رئیس قوه قضائیه ایران: سران فتنه را محاکمه نمی‌کنیم چون می‌خواهند حرف خود را بزنند

صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه ایران در پاسخ به انتقاداتی که در مورد حصر بدون محاکمه رهبران معترضان انتخاباتی سال ۱۳۸۸ مطرح شده است، گفت که مصوبه شورای عالی امنیت ملی و قصد حصرشدگان برای بیان "حرف‌های خود"، مانع از برگزاری چنین محاکمه‌ای بوده است.

آقای لاریجانی امروز چهارشنبه ۱۰ دی (۳۱ دسامبر) در جلسه مسئولان عالی قضائی گفت: "هرگاه مصوبه شورای عالی امنیت ملی در مورد سران فتنه تغییر یابد، دستگاه قضایی آماده برگزاری دادگاه است. البته باید بگوییم که دادگاه جای درددل کردن و سخن پراکنی و تحریک عواطف مردم نخواهد بود و این افراد در دادگاه باید از خود و عملکردشان دفاع کنند و پرونده این افراد نیز به اندازه کافی مملو از موارد اتهامی است".

او این سخنان را در پاسخ به کسانی بیان کرد که به گفته او "همواره می پرسند که چرا سران فتنه محاکمه نمی شوند. و حتی پا فراتر گذاشته و می گویند که نظام و دستگاه قضایی حرفی برای گفتن ندارد و جرأت ندارد که سران فتنه را محاکمه کند". او این ادعا را رد کرد و گفت که دستگاه قضایی ایران مقتدر است و پرونده هایی "به مراتب سنگین تر و پیچیده تر" را رسیدگی کرده است.

میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد، رهبران جنبش اعتراضی پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ ایران، از بهمن ماه چهار سال پیش در حصر خانگی به سر می برند.

مقامات ایران می گویند که حصر خانگی آنها به خواست آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران و با مصوبه شورای عالی امنیت ملی ایران صورت گرفته و هدف آن جلوگیری از ادامه اعتراضات خیابانی بوده است.

آقای موسوی و آقای کروبی در آن هنگام خواهان برپایی تظاهرات خیابانی هواداران خود در دفاع از انقلاب های موسوم به بهار عربی شده بودند.


'ادامه حصر غیرقانونی است'

به نظر می رسد که اظهارات امروز آقای لاریجانی، از جمله پاسخی تلویحی به گفته های علی مطهری، نماینده مجلس ایران باشد که بارها به ادامه حصر رهبران معترضان انتخاباتی ایران اعتراض کرده است.

او امروز هم در گفت و گو با خبرگزاری آنا گفت: "شواری عالی امنیت ملی فقط در زمان آشوب در کشور که حالت اضطرار پدید می آید و تا پایان آشوب و اضطرار حق صدور حکم حصر را دارد و ادامه حصر در این چند سال نیاز به حکم قضایی داشته است".

او گفته است که این شورا نمی تواند هم مسئول امنیت ملی باشد و هم حکم قضایی صادر کند.

 


آقای مطهری می‌گوید که حسن روحانی در مورد رفع حصر کوتاهی کرده است

 آقای مطهری گفت که باید دادگاهی علنی تشکیل شود با حضور یک قاضی عادل و باتجربه که به سختگیری علیه معترضان شهرت نداشته باشد و همزمان طرف‌های دیگر ماجرا هم مانند محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور پیشین و نهادهایی که در انتخابات سال ۱۳۸۸ دخالت داشته اند، محاکمه شوند.

او در پاسخ به کسانی که می گویند حصر رهبران معترضان برای تأمین امنیت خود آنهاست گفت: "برای تأمین امنیت آنها نیازی به حصر نیست، مردم از آنها محافظت می کنند".

آقای مطهری افزود: "فکر می کنم که دلیل حصر بیشتر این است که فکر می کنند اگر اینها بدون عذرخواهی آزاد شوند، نظام آسیب می بیند؛ در حالی که اینطور نیست. هر نظامی منتقدانی دارد که تا زمانی که دست به سلاح نبرده اند، باید آزاد باشند. بعضی افراد هم مخالف محاکمه رهبران معترض هستند چون نمی خواهند تخلفات طرف دیگر فتنه و نادرستی تبلیغاتی که در چند سال اخیر صورت گرفته، روشن شود."

او پیشنهاد کرد که رهبران معترضان آزاد شوند و "اگر تخلفی کرده اند، مجازاتش همین چند سال حبس آنها باشد".
'روحانی کوتاهی کرده است'

آقای مطهری اخیرا در گفت و گو با روزنامه مردم امروز هم گفته بود که عقیده دارد دولت در موضوع حصر رهبران مخالفان به وظایف خود عمل نکرده است.

او در این گفت و گو که دیروز منتشر شد گفت: "اولا رئیس جمهور رئیس شورای عالی امنیت ملی است که این شورا دستور حصر داده... ثانیا رئیس جمهور طبق اصل ۱۱۳ قانون اساسی مسئول اجرای قانون اساسی است و این حصر اصول متعدد قانون اساسی را نقض کرده است. در واقع در این زمینه آقای روحانی به عنوان رئیس جمهور کوتاهی کرده است".

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در تبلیغات انتخاباتی خود وعده داده بود که برای رفع حصر رهبران معترضان و آزادی زندانیان سیاسی تلاش کند.


+13
رأی دهید
-34

omide por jalal - لس‌انجلس - آمریکا
هههاا عزیزم محاکمه‌ نمی‌کنید چون خامنه‌ای و سگهای ولایت از عیان شدنِ حقیقت می‌ترسند !
‌چهارشنبه 10 دي 1393 - 20:48
cobalt3 - کرج - ایران
یعنی فقط کسانی رو محاکمه میکنید که حرف خودشون رو نزنن و فقط بگن هرچی شما بفرمائید سرکار؟
‌چهارشنبه 10 دي 1393 - 21:05
shirzan e irani - استکهلم - سوئد
کاری ندارد مانندِ دیگران که در زیرِ شکنجه از آنها اعتراف گرفتید و با روان گردن و در این مایه‌ها کاری کردید که حرفی‌ که شما دوست دارید را بزنند با اینها هم همین کار را انجام دهید تا همه چیز در این نظام تنها به خواسته و حرفِ شما باشد و هر حرفِ حقی‌ در نطفه خفه شود، / نمیدانید چه با خودتان و دیگران کردید !!!
‌چهارشنبه 10 دي 1393 - 21:16
سهیل ایرانی - اصفهان - ایران
پس تو دادگاه چطوری از خودشون دفاع کنن؟؟ حتما با ایما و اشاره ها ها ها. عدالت نظام مقتدر اسلامی را ببین.
‌چهارشنبه 10 دي 1393 - 21:18
amir-amir - تورنتو - كانادا
اولا خود این حضرات خلاف کارند نه در قضیه ٨٨ بلکه از بابت همراهى و همیارى با خمینى که باعٽ و بانى جنایات و ندانم کاریهاى بى شمارى بودند منجمله جنگ تحمیل شده بر ملت عزیز ایران. دوما این حقیقت دارد که جمهورى اسلامى کاملا هراس دارد از اینکه اینها محاکمه علنى شوند و این آخوند بزمجه رئیس مٽلا قوه قضا چرند مى گوید چرا که در صورت محاکمه علنى ( نه پشت درهاى بسته ) احتمال زیاد مى باشد که این دو نفر پته خیلى ها را بر روى آب بریزند و رسوایشان کنند مخصوصا آنهائیکه خود را در دل بعضى ها امین و راستگو و صادق جا زده اند. البته این محتمل وجود دارد که این دو به آغوش جمهورى اسلامى برگردند چون که اساس جمهورى اسلامى از اول بنا بر تزویر و ریا و دروغگوئى بوده است.
‌چهارشنبه 10 دي 1393 - 21:51
majiddk - کپنهاک - دانمارک
اگر قرار بود حرف خودشون رو نزنند که تا حالا توی حصر نبودند!
‌چهارشنبه 10 دي 1393 - 22:43
mlowes - واشنگتن - آمریکا
پس حرف چه کسی‌ رو بزنند؟
‌چهارشنبه 10 دي 1393 - 23:27
MAHDI170 - قزوین - ایران
از کرامات شیخ ما چه عجب، مشت خودباز کرد و گفت یه وجب
‌پنجشنبه 11 دي 1393 - 07:21
siavash2a - تهران - ایران
پس حرف ننتو بزنه ؟خیر سرت تو رییس قوه قضاییه هستی ..
‌پنجشنبه 11 دي 1393 - 08:58
arman93 - یزد - ایران
چه حرف مزخرفی خودش هم نمی فهمه چی داره میگه یعنی حرف خودشون رو حق ندارند بزنند
‌پنجشنبه 11 دي 1393 - 10:19
فضول میرزا - استكهلم - سوئد
کامنتم را با لعن و لعنت بر روح خمینی دجال آغاز میکنم! آخه مرتیکه ابله که لقب پر طمطراق ریاست قوه قضایی مملکت آریائی ایران رو به دنبال خود یدک میکشی و متاسفانه باندازه یک قاطر معلول هم فهم و شعور نداری! ای احمق تو بایستی حامی و پشتیبان عدالت باشی نه اینکه کورکورانه بیفتی دنبال اون احمق تر از خودت خامنه ای و عامل نشر نظرات و عقاید اون برادران دزد و جانیت باشی! وظیفه تو در این پست انتصابی و اشغالی اینه که برای روشن شدن حقیقت، به آنها اجازه بدهی تمام حرفهای خودشونو بزنن و سپس مدعی العموم و یا هر کسی که از طرف مقابل انتخاب میشه حرفهای خودشو در رد یا قبول حرفهای انها بزنه و اونوقت قضات بیطرف و عادل با پررسی اظهارات، دلایل و اسناد طرفین بتونن احکام عادلانه صادر کنن! خاک بر سرت که آبروی قضاوت را برده ای! بلند بگو لعنت بر خمینی، آمین...
‌پنجشنبه 11 دي 1393 - 13:15
dara20 - تهران - ايران
واقعاً عجب مزخرف گوی و شیاد هستید. با این حرف نشان دیدید که کسی‌ اجازه حرف زدن و بیان نظرات خویش را ندارد. این آخوند‌های کثافت میخواهند همه در برابر جنایات و کثافت کاریهایشان سکوت کنند و کرنش نمایند.
‌پنجشنبه 11 دي 1393 - 13:59
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.