انجام جراحی نادر برای خروج میلگرد یک متری از سر یک کارگر در تهران

جراح مغز و اعصاب بیمارستان حضرت رسول جزئیات یکی از نادرترین‌های عمل‌های جراحی برای خروج میلگرد یک متری از سر یک کارگر را تشریح کرد.

دکتر علیرضا طبیب خوئیی گفت: بیمار توسط اورژانس تهران به بیمارستان حضرت رسول اکرم به همراه اسکورت گروه آتش نشانی آورده شد.

وی با بیان اینکه در بدو ورود بیمار، بی قرار بود و هوشیاری کامل نداشت، افزود: اما از نظر پزشکی با توجه به اینکه هنوز با افت هوشیاری شدیدی مواجه نبودیم به این معنی بود که ما احتمالا زمان برای انجام روند تشخیصی و درمانی مناسب خواهیم داشت.

این پزشک با بیان اینکه میلگرد به طول حدود یک متر از پیشانی بیمار در سمت راست وارد و از استخوان پشت سری در سمت چپ خارج شده بود گفت: دو صفحه فرضی در جمجمه وجود دارد که مغز را به دو نیمه راست و چپ و یا دو نیمه جلو و عقب تقسیم می کنند؛ جسم خارجی که هر دو این صفحات را قطع کند مشابه این بیمار شانس وی را برای زنده ماندن کاهش می دهد، خصوصآ که این جسم کاملآ آلوده هم بوده و دقیقآ از نواحی مرکزی مغز عبور کرده باشد که با مناطق حیاتی مجاورت دارد؛ تنها نکته مثبت فیکس شدن میلگرد داخل جمجمه از دو محل ورود و خروج بود که در غیر این صورت هر حرکت کوچکی در آن حین جابه جایی بیمار، آسیب وارده را شدید و شدیدتر می کرد؛ با این حال جهت جلوگیری از هر گونه جابجایی، بیمار با داروهای خواب آور آرام شد.

طبیب خوئیی گفت: پیش از شروع جراحی، انجام سی تی اسکن می توانست اطلاعات بیشتری را در اختیار پزشکان قرار دهد اما سر بیمار با میلگرد یک متری وارد دستگاه نمی شد، به ناچار به کمک پرسنل آتش نشانی با دستگاه هوا برش بدون هیچ لرزش یا حرکتی در میلگرد طول آن کوتاه شد. پس از انجام سی تی اسکن و بررسی مسیر عبور میلگرد و عروق مجاور آن و با بررسی ناهمواری های دو سمت میلگرد تصمیم به خارج کردن جسم از پشت سر گرفته شد تا آسیب بیشتری به مغز وارد نشود. بیمار به اتاق عمل منتقل شد و بعد از بیهوشی سر وی در وضعیت خوابیده به پهلو فیکس شد. داروهای ضد عفونی کننده جهت کاهش حجم آلودگی قسمتی از میلگرد که خارج از جمجمه و در دسترس ما بود بکار رفت و بعد از انجام اقدامات اولیه محل ورود و خروج میلگرد برش داده شد.

وی افزود: استخوان های اطراف با دریل ظریف تراشیده شدند تا جسم آزاد شود، پرده های اطراف مغز دور تا دور میلگرد باز شدند و خونریزی موضعی مغز کنترل شد و سپس با کمک دستیاران بدون ایجاد تغییری در مسیر عبور، میلگرد به آرامی از پشت سر بیمار خارج شد. هر گونه جابجایی بعد از آزاد شدن میلگرد می توانست باعث تشدید آسیب مغزی شود. بعد از خارج شدن کامل میلگرد، خونریزی مسیر خروج کنترل شد و پرده های مغز و پوست ترمیم شدند.

این پزشک با بیان اینکه این جراحی از ابتدا تا انتها حدود سه ساعت به طول انجامید، گفت: خوشبختانه در طول جراحی مشکل خاصی که روند پیش بینی شده ما را مختل کند اتفاق نیفتاد و در زمان خارج کردن میلگرد آسیبی به عروق مجاور که سبب خونریزی داخل مغز شود روی نداد و خونریزی سطحی مغز کنترل شد.

طبیب خوئیی با بیان اینکه در حال حاضر بیمار کاملا هوشیار است و تکلم و حرکات اندامها کاملا طبیعی است، افزود: عفونت مغزی (مننژیت) ثانویه به جسم آلوده که قابل پیش بینی بود با آنتی بیوتیک درمان شده و طی روزهای آینده دوره درمانی آن به پایان می رسد و بیمار قابل ترخیص خواهد بود.

وی گفت: بیمار قبل از جراحی هوشیار نبود و به دلیل بی قراری و جهت پرهیز از تشدید آسیب در اورژانس به وی داروهای خواب آور تجویز شده بود.

این پزشک در مورد فراوانی این حوادث گفت: چنین حوادثی گرچه گزارش شده اند اما نادر بوده و معمولا هر کدام ویژگی منحصر به فرد خود را دارند. در مرکز ما نمونه های دیگری مثل ورود سلاح سرد، تیغ سنگ بری، گلوله و ... در سالهای اخیر وجود داشته که تحت درمان قرار گرفته اند و درمان بعضا موفق یا ناموفق بوده اما جدا از سرنوشتی که برای این افراد روی می دهد، مسئله مهم پیشگیری از تکرار چنین حوادثی است که در بسیاری موارد در محیط کار روی داده و با رعایت اصول ایمنی از جمله استفاده از کلاه ایمنی ضروری است.

انجام جراحی نادر برای خروج میلگرد یک متری از سر یک کارگر در تهران

انجام جراحی نادر برای خروج میلگرد یک متری از سر یک کارگر در تهران

انجام جراحی نادر برای خروج میلگرد یک متری از سر یک کارگر در تهران

انجام جراحی نادر برای خروج میلگرد یک متری از سر یک کارگر در تهران

انجام جراحی نادر برای خروج میلگرد یک متری از سر یک کارگر در تهران

انجام جراحی نادر برای خروج میلگرد یک متری از سر یک کارگر در تهران

+159
رأی دهید
-2

Darya_ir - دوسلدورف - المان
خدا را شکر که عمل جراحی با موفقیت پیش رفت وحال بیمار خوب شد . اخه میله یک متری چرا رفت تو سر این جوان بیچاره . حتما کارگر جوش کاری و یا جائی که با میله واهن سرکار دارد بوده است ..
‌چهارشنبه 10 دي 1393 - 22:52
sarap - ونکوور - کانادا
چطور همچین چیزی اتفاق افتاده؟ کارگر بدون کلاه حتما با شدت روی دستگاه افتاده ولی جدا از اینها واقعا باید به این پزشک حاذق و تیم متبحرش آفرین گفت. واقعا کار بسیااااار سختی انجام دادند.
‌چهارشنبه 10 دي 1393 - 22:53
خرچنگ - دبی - امارات متحده عربی
آفریدگار را شکر و درود بر تیم پزشکی
‌چهارشنبه 10 دي 1393 - 23:36
vahid_ - گلاسگو - انگلستان
دوست عزیز حد اقل اون بالا اخطار چیزی بده برا افرادی که عارضه قلبی یا مشکل با دیدن این نوع عکسها دارن . ظرفیتها متفاوت هست , و دیدن این نوع عکسها هیچ نشانه شجاعت نیست .
‌پنجشنبه 11 دي 1393 - 00:09
aliusefi_zn - ساری - ایران
افتخار کردم در کشورم همچین پزشکایی وجود داره کور بشه چشم اونایی که پیشرفت ایران را نادیده می گیرند
یکشنبه 14 دي 1393 - 12:25
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.