تظاهرات مقابل سفارت ایران در کابل: «تفرقه و تبعیض را بس کنید»

عکس آرشیوی است.

ده‌ها تن از مردم افغانستان در تظاهراتی مقابل سفارت ایران در کابل خواستار رعایت «عدالت و برابری» درباره مهاجرین افغان در ایران و پایان دادن به شرایطی شده‌اند که آن را «تبعیض‌‌آمیز» می‌خوانند.

بخش افغانستان رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی روز سه‌شنبه ۹ دی ماه در گزارشی از این رویداد نوشت، معترضان که شمار آنها ده‌ها تن بود مقابل سفارت ایران شعار می‌دادند: «تفرقه را بس کنید. تبعیض جرم است و انسانیت سر حد ندارد».

در روزهای اخیر رسانه‌های افغانستان از کشته شدن سه مهاجر افغان در استان اصفهان خبر داده‌اند که مقتولان یک مادر و دو فرزند خردسال او بودند.

این گزارش‌ها همچنین عنوان می‌کنند که حکومت ایران هر سه مقتول را به هرات در افغانستان منتقل کرده است.

این رخداد واکنش وزارت خارجه افغانستان را نیز به دنبال داشت، به‌طوری که سخنگوی این وزارتخانه تاکید کرد که حکومت افغانستان به سفارتخانه خود در تهران دستور داده است تا موضوع را پیگیری کند.

با این حال معترضان در برابر سفارت ایران در کابل از دولت افغانستان خواسته‌اند که «هر چه زودتر تدابیر خاصی برای مهاجرین در نظر بگیرد» چرا که به گفته آنان وضعیت مهاجرین افغان در ایران «بسیار خراب است».

در بخشی از قطعنامه معترضین به حکومت ایران آمده است: «دولت ایران هرچه عاجل جلو بدرفتاری‌های مقامات و سربازان ایرانی نسبت به مهاجرین افغانی را بگیرد و عاملین آن را مورد تعقیب عدلی قرار دهد. جامعه جهانی و سازمان ملل و نهاد‌های مرتبط به آن و کنوانسیون سازمان ملل متحد در امور پناهندگی باید به طور جدی از دولت ایران بخواهد که آنان مورد بررسی قرار گیرند».

سیاست‌های حکومت ایران در قبال مهاجرین افغان پیش از این مورد اعتراض فعالان اجتماعی و مدنی ایرانی نیز قرار گرفته است و آنها این سیاست‌ها را نمونه‌ای از «تبعیض» و «نژادپرستی» خوانده‌اند.

از جمله این سیاست‌ها منوعیت اقامت مهاجران افغان در برخی استان‌های ایران نظیر مازندران و گیلان است.

گروهی از ایرانیان نیز به تازگی کمپین «ما شرمساریم» را در فضای مجازی به راه انداخته‌اند که انگیزه آن گزارش روزنامه «شهروند» از رفتار تحقیرآمیز معلم یک مدرسه ابتدایی در پاکدشت ورامین با چهار دانش‌آموز افغان بود.

این کمپین رفتارهای «تبعیض‌آمیز» برخی از شهروندان ایرانی و سیاست‌های جمهوری اسلامی در قبال مهاجران افغان را مورد انتقاد قرار داده است.

+82
رأی دهید
-33

hassan5 - تهران - ایران
(عدالت و تبعیض)؟؟؟؟بین افغانی و چه ملیتی؟؟؟شعار و خواسته معترضین واضح و رسا نیست!!!
‌چهارشنبه 10 دي 1393 - 11:05
hossein+87= - ایران - ایران
باشه.
‌چهارشنبه 10 دي 1393 - 11:19
omide por jalal - لس‌انجلس - آمریکا
خجالت هم خوب چیزیه . خاک بر سر دولتِ اسلامیِ خامنه‌ای ! اگه اینا با مسلمین اینجور برخورد میکنند وای به حالِ بقیه ! انگار فقط ساندیس خور‌ها از اسلامِ خامنه‌ای بهره میبرند ! امثالِ همسایه دکتر ارنست و فدایی جون !!
‌چهارشنبه 10 دي 1393 - 11:24
تیتو تیتو - تهران - ایران
عزیزان شورشی شما اول جلو تبعیض در کشورتان را بگیرید که بلند نشوید قاچاقی وارد کشور دیگری که خود بحران اقتصادی دارد بشوید ثانیا در امور کشورهای دیگر دخالت نکنید با این حال باز هم صدها هزار افغان در ایران میخورند و کار میکنند و بعضی جرم های سنگین و تجاوز مرتکب میشوند و فرصت های شغلی را از دست جوانان ایرانی میگیرند و باعث پایین امدن حداقل دستمزدها و تشدید بحران اقتصادی در ایران میشوند. در ضمن در هیچ کجای دنیا دعوتنامه مهاجرت برای کسی صادر نمیکنند مهاجر یعنی قوز بالای قوز برای ان حکومت مگر اینکه طرف نخبه باشد که انگشت شمارند.
‌چهارشنبه 10 دي 1393 - 11:25
بیدار58 - بایلسر - ایران
دزد پررو یقه ی صابخونه رو می گیره اینجاست دیگه. چه عدالتی میخواین؟کم بود این همه سال مواد مخدر وارد کردین و به ناموس میزبان تجاوز کردین و کشتین و خوردین مفت و مسلم؟
‌چهارشنبه 10 دي 1393 - 12:50
xavii - لندن - بریتانیا
بابا 4 میلیون افغان در ایران هست، به نظرم باید اینها ایران رو ترک کنن، اینها میتونن یک خطر امنیتى برای ایران بشن ، ایران باید این عزیزان افغان رو به طریق خیلى منسفانه و مشوقهاىی باعث خروج این عزیزان باشه
‌چهارشنبه 10 دي 1393 - 12:56
leila leila - گوتنبرگ - سوئد
خیلی‌ ناراضی هستید تشریف نبرید ایران. کسی‌ فرش قرمز پهن نکرده براتون که طلب‌کار هم هستید .
‌چهارشنبه 10 دي 1393 - 13:29
رزم جو - لوس انجلس - امریکا
برادر افغان استرالیا ۱۰ تا ایرانی‌ رفت اونجا همشونو فرستد جزیره آدم خورا اونوقت ۳.۵ میلیون افغانی در ایران هست خوب حق بدید سخته می‌شه به همه اینا امکانات داد. ایران که دیگه از استرالیا از لحاظ اقتصادی بزگتر نیست که...
‌چهارشنبه 10 دي 1393 - 13:48
greentree - تهران - ایران
افغانی‌های عزیز ،بیشتر مردم تحصیل کرده ایران شما را دوست دارند و در واقع دشمن شما مشتی افراد مذهبی‌ ،داهاتی و خشن هستند که از این گروه همه متنفر هستند بنابران ما خوشحال میشیم که افغانی تحصیل کرده و پر تلاش در ایران داشته باشیم
‌چهارشنبه 10 دي 1393 - 14:19
greentree - تهران - ایران
تیتو تیتو : مثل خیلی‌ از بسیجی‌‌های بی‌ سواد جو گیر نشو،،اکثر افغانی‌ها کار کن و درس خون هستند برای همین ما نمی‌تونیم اونها را بیرون کنیم در ضمن ۸۰۰ میلیارد دلار درامد نفت کشور توسط سپاهی و بیت رهبری غارت شد حالا شما لنگ پشه را گرفتی‌ ؟..افغانی بیچاره چه ضرری به ایران زده که ما اخراجشون کنیم ؟
‌چهارشنبه 10 دي 1393 - 14:09
mountainman - استکهلم - سوئد
hassan5 - تهران - ایران . بین کدوم ملت؟ مگه ملیت شخص باعث فرق گذاشتن بی انسانها میشه؟ یعنی شما که ایرانی هستی پایینتر از یک عراقی یا ترکیه ایی یا ژاپن یا افغانستانی. هستی؟ . یا افغانی پایینتر از ایرانی هست که برای شما عجیب هست؟. تو سوئد صد هزار ایرانی هست تنها کسانی که گفتن ما ایرانی هستیم و تابعیت ایران رو دارن یعنی سوئدی ها بالاتر و بهتر از این صد هزار نفر هستن/؟
‌چهارشنبه 10 دي 1393 - 14:40
Alan,s - استهکلم - سوئد
شرم باد بر ایرانیکه افغانی را مهاجر مینامد افغانی ایران را مخصوصا تهران را ساختند سخترین کار را افغانی بیجاره میکرد که هیچ ایرانی حاض به انجام ان نبود اگریک افغانی خلافی میکرد همه افغانها را خلاف کار میبینند . ولی ایرانی خلاف کار ندارد جون عمه مون . افکار راسیستی بین ایرانیان است وبس افکار تحجر وحقه وجنایت در میان ایرانیها به نسبت دنیا دهها برابر است .من متاسفانه ایرانیم شرمنده شما هستم وما مدیون وتا ابد مخلص شماهستیم مرد شریف افغانستان.
‌چهارشنبه 10 دي 1393 - 16:26
باور عمیق - قم - ایران
توی مدتی که با برادرای افغان سر و کار داشتیم ، بعضا بینشون انسانهای بسیار بزرگی دیدیم . کسایی که یک تنه نان آور یک خانواده چندین نفره و اکثرا شامل پدر و مادر پیر و از کار افتاده هستند . ای کاش مملکت شرایط این رو داشت که با آغوش باز از این مهاجرین استقبال میکرد . ای کاش خیلی از اوقات اگر دردی نمیتونیم ازشون دوا کنیم لااقل انسانیت رو رعایت کنیم . باهاشون تحقیر آمیز رفتار و صحبت نکنیم . اینا هم مثل ماها انسان هستند . فقط به حکم جبر روزگار و جنایت زورمندان از مملکت خود آواره شده اند . امیدوارم خدا به همشون کمک کنه
‌چهارشنبه 10 دي 1393 - 17:17
mountainman - استکهلم - سوئد
تیتو تیتو - تهران - ایران حیف که خستم تازه از سر کار برگشتم اگه یادم بمونه به توی سادیسمی جواب خوبی بدم.
‌چهارشنبه 10 دي 1393 - 17:22
shirzan e irani - استکهلم - سوئد
لعنت به سیاستِ غالب بر دنیا که اینگونه انسانها را آواره و حقیر می‌کند تا از کشور و کاشانه خود رانده شده نزدِ هر کس و نا‌کسی دست دراز کنند، لعنت به روسیه که بذرِ این بی‌ خانمانی و رنج را در افغانستان پاشید و این کشورِ شاد و رنگارنگ را به ماتمکده فعلی‌ تبدیل کرد و مردم را از سرزمینِ پدری خود دربدر و بیخانمان کرد و یا اسیرِ قشر افراطی و به تبعاتِ آن زمینه ساز اشغالِ بیگانگان.
‌چهارشنبه 10 دي 1393 - 18:00
paksan - آمریکا - آمریکا
من بعنوان یک ایرانی از افغانها حمایت میکنم. نیروی انتظامی بخصوص سربازها باید آموزش ببینند نه با افغان ها که حتی با ایرانی ها هم باید درست رفتار کنند. ایران سرای همه اقوام پارسی هستش که افغانها با زبان مشترک نزدیکترین قوم ایران زمین به همه ما هستند تاجیکها و ازبک ها و آذری ها و بلوچها و لرها و گیلکی ها و پارسها تفاوتشون به اندازه یک تار مو هستش. همه ما لهجه و زبان محلی داریم و زبان رسمی ما فارسی است وباید همه ما بتونیم در این سرزمین زندگی کنیم و از هرکجایی دلمون خواست بیاییم و در این زمین گرم آرامش بگیریم باید مثل یک وطن باشه واسه همه این اقوام و نباید افغانها از حق اجدادی خودشون از سرزمین ایران محروم باشند. باید قوانین رو به نفع تمام مردم فلات ایران عوض بشه.
‌چهارشنبه 10 دي 1393 - 20:02
paydar22 - لاهه - هلند
حالا کاری به حکمت ایران که عوضی نداریم ولی تا این سالها برای افقانها بعدنبوده در ضمن از هر 10 ایرانی که وارد افقانستان میشوند انهم برای بهبود و ساخت ساز این کشور خراب شده از جنک 5 نفرشان به کرگان گرفت میشود تا زمانی که خواستشان انجام شود هزاران بلا سر این بنده خدا میاورند فقط 10 حبرش را در همین سایت خواندم شاید این مثله باعث شود بهتر شود
‌چهارشنبه 10 دي 1393 - 22:50
xavii - لندن - بریتانیا
نظرتون در مورد مکزیک هاى تو آمریکا جیه، همون شرایط رو دقیقاً افغانها در ایران دارن
‌چهارشنبه 10 دي 1393 - 23:57
Alan,s - استهکلم - سوئد
مردم بیچاره افغانستان بیچاره دست مذهب است ، مردم افغانستان تاریخی کهن وپارس زبان واقعی هستند.درود بر مردم ستمدیده افغانستان واینده روشن از ان شماست . شما پیروزید . ما شریفید. شما انسانهای بزرگی هستید .
‌چهارشنبه 10 دي 1393 - 23:50
مسافر غربت - کالمار - سوئد
دوستانى که از کارهاى خلاف قانونى که بر علیه مهاجرین افغانستانى در ایران میشه حمایت میکنند،،،،مطمئن باشید خوى قانون گریزى و اعمال فیر قانونى را در بین مسئولین و ماموریت ترویج میکنند،،،لعنت بر اسلام که جز عقب ماندگى چیزى نداره
‌پنجشنبه 11 دي 1393 - 01:34
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.