کشف قرآنی که 'قدمت آن به زمان پیغمبر اسلام می‌رسد'

قدمت قرآن دانشگاه بیرمنگهام به زمان پیغمبر اسلام می‌رسدممکن است قدیمی‌ترین قرآن موجود در دنیا در کتابخانه دانشگاه بیرمنگهام بریتانیا یافت شده باشد.
 
دانشگاه بیرمنگهام گفته که آزمایش تاریخ‌گذاری رادیوکربن روی اوراق یک قرآن متعلق به کتابخانه این دانشگاه نشان داده است که عمر این قرآن دست کم به ۱۳۷۰ سال می‌رسد و در نتیجه، احتمال دارد قدیمی‌ترین قرآن موجود در جهان باشد.
 
اوراق این قرآن برای حدود یکصد سال بدون تشخیص قدمت آن در کتابخانه نگهداری می‌‌شد تا اینکه یک دانشجوی دوره دکترا هنگام تحقیق روی این اوراق تصمیم گرفت آنها را برای تعیین قدمت به واحد تاریخ‌گذاری رادیوکربن دانشگاه آکسفورد ارسال کند. نتیجه این آزمایش برای او و کتابخانه دانشگاه غیرمنتظره بوده است.
 
آزمایش‌های انجام شده دامنه تاریخ‌های محتمل را معین کرد و با احتمال بالای ۹۵ نشان داد که قدمت این قرآن که روی پوست نوشته شده به زمانی بین سال های ۵۶۸ تا ۶۴۵ میلادی می‌رسد. براساس سنت، پیغمبر اسلام حدود سال ۵۷۰ میلادی متولد شد و در سال ۶۳۲ میلادی وفات یافت.
 
براساس سنت، پیغمبر اسلام از سن ۴۰ سالگی تا هنگام وفات دریافت کننده وحی بود و به این ترتیب، کاتب قرآن هم‌عصر پیغمبر اسلام بوده و حتی ممکن است او را نیز ملاقات کرده و سخنان او را شنیده باشد.
 
آیاتی که بر پیغمبر اسلام وحی می‌شد توسط کاتبان بر پوست حیوانات، سنگ، برگ خرما و استخوان شانه شتر نوشته می‌شد و این متون سرانجام در حدود سال ۶۵۰ میلادی، به شکل یک کتاب واحد جمع آوری شد.
 
اوراق موجود در کتابخانه دانشگاه بیرمنگهام به خط حجازی نوشته شده که یکی از شیوه‌های اولیه کتابت به زبان عربی بوده است.
مسئول بخش کتاب‌ها و متون خطی کتابخانه بریتانیا گفته است کهقرآن کتابخانه بیرمنگهام حتی اگر هم در حیات پیغمبر کتابت نشده باشد قطعا قدمت آن به عصر سه خلیفه اول می‌رسد. نحوه کتابت این اوراق بسیار خوب است به نحوی که حتی امروز هم می‌توان به سادگی حروف آن را تشخیص داد و متن را قرائت کرد.
 
این اوراق بخشی از "مجموعه مینگانا" شامل بیش از سه هزار سند و کتاب خطی متعلق به منطقه خاورمیانه است که آلفونسو مینگانا، کشیش کلدانی متولد عراق، در دهه ۱۹۲۰ میلادی گردآوری کرد. هزینه سفر و تحقیقات او را ادوارد کدبوری، از خانواده معروف کدبوری، صاحبان یک شرکت تولید شکلات در بریتانیا تامین کرده بود. متون گردآوری شده سپس به بریتانیا انتقال یافت و سرانجام در اختیار دانشگاه بیرمنگهام قرار گرفت.
+74
رأی دهید
-65

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۰
  Roxenda - لندن، انگلستان

  احتمالا کاغذ و جوهرش جزو غنیمت ‌هایی‌ بوده که نیروهای داعش اون زمان از ایران بردن همراه با دختر‌ها و زنان ایرانی‌ .
  33
  123
  ‌چهارشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۴ - ۰۸:۵۸
  ۴۴
  mehdi bache tehroun - پاریس، فرانسه

  میگن آخرش نوشته شده حق چاپ و تکثیر محفوظ می‌باشد. نویسنده:سلمان فارسی ;) ;) ;)
  18
  87
  ‌چهارشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۴ - ۰۹:۰۱
  ۶۸
  فراتر از اندیشه - آلپ، سوییس
  حتما این قرآن مال دوره قبل از اسلام بوده، و این انگلیس‌ها که دشمن اسلام هستند تاریخش رو آواز کردند.
  18
  29
  ‌چهارشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۴ - ۰۹:۱۰
  ۵۰
  من دربه در - دوسلدورف، آلمان

  دوباره چه چیزی میخوانند این اینگلیسی های مکار با کمک این سایت به ایرانی های ساده تلقین کنند؟اگه محمدی هم وجود داشته به ماها چه ربطی داره.
  16
  55
  ‌چهارشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۴ - ۰۹:۱۹
  ۵۰
  arash_oslo - اسلو، نروژ

  [::Roxenda - لندن، انگلستان::]. از این حقیقتا نگو الان عربا میریزن سرت
  14
  35
  ‌چهارشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۴ - ۱۰:۱۳
  ۵۰
  Azad_UK - لندن، انگلستان

  جالب است که همیشه همه چیزای اسلامی و قرآنی تواین انگلیس کشف میشن !
  12
  69
  ‌چهارشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۴ - ۱۰:۲۲
  ۵۳
  parvin55 - مادرید، اسپانیا

  جنایت نامه قدیم جدید ندارد.همین
  21
  70
  ‌چهارشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۴ - ۱۰:۵۲
  ۴۹
  rood120 - منچستر، انگلستان

  خوب که چی ، این کتاب چه چیزی برای پیشرفت انسانها داشت ، همش بکش بکش ، دست و پا قطع کردن و زدن همسر و رختخواب و جهالت . پیامبر آن کتاب که هیچ وقت زن کافی در زندگیش نداشت و در سن 54 سالگی دختر 6 ساله را به تصرف در می آورد چه چیز از دین و آیین اش انتظار داری !
  19
  69
  ‌چهارشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۴ - ۱۰:۵۳
  ۷۵
  ایوان مدائن - فرانکفورت، آلمان

  انگلیسیها میخواهند اسلام جدیدی در دنیا بوجود بیارند از اسلام قدیم و کشور‌های عربی‌ که درست کردند چیز زیادی دستگیرشان نشد
  7
  57
  ‌چهارشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۴ - ۱۱:۰۰
  ۴۰
  Hooloo7 - گوتنبرگ، سوئد

  فقط امیدوارم مطالب جدید با مضمون جنگ و حمله و غارت از توش در نیاد!!!
  6
  38
  ‌چهارشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۴ - ۱۳:۳۷
  ۳۸
  باور عمیق - قم، ایران
  rood120 - منچستر، انگلستان . دختر 6 ساله نبوده . این آخوندا دروغ میگن پدر سوخته ها . عایشه نهایتا طبق تمام روایات 2 سالش بوده که پیامبر این مسلمونا گرفتتش.
  29
  13
  ‌چهارشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۴ - ۱۶:۱۶
  ۴۹
  Pezhman - وین، اتریش
  عربستان با فشار زیاد سعی در جلوگیری از افشای قرآن کشف شده در صنعا را دارد.زیرا بسیاری از آیاتش با قرآنی که عثمان سرهم و درست کرده فرق دارد و خدشه داربودن و دستکاری شدن قرآن را ثابت و تایید میکند در حالی که این قرآن ظاهرآ کپی قرآن فعلی است و حکام خون ریزعربستان خشنود از اربابان چشم آبی شان.اما همه میدانیم.هرکس قرانی داشته و تقریبآ همگی متفاوت بوده اند.و عثمان دستور آتش زدن همه قرآنها را صادر و فقط یک قرآن که مورد قبولش بود را تکثیر نمود. پس اگر با قرآن فعلی کاملآ شبیه باشد مربوط به زمان بعد از قتل عثمان به اشاره و فرمان علی ابن ابیطالب است.
  1
  2
  ‌پنجشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۶:۲۰
  ۳۸
  rahjoo - بابل، ایران
  اصن عایشه نبوده ، یا بوده و دو ماهش بوده و یا اصن 50 سالش بوده و کلاغه به خونش نرسید!خیالت جمع شد ،داستان پیامبر بخوشی تموم شد،حالا برو پی دوز و کلک بازی دینی ات ملا جان
  3
  3
  جمعه ۲ مرداد ۱۳۹۴ - ۰۹:۱۱
  نظر شما چیست؟