نقشه ایران در نمای یک کوه!

مقصد سفر روستایی است در جنوب استان سیستان و بلوچستان در 30 کیلومتری محور نیکشهر به ایرانشهر، روستایی که از چهار طرف میان کوه‌هایی بلند محصور شده است.
 
کوه‎هایی به شکل سر انسان، گوریل، تاج خروس و غیره که از مهم‎ترین این کوه‎ها کوهی است صخره‎ای که شباهت زیادی به نقشه جغرافیایی کشورمان دارد.
 
در این کوه صخره‎ای مرزهای جغرافیایی شمال غربی، شمال، دریای خزر و مرزهای شرقی کشورمان به وضوح قابل مشاهده است و با اندکی دقت سایر مرزها نیز مشخص خواهد شد و به دلیل شبهات بسیار بالایی که این کوه صخره‌ای به نقشه کشورمان دارد دربین اهالی به کوه ایران معروف است.
 
از دیگر کوه‎های این روستا کوهی است با خواص درمانی بالا که افراد منطقه از آن برای درمان انواع امراض پوستی استفاده می‎کنند این کوه که به کوه شفابخش معروف است در روبروی کوه ایران واقع شده است.
به داخل روستا که بریم و قدم در نخلستان سرسبز این روستا بگذاریم صدای چهچه بلبلان خرما و انواع پرندگان به همراه جست و خیز گونه‎های نادر جانوری و شکوفه‎های درختان خرما انبه و مرکبات آمدن پیش از موعد بهار را در ذهنتان تلقین خواهد کرد.
 
آب و هوای خاص منطقه و کشت محصولات کشاورزی در طول چهار فصل تاثیر به سزایی در کیفیت عسل این روستا گذاشته است.
عسل محلی روستای هیچان که توسط نوعی خاصی از زنبورهای وحشی تولید می‎شود دارای طعم و مزه متفاوتیست که فصل برداشت آن از فروردین آغاز و تا خرداد ماه ادامه دارد.
 
وجود محوطه باستانی مربوط به هزاره های سوم و دوم قبل از میلاد، قبرستان تاریخی پیش از اسلام، قلعه تاریخی نشان از قدمت بالای این روستا دارد.
 
غار چند صد ساله و مسکونی کدی، درخت عظیم کهور با قدمت 700 سال، نخلستان‎های وسیع، باغات میوه‎های گرمسیری، قنوات چند صد ساله و مناظر طبیعی حاشیه رودخانه از جاذبه‌هایی است که روستای هیچان را به یکی از مناطق ممتاز گردشگری در شهرستان نیکشهر معرفی کرده است.
+147
رأی دهید
-9

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۱
  *بی همتا* - برلین، آلمان

  چه جالب .ایکاش شیروخورشیدش هم بود . دیگه محشر میشد
  25
  47
  جمعه ۲۲ اسفند ۱۳۹۳ - ۱۴:۰۵
  ۴۵
  دایره مینا - کراکف، لهستان

  یک شعر از شاعر - یعنی خودم - برای وطنم ایران : . اسطوره ُ جاوید زمین ای وطن من - ای اسم تو آن پاک ترین در سخن ِ من - با رزم ِ تو ای مشرقی در توسن تاریخ - هرگز نرود یاد ِ تو از جان و تن ِ من - ویران چو شود گوشه ای با تیخ عدویت - رنج ِ تو از این حنجر کاری محن ِ من - یک روز اگر آن دشنه دشمن به وطن خورد - صد بار ز دشمن بخورد بر بدن ِ من - تا در ره ِ ایمان ِ تو خون می چکد امروز - آن قله ُ پر خشم ِ سفیدت , کفن من - آنگه که بمیرد شب ِ تاریک ِ تباهی - سرزنده شود خطه ُ سبز و کهن من !
  6
  46
  جمعه ۲۲ اسفند ۱۳۹۳ - ۱۴:۱۳
  ۲۹
  هستیا - شیراز، ایران

  نقشه ایران از زمان قاجار به بعد :( :(
  5
  25
  جمعه ۲۲ اسفند ۱۳۹۳ - ۱۵:۱۳
  ۳۲
  rezajan - آمریکا، ایالات متحده امریکا
  هستیا - شیراز، ایران، نخیر از زمان پهلوی به بعد. اگه گفتی چرا؟ چون بحرین زمان پهلوی از ایران جدا شد.
  4
  5
  جمعه ۲۲ اسفند ۱۳۹۳ - ۲۰:۲۴
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.