نیویورک، به جرج مک‌گی، معاون وزیر خارجه‌ آمریکا، حرفی می‌زند که او را مات و مبهوت می‌کند: پالایشگاه آبادان ملی نشده است و گرچه از مالک آن خلع ید شده مشمول قانون ملی‌کردن نفت نیست. مرد آمریکایی بیدرنگ تقاضا می‌کند این را بنویسد. مصدق به فرانسه می‌نویسد و مک‌گی به انگلیسی و هر دو در حضور مترجم وزارت خارجه آمریکا امضا می‌کنند. مقامهای آمریکایی دستنوشته‌ مصدق، در واقع تعهد به پس‌دادن تأسیسات آبادان‌ بزرگترین پالایشگاه جهان آن روزگار، را به انگلیسیها نشان دادند.اگر پالایشگاه آبادان ملی نشده پس چه چیزی ملی شده و دعوا بر سر چیست؟. باید به اطلاع مشاورانش و هیئت همراه می‌رساند که کتباً و عملاً پشت در بسته اتاقش در هتل نیویورک قانون ملی‌کردن نفت را یکتنه لغو کرده است. معجزه بود که دستخطش به مطبوعات آمریکا درز نکرد وگرنه با اعتبار دولت جبهه ملی بازی مرگبار و بی‌بازگشتی کرده بود ‌و البته با آبروی خودش در پیشگاه ملت و تاریخ.
  77
  38
  جمعه ۲ مرداد ۱۳۹۴ - ۲۳:۳۶
  ۳۴
  samad agha75 - ایران، ایران

  تاب هایی را که میگویم از کتابخانه ملی یا هر جایی تهیه کنید و اگر میخواهید شهر را شلوغ کنید بر سر این کتابها فریاد کنید که گوینده تاریخند و اکثر نویسنده های آنان از مخالفان شاهنشاه آریامهر. کتابها: دایرت المعارف اسلامی، جلد یازدهم، صفحه ۴۱۰. تاریخ مختصر احزاب سیاسی ایران؛ انقراض قاجاریه، نوشته ملک الشعرا بهار، جلد اول از چاپ اول صفحه ۳۵۱. خاطرات محمد مصدق. سیر تحول صنعت نفت در ایران و خاور میانه؛ نوشته دکتر منصورکشفی، چاپ دوم، صفحه ۱۳۶. ایران در عصر پهلوی؛ نوشته دکتر مصطفی الموتی، جلد هفتم، صفحه ۱۵۲. و با تشکر فراوان از کدبان مهدی شمشیری که گرد آورنده اصلی مطالب تاریخی هستند و من فقط قسمت هایی به آنان افزوده، یا قسمت هایی از آن کاسته ام تا در حوصله خوانندگان دراید..
  75
  32
  جمعه ۲ مرداد ۱۳۹۴ - ۲۳:۴۰
  ۳۴
  samad agha75 - ایران، ایران

  پس چرا با غرض ورزی تمام حرفی از مخالفت سردار سپاه با فرستادن نیروی دریایی انگلیس سخن نمیگویند؟چرا از نامه مصدق به دولت بریتانیا که عامل اصلی اشغال بحرین بوده حرفی به میان نمییاد؟ در همان سال، انگلستان امتیاز تاسیس نمایندگی دائمی در بحرین را گرفت و سر چالرز بلگرین را به آنجا فرسستاد که به قدری در مدت ۳۴ سال اقامت خویش در بحرین، به تحریک اعراب برای تغییر نام خلیج فارس به خلیج عرب پرداخت و خشم مردم منطقه را بر انگیخت که در نهایت دولت فخیمه مجبور به استرداد و جایگزینی این شخص گردید.
  73
  37
  جمعه ۲ مرداد ۱۳۹۴ - ۲۳:۴۷
  ۳۴
  samad agha75 - ایران، ایران

  . بحرین فقط ۲۵ کیلومتر با عربستان سعودی فاصله دارد..در کتاب دکتر منصور کشفی میخوانیم، جزیره بحرین از نظر جغرافیایی ای برای بار گیری و صدور نفت خام و ساختن پالایش گاه بسیار مناسب به نظر می آمد. در واقع نزدیکی آن به عربستان سودی و قطر بود که به اهمیت آن می افزود. بنا بر این بلافاصله بعد از کشف نفت در بحرین در تیر ماه ۱۳۱۴، شرکت نفت بحرین پالایشگاهی احداث کرد که در سالهای جنگ جهانی دوم گسترش فراوان یافت. البته اکثر نفت خام این پالایشگاه از نفت خام عربستان تغذیه میشد .زیرا تولید نفت بحرین روزانه فقط معادل ۳۰،۰۰۰ بشکه بود .نفت ابتدا از عربستان سودی به وسیله نفتکش حمل میشد. ولی بعداز مدتی خط لوله ای به قطر ۱۲ اینچ و به طول ۵۶ کیلومتر از عربستان به بحرین کشیده شد که دو سوم آن زیر آب قرار دشت
  76
  32
  جمعه ۲ مرداد ۱۳۹۴ - ۲۳:۴۸
  ۳۴
  samad agha75 - ایران، ایران

  . در سال ۱۳۲۶، خط لوله دیگری با همین ضخامت کشیده شد که ظرفیت خط لوله را به ۱۲۶،۰۰۰ بشکه رساند. در سالهای قبل از ملی شدن صنعت نفت حدود ۸۵ در صد این ظرفیت از عربستان تغذیه میشد..بطور کلی شرکت نفت بحرین اولین شرکت نفتی در خاور میانه بود که صد در صد به شرکت های نفتی تگزاس و استاندارد کالیفرنیا تعلق داشت. در تمام مدت هم دولت ایران اعتراض کرده بود هم برای پالایشگاه شرکت های خارجی هم برای خط لوله عربستان. توجه داشتید که این شرکتها در سال ۱۳۱۴ تاسیس شدند و بحرین در سال ۱۳۰۲و با نامه کمک مصدق توسط انگلستان اشغال شده. در حالیکه محمد رضا شاه پهلوی در شهریور ۱۳۲۰ به سلطنت رسید؟ و سالهای اولیه سلطنت وی همانطور که همه میدانند مصادف بود با سالهایی که سال آشوب و هرج و مرج خوانده میشود که وقایع و ترور های بسیار اتفاق افتا
  77
  34
  جمعه ۲ مرداد ۱۳۹۴ - ۲۳:۴۹
  ۳۴
  samad agha75 - ایران، ایران

  .آیا برای محمد رضا شاه در آن سالها امکان داشته که با ۲ ابر قدرت در آن جزیره با نیروی دریایی آن زمان بجنگد؟ مستحضر هستید که انگلستان همیشه حضور داشته و برای دادن امتیاز پالایشگاه به امریکا از امتیازات کلانی بر خوردار شده...در سیاست بین الملل وقتی کار با ملاطفت پیش نرود، چاره جنگ است...آیا محمد رضا شاه پهلوی در آن سال با آن نیروی دریایی میتوانست با ۲ ابر قدرت و عربستان بجنگد؟.
  74
  35
  جمعه ۲ مرداد ۱۳۹۴ - ۲۳:۴۹
  ۳۴
  samad agha75 - ایران، ایران

  در سوم شهریور ۱۳۲۰ کشور ایران بوسیله قوای سه کشور انگلستان، شوروی و آمریکا اشغال گردید و رضا شاه از سلطنت خلع گردید و دولت انگلیس خواستار سلطنت پسر محمدحسن میرزا نوه محمدعلی شاه قاجاربود ولی ولیعهد وقت یعنی محمد رضا شاه به سلطنت نشست...از آن سال تا سال ۱۳۲۹ که سال ملی شدن نفت بود، سالهای هرج و مرج و شورش نامیده شدند..دربهمن ماه ۱۳۲۷ ماجرای ترورشاه در دانشگاه تهران اتفاق افتاد بدین معنی که ایران تا آن سالها کاملا درگیر مسائل داخلی خود بوده، تقصیری که همه میدانند نه متوجه محمد رضا شاه بلکه خود قربانی و درگیر ان بوده این همه در حالیست که جزیره بحرین از سال میلادی ۱۷۸۳، به دست خاندان آل خلیفه (که از اعراب شبه‌جزیره عربستان بودند) افتاد که از قرن نوزدهم تا سال ۱۹۷۱ تحت‌الحمایه انگلیس بودند و در دوران قاجار و پهلوی، ایران هنوز دورادور مدعی مالکیت بر بحرین بود
  76
  33
  جمعه ۲ مرداد ۱۳۹۴ - ۲۳:۵۰
  ۳۴
  samad agha75 - ایران، ایران

  تا آنکه حکومت بحرین که تحت نفوذ انگلیس بود برای تأثیرگذاری بر نتیجه نظرخواهی مصمم شد تا ساختار جمعیتی این سرزمین را با اکثریت دادن به عربها دگرگون سازد. در این راستا هزاران فلسطینی و نیروی کار عرب از کشورهای منطقه به بحرین هجوم آوردند و پس از ان اقدام به سر شماری کردند ؛ ۶۰ در صد عرب ،۲۰ درصد هند و پاکستانی، ده در صد ایرانی و ده در صد از ملل دیگر بودند. بدینسان ایران با توطئه ای که توسط بریتانیا صورت پذیرفت به ناچار ادعای حاکمیت بر بحرین را کنار گذاشت
  72
  34
  جمعه ۲ مرداد ۱۳۹۴ - ۲۳:۵۰
  ۳۴
  samad agha75 - ایران، ایران

  . کسانیکه میگویند شاه چرا شاه چرا اگر راه حل ندهند ایراد مغرضانه است..اگر شاه در ان زمان با بحرین که عملا از دسترس ما دور بود و دست اجانب از قبل از پادشاهی خانواده پهلوی در آن جزیره دراز بود و مدیریت و نظارت میکرد، به جنگ بر میخاست، نمی توانست در سال ۱۳۵۰ که ۳ جزیره تنب کوچک و بزرگ و ابو موسی را گرفت، آنها را به نفع خود مصادره کند...در آن زمان صدام بلوایی به پا کرد و از کشور های عرب منطقه کمک خواست که موضوع را به سازمان ملل ارجاع دهند ولی هیچکدام از دول اعراب جرات نکردند..دقت کنید، جرات نکردند در مقابل قدرت شاه که در آن زمان قدرت نظامی بسیارقوی تبدیل شده بود (سال ۱۳۵۰) ، دم بر آورند و ۳ جزیره توسط ایران مصادره ش
  77
  37
  جمعه ۲ مرداد ۱۳۹۴ - ۲۳:۵۱
  ۵۲
  فارسان - مرکزی، ایران

  بازم این پیرو پاتلهای جبهه می لی ملاک ! پولاشونو روی هم گذاشتن و سفارش ساخت یک مستند آبدوغ خیاری فرد اعلا رو دادن !!!
  68
  31
  شنبه ۳ مرداد ۱۳۹۴ - ۰۴:۳۳
  ۵۲
  shirzan - برلین، آلمان
  [::samad agha75 - ایران، ایران::]. هموطن عزیز شما کامنت نوشتن با مقاله نوشتن رواشتباه گرفتید . اگر یک کامنت کوتاه بنوسید مطمین باشید بیشتر خونده میشه تا یک مقاله به این طولانی
  21
  34
  شنبه ۳ مرداد ۱۳۹۴ - ۰۵:۱۸
  ۶۱
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  [::samad agha75 - ایران، ایران::]. با سپاس از شما،یار گرامی‌ که زحمت کشیده و این مطالب را اینجا درج کردید.
  54
  31
  شنبه ۳ مرداد ۱۳۹۴ - ۰۵:۳۲
  ۵۴
  Ariobarzan - اکسفورد، انگلستان

  اولا که مصدق دکتر نبود خودش رو تو دادگاه لاهه دکتر خطاب میکنه که نماینده انگلیس با پوزخند میگه شما فوق لیسانس هستید که تو دادگاه همه میخندند، دوما مسئله صنعت نفت با برنامه 28 مرداد دو مسئله جدا ازهم هست. تو مسئله نفت: انگلیس نفت رو برده بود ولی نمیخواست به تعهداتش که اتمام پروژه های پالایشگاه های مختلف در ایران بود عمل کنه برای همین با دسیسه چینی هم قرارداد رو به هم زد هم از ایران غرامت گرفت. در مورد 28 مرداد: مصدق و چندتا از امرای توده‌ای ارتش تصمیم داشتند در روز 22 مرداد با محاصره کاخ های سلطنتی و مجلس شاه رو از سلطنت خلع کنن و نوه محمد علی شاه قاجار رو به سلطنت برگردونن که با هوشیاری دستگاه های امنیتی کشور این عملیات لو رفت و در اولین اقدام شاه از کشور خارج شد و حکومت نظامی به فرماندهی تیمسار زاهدی دولت مصدق رو سرنگون کرد
  79
  33
  شنبه ۳ مرداد ۱۳۹۴ - ۰۷:۱۱
  ۳۴
  samad agha75 - ایران، ایران

  . درباره قهرمانان پوشالی که به همت دروغ پردازی های توده ای ها و اسلامگراها و ملی نماهای دروغین در ذهن عوام جایی باز کرده اند، باید بسیار نوشت و گفت تا حقیقت امر بر همگان روشن گردد. هر چند عده ای هرگز حاضر نیستند حقیقت را بپذیرند (یا از روی تعصب و نادانی، یا به دلیل منافع مادی و سیاسی و..) اما به هر روی رسالت تاریخی ما چنین ایجاب می نماید که جز حقیقت نگوییم و جز حقیقت ننویسیم.
  58
  29
  شنبه ۳ مرداد ۱۳۹۴ - ۰۹:۱۴
  ۳۴
  samad agha75 - ایران، ایران

  گفتگوی دوم با کدبان شمشیری در رادیو طلوع در باره مصدق....
  52
  20
  شنبه ۳ مرداد ۱۳۹۴ - ۰۹:۲۷
  ۵۲
  jjj-kkk - استکهلم، سوئد

  نفرین به هر دو آنها که ما را به چاه انداختند.
  32
  1
  شنبه ۳ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۰:۰۸
  ۵۲
  jjj-kkk - استکهلم، سوئد

  نفرین به هر دو آنها که ما را به چاه انداختند.
  32
  1
  شنبه ۳ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۰:۰۸
  ۱۰۵
  millionaire - منچستر، انگلستان
  مرگ بر هر چى شاه و شاهزاده ، یک شاه درست و حسابى هیچوقت ایران به خودش ندید
  27
  33
  شنبه ۳ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۰:۲۴
  ۴۶
  Ghooloo - آبادان، ایران

  تا اسم بزرگ مرد تاریخ معاصر ایران دکتر محمد مصدق می آید کسی که بر علیه استعمار و امپریالیسم انگلیس ایستاد و از حقوق ملت ایران در سازمان ملل و دادگاه های بین المللی دفاع کرد، کسی که تا آخرین لحظه حیات زندگیش بخاطر آزادی و دموکراسی برای ملتش بر علیه استبداد جنگید و در آخر هم توسط اراذل و اوباش بطور وحشیانه زندگیش را به تاراج بردند و برای حقوق ملت تا آخرین روز حیاتش در زندان و تبعید به سر برد، چه جوری این شاه قلی ها و ... شعبون بی مخ بیسواد به جلیز و ولیز می افتند! اون یکی از روی عقده اش میاد یک چندتا توهین و تهمت به این بزرگوار میزند اون سبک عقل .... هم با آی دی زاپاسش صمدآقا باز اومد با کمپرسی کامنتهایی که بیش از صد بار گذاشته را خالی کرد این یکی بیسواد امل که میگه دکتر محمد مصدق اصلا دکتر نیود حتما سیکل هم نداشته! اینقدر.... هستند که حتی نمیدانند چرا به این بزرگوار همیشه دکتر مصدق میگویند چون اولین ایرانی بود که دکترای حقوق گرفت و قبل از اینکه اعلیحضرت همایونی دوم که هیچی باباش هم در سیاست و مسائل مملکت باشد و دست چپ و راست خود را بدانند این بزرگوار در سیاست بود!
  34
  57
  شنبه ۳ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۴:۱۱
  ۴۶
  Ghooloo - آبادان، ایران

  بعضی از کاربران یا جدید هستند یا خیلی بی توجه که این شخص را که با صدتا آی و نام کاربری بیش از هزار بار همین کامنتها را با کمپرسی خالی کرده را نشناختند! کافی است کمی جستجو کنید تا منظور بنده را متوجه بشوید. یک مشت پاچه خوار دستمال به دست که فقط کارشان تفرقه انداختن بین ایرانی ها ست و سر دسته شان هم همین بیسواد .... سبک عقل نادان است! اینقدر... هستند که فکر کردند با دسته کورها طرف هستد! بنده چون کاربر قدیمی هستم اینها را خوب میشناسم و زود تشخیص میدهم به همین جهت دشمن خونی با بنده هستند! بروید کمی معرفت و ...سواد بیاموزید به جای ... گفتن و .... تکراری صدمن یک غاز! میگویند شاه چون نوکر آمریکا بود به دستور سیا حکم عزل مصدق را داده و او گوش نکرده! شاه به آ... خندید که نخست وزیر منتخب مردم را عزل کند! میگویند مصدق میخواسته کودتا کند!! این بزرگوار که خودش در قدرت بود و مرد اول سیاست بوده واسه چی باید کودتا کند ...ا؟ بر علیه خودش؟؟؟ هاهاها خیلی جدا شوت تشریف دارید نوادگان شعبون بی مخ شماها به همان کار فحاشی و تهمت زدن و حمله کردن به دیگران بپردازید ...
  32
  57
  شنبه ۳ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۴:۲۹
  ۴۶
  Ghooloo - آبادان، ایران
  کبلائی بابا کجایی بیا که صمدآقا اومده از ده بالا اومده لوله کامنت میکاره حوصله نوشتن نداره ;-))
  30
  36
  شنبه ۳ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۴:۳۲
  ۳۴
  samad agha75 - ایران، ایران

  حالا که آب سر بالا میره قورباغه رعیت قجری کلاس آموزش زبان مادری تازی راه انداخته و یه مساله ریاضی‌ با حلش حالا مثل اینکه زیاد پلو سوسمار با ملخ برشته خورده و... میگه که حتما شاه کودتا کرده که نخست وزیر بشه .معلوم نیست این مصدق غشی تو کدوم انتخابات مردمی به نخست وزیری انتخاب شده که مجلس منحل کرده.رعیت قجری ملخ خور دوست داره برا پیشوا آفتابه دست بگیره کاریش نمی‌شه کرد
  57
  26
  شنبه ۳ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۸:۱۷
  ۴۶
  Ghooloo - آبادان، ایران

  [::samad agha75 - ایران، ایران::]. به جای فقط مطلب کپی کردن و با کمپرسی اینجا خالی کردن و این کتاب دعات را همه جا با خودت بردن و تو هر سوراخی گذاشتن یاد بگیر دو تا جمله هم خودت بنویسی واسه زبان فارسیت خوبه آفتابه همایونی :)
  27
  47
  شنبه ۳ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۹:۵۰
  ۴۶
  Ghooloo - آبادان، ایران

  برادر من کسی منکر خدمات شاه نیست اگر کاری کرده وظیفه اش بوده! با پول نفت کشور آقایی میکرده و تو سر ملت هم میزده پس میخواستید خدمتی هم نکند؟؟ اینجا صحبت سر این است که چرا ایشان با سازمان سیا دست به یکی شد و در کودتا علیه دولت دموکرات وقت و نخست وزیر منتخب مردم همکاری کرد و با این همکاری به ملت خیانت کرد!؟ در این قضیه صحبت از خدمات ایشان نیست صحبت از خیانتی است که به ملت روا داشت و بعد از انقلاب مشروطه و آن همه خونریزی به تعهداتش به عنوان یک پادشاه مشروطه عمل نکرد و قسم ش را زیر پا گذاشت و تبدیل شد به یک مستبد خود رای که به هیچکس جز خودش اجازه سخن نداد و با سیاستهای غلط سرانجام موجب انقلاب شد! هیچوقت طرفدارانش این را نمیخواهند بفهمند و به آن اعتراف کنند که همین مسئله مسیر مملکت را عوض کرد و به 37 سال دیکتاتوری منجرب شد و به همین خاطر هم حالا به دست دیکتاتوری بدتر افتادیم چون ملت چیزی غیر از این را نمیشناخت! ولی اگر اجازه داده بود نخست وزیر منتخب مردم و مجلس و پارلمان به کار خودشان برسند حالا بعد از گذشت این همه سال یک کشور دموکرات و آزاد و مردم سالار داشتیم!
  28
  52
  شنبه ۳ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۹:۵۶
  ۳۴
  samad agha75 - ایران، ایران

  س چرا تا به حال امریکا ، حتی یک سند از اون دورانشو جرأت نکرده منتشر کنه و بلکه برعکس ادعا کرده تمام اسناد از بین رفته !. جز گزارش ویلبر که مربوط به یک سال بعد از واقعه است و همینطور توهمات کیم روزولت ، هیچ سند و مدرکی ارائه ندادند که هیچ ، حتی 5 نفر امریکایی رو نمیتونن نام ببرن که در این جریان نقش ایفا کرده باشند . چطور سازمان سیا که روز 27 مرداد به کیم روزولت تلگراف زده که از ایران فرار کنه و حضور کیم روزولت در 28 مرداد در ایران ، فقط به واسطه دیر رسیدن این تلگراف از نیکوزیا بوده ، ممکنه بتونه ادعای برنامه ریزی سقوط مصدق رو بکنه ؟ عقل هم خوب چیزیه . هر بیگانه‌ای هر ادعایی کرد آیا باید پذیرفت ؟. اگر سیا در ایران کودتا کرده ، من هم خودم میگم که علیه مرسی در مصر کودتا کردم ! حالا ارتش مصر هرچی بگه کار خودش بوده ، مزخرفه چون من خودم دارم اعتراف میکنم !
  51
  25
  شنبه ۳ مرداد ۱۳۹۴ - ۲۰:۳۶
  ۳۴
  samad agha75 - ایران، ایران

  نگلستان با کمال میل حاضر بود قراردادی را که رضاشاه به آنها تحمیل کرده بود ، از بین برود و آقای فریزر (رئیس سابق شرکت نفت ایران و انگلیس ) هم در کتاب خاطراتش دقیقاً به همین نکته اشاره کرده و گفته ملی شدن نفت ایران کاملاً به نفع ما بود و فقط به وجهه سیاسی بریتانیا لطمه زده بود . مصدق بجای اینکه برای احقاق حقوق ایران از قرارداد 1933 ، و مطالبات کلان معوق ما از بریتانیا ، طرف بریتانیایی را به دادگاه لاهه بکشد ، درگیری بچه‌گانه‌ای را با بریتانیا شروع کرد که در بهترین حالت موفقیتش ، ایران مجبور بود سالها به طرف انگلیسی غرامت پرداخت کند . یعنی یک برد مسلم و یک سرمایه عظیم را اینگونه از دست داد و آنرا تبدیل به یک شکست مفتضحانه و فلاکت و بدبختی برای ملت ایران کرد
  50
  23
  شنبه ۳ مرداد ۱۳۹۴ - ۲۰:۴۳
  ۳۴
  samad agha75 - ایران، ایران

  کتر عباس میلانی: این را به صورت قاطع مى توانم بگویم- که من نامه اى پیدا کرده ام از خود مصدق خطاب به شاه. در واقع نه به صورت مستقیم خطاب به شاه بلکه خطاب به هژیر- رئیس دربار- نوشته است. اما مخاطبش شاه بوده است. وقتى که اینها در دربار تحصن مى کنند، بعد از آن تحصن، مصدق نامه اى به شاه مى نویسد و مى گوید که الان مملکت در دوران فترت است و مجلس فعال نیست، شما این حق را دارید که نخست وزیر را منصوب کنید. چرا نخست وزیر خدمت کار منصوب نمى کنید؟. یعنى خود مصدق به تصریح آن نامه، این حق را مى پذیرد./// مى پذیرد که شاه حق عزل و نصب را در دوران فترت دارد، در دورانى که مجلس وجود ندارد
  50
  24
  شنبه ۳ مرداد ۱۳۹۴ - ۲۰:۴۵
  ۳۴
  samad agha75 - ایران، ایران

  چه کَسانی بودند که ما را به این روزگار تباه و سیاه کنونی رساندند؟؟. 1- اسلام گرایان پیرو خمینی. 2- چپی ها (کمونیستها) از هر رنگ و بو...!!!. 3- ملی گرایان ناملی (جبهه-ی ملی). 4- پیروان مصدق - مصدقی ها- مصدق اللهی ها. 5- مجاهدین ناخلق!. 6- ملی منقلی ها (ملی مذهبی ها). 7- روشن اندیشان سیاه دل (روشنفکر نمایان). 8- هَر آن کَسی که در سال پنجاه و هفت به خیابان آمد و مرگ بر شاه گفت. که مرگ بر هَر کَسی که مرگ بر شاه گفت
  55
  28
  شنبه ۳ مرداد ۱۳۹۴ - ۲۰:۵۱
  ۳۴
  samad agha75 - ایران، ایران

  نهائی که زیر بیرق مصدق سینه میزنند هنوز برای یکبار هم نمیتوانند بگویند مصدق در تمام مدت عمر وکالت ووازرت و صدارت خود چه گلی بر سر ملت ایران زد. اینها اگر سرگذشت مصدق را بقلم خود مصدق میخواندند و میفهمیدند که این بیچاره از ابتدا زندگی خودش با جعل سند شناسنامه خود میخواست نماینده مجلس بشود. مصدق از همان اوان کودکی به چپاول بیت المال عادت داشت یعنی با سند جعلی ایشان از سن ده سالگی از خرانه خالی کشور پول دریافت میکرده.این از نسل قاجار چپاول گر است و من در تعجم که این مردم با چه روئی از این فرد که بجرم حیانت بکشور محاکمه شد حرف میزنند.ادم خائن که نباید مورد حمایت فکری قرار گیرد.ما مردم برای تفکر خودمان ارزش قائل نیستیم همین است که می بینید
  56
  29
  شنبه ۳ مرداد ۱۳۹۴ - ۲۰:۵۳
  ۳۴
  samad agha75 - ایران، ایران

  خیر مثل اینکه آب داره سر بالا میره و قورباغه آفتابه به دست پیشوا منتظر تدریس سوسمار پلو با ملخ برشته. حالا خوبه بگه این مصدق قجری تو کدوم انتخابات مردمی به نخست وزیری انتخاب شد.این غشی که مجلس مردمی رو که منحل کرد.بهتره به جای .... حرفای بچه تودها این رعیت قجری به سوسمار پلو برسه یک وقت نسوز
  52
  20
  شنبه ۳ مرداد ۱۳۹۴ - ۲۳:۱۰
  ۳۴
  samad agha75 - ایران، ایران

  بقول مهندس عزت الله سحابی ودیگران:. -«دوران[حکومت 27ماههء] مصدق، دوران رشدوشکوفائی روحانیت بود».
  38
  14
  یکشنبه ۴ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۹:۳۰
  ۴۴
  sikan - موناکو، فرانسه

  مصدق بزرگ مرد تاریخ معاصر یک اشتباه کرد انهم به دنیا امدن در ایران بود
  13
  37
  یکشنبه ۴ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۹:۴۶
  ۵۷
  farokhzad - کنت، انگلستان

  [::samad agha75 - ایران، ایران::]. افرین بر این خرد شما که اینگونه جواب کامل به مشتى کینه اى که هنوز اثار کینه اشان را میبینیم بالاى ٧٠٠ نَفَر را در همین دولت روحانى اعدام کردن و اینها هنوز شرم نمیکنند از این خیانت شان به تک تک مادر پدرهاى این اعدامى ها دختران أسید پاشیده بر صورت حاصل کینه اینهاست که این رژیم را سر کار اورد شکست ایران و اجازه دادن خارجى ها بختک ایران جهت بازرسى یا بهتر بگم جاسوسى باز شرم نمیکنند توده اى ها و این جبهه ملى منقلى ها از بنى صدر شان تا خوده اوباش شان در غربت شرم اوره در اخر بازم دورود بر هر کس که بوطنش فکر کرد نه حزب اش
  38
  11
  دوشنبه ۵ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۱:۱۹
  ۳۴
  samad agha75 - ایران، ایران

  [::farokhzad - کنت، انگلستان::]. [::farokhzad - کنت، انگلستان::]. درود بر شما دوست گرامی‌.معلوم نیست این مزدوران بی‌ رگ و ریشه مثل سردار نقدی از کدوم دهات عراق بلند شدند آمدند ایران و یکی‌ عاشق امام چلاق و این یکی‌ عاشق پیشوا غشی شده.تازه اون رفیق مزدورشو به یاری می‌طلبه تا ساعتی‌ ۷ تومن مزدوری کنند.خوشبختانه تو این سایت همه این ۲تا مزدور رو میشناسند .پیروز باشی‌
  30
  6
  ‌سه شنبه ۶ مرداد ۱۳۹۴ - ۰۶:۱۵
  ۴۵
  IranSalam - آمستردام، هلند
  [::فارسان - مرکزی، ایران::]. اگر می‌شه به کانال ZDF آلمان پول داد مستند تاریخی‌ بسازه شما هم پول میذاشتن رو هم براتون بسازه واقعا بعضیها چقدر چرند میگن درود بر دکتر مصدق مرد بزرگ تاریخ ایران روحش شاد
  3
  8
  ‌سه شنبه ۶ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۷:۴۰
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.