آمریکا موضوع پیشنهاد «مبادله امیر حکمتی» را رد کرد

ایالات متحده روز سه‌شنبه، نهم دی ماه، خواستار آزادی شهروندان آن کشور که در ایران زندانی هستند شد، در عین حال خبر منتشر شده در مورد «پیشنهاد مبادله امیر حکمتی» را رد کرد.

روز سه‌شنبه وکیل امیر حکمتی در گفت‌وگویی با خبرگزاری تسنیم گفته بود دولت آمریکا از طریق دفتر حافظ منافع خود در ایران خواستار «مبادله» این شهروند ایرانی-آمریکایی زندانی در ایران با یک زندانی شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، جف راتکه، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده، گفته است «آن خبرها صحیح نیستند».

آقای راتکه گفته است «دولت آمریکا پیشنهاد مبادله آقای حکمتی را نکرده است. با همه اینها ما از دولت ایران می‌خواهیم تا امیر حکتی را فورا آزاد کند. در عین حال خواستار آزادی سعید عابدینی و جیسون رضائیان و همکاری برای پیدا کردن رابرت لوینسون هستیم».

امیر حکمتی در سال ۱۳۹۰، وقتی، به گفته خودش، برای دیدار با مادربزرگش به ایران رفته بود، به اتهام جاسوسی برای آمریکا بازداشت و به اعدام محکوم شد. این حکم در نهایت به ۱۰ سال زندان تغییر پیدا کرد.

واشینگتن اتهام جاسوس بودن او را رد کرده است.

سعید عابدینی یک کشیش ایرانی آمریکایی‌ست که در ایران زندانی شده است.

جیسون رضائیان خبرنگار روزنامه واشینگتن‌پست است، که در تیر ماه گذشته همراه با همسرش و دو نفر دیگر بازداشت شد که به جز او بقیه آزاد شده‌اند.

رابرت لوینسون نیز یک شهروند آمریکایی‌ست که بنا بر گزارش‌های اولیه به عنوان بازرس خصوصی برای یک شرکت بزرگ کار می‌کرد و برای تحقیق در مورد «قاچاق سیگار» به جزیره کیش در ایران سفر کرده بود؛ جایی که در سال ۱۳۸۵ ناپدید شد.

+10
رأی دهید
-6

hassan5 - تهران - ایران
جمهوری اسلامی بهر بهانه ای که شده شهروندان ایرانی امریکائی را زندانی کرده و در ازای ازادی انها باج خواهی میکند(مشابه راهزن های دریائی که کشتی های نفتی را میدزدند و با باج گرفتن ازاد میکنند)
‌چهارشنبه 10 دي 1393 - 11:15
hossein+87= - ایران - ایران
داداش این داستانا دیگه خیلی خز شده. واسه دیدن مادر بزرگ اومده بود و واسه کوهنوردی و اشتباهی مرز رو رد کردیم و توپمون افتاد اینور دیفال و اومدیم ورداریم و اینا دیگه تابلو شده! مثل ایران که میگه طرف زائر بوده و رفته بوده نذرش رو کربلا ادا کنه و مهندس بوده و ایناست!! از پر رو بازی و لات بازی خرکی سیاست مدارا متنفرم که هر غلطی هم بکنید ، میندازید گردن یکی دیگه.به کشتن دادن ادما هم که اصــــــــــــلا براتون مهم نیست. هوچی بازی و داد و قال که از خصوصیات بارز شماست. حالا چه ایرانی چه آمریکایی . فقط دهن مردم هیچکاره و بدبخت رو سرویس کردین. همین و بس.
‌چهارشنبه 10 دي 1393 - 10:39
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.