قطعنامه 'ضرب الاجل پایان اشغال سرزمین‌های فلسطینیان' رای نیاورد

در متن قطعنامه پیشنهادی، بیت المقدس شرقی، پایتخت آتی کشور مستقل فلسطینی معرفی شده بود

قطعنامه پیشنهادی کشورهای عربی و فلسطینیان برای تعیین ضرب الاجل سه ساله ترک مناطق اشغال شده سرزمین‌های فلسطینیان توسط اسرائیل، در شورای امنیت سازمان ملل متحد رای نیاورد.

این قطعنامه که توسط ۲۲ کشور عرب و فلسطینیان تهیه شده و توسط اردن به شورای امنیت برده شده بود، روز سه‌شنبه (۳۰ دسامبر) به رای گذاشته شد و با وجود کسب ۸ رای موافق در برابر دو رای مخالف و پنج رای ممتنع، تصویب نشد. حداقل مورد نیاز برای تصویب این قطعنامه کسب ۹ رای موافق از میان ۱۵ عضو شورای امنیت بود.

روسیه، چین، فرانسه (سه عضو دائم شورای امنیت) در کنار آرژانتین، اردن، لوکزامبورگ، چاد و شیلی که از اعضای غیردائمی این شورا هستند به این قطعنامه رای مثبت دادند اما آمریکا (عضور دائم) و استرالیا رای مخالف دادند و بریتانیا (عضو دائم) نیجریه، لیتوانی، روآندا و کره‌جنوبی، کشورهایی بود که رای ممتنع به این قطعنامه دادند.

در متن این قطعنامه خروج کامل اسرائیل از تمامی مناطق اشغال شده فلسطینیان تا پایان سال ۲۰۱۷ پیش بینی شده بود. همچنین از سرگیری مذاکرات صلح میان دو طرف بر اساس مرزبندی‌های ۱۹۶۷ و پیش از ورود اسراییل به این مناطق، در متن این قطعنامه مورد تاکید قرار گرفته بود.

آمریکا مخالف جدی این قطعنامه، معتقد است در متن آن نگرانی‌های امنیتی اسرائیل در نظر گرفته نشده است. کاخ سفید پیش تر اعلام کرده بود که حتی در صورت رای آوردن این قطعنامه در شورای امنیت، آن را وتو خواهد کرد.

سامانتا پاور، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد، همزمان با رای مخالف دادن به این قطعنامه گفت: "ما مخالفت کردیم اما این به آن معنی نیست که از وضعیت موجود (بحران خاورمیانه) راضی هستیم. ما رای مخالف دادیم چون همان طور که همه می‌دانند، هرگونه مصالحه و تصمیم‌گیری بر سر مشکلات دو طرف، باید بر سر میز مذاکره صورت گیرد... ما معتقدیم که در این متن منافع و ملاحظات هر دو سو، مورد توجه قرار نگرفته است."

حدود دو هفته پیش و در آستانه مذاکرات دیپلماتیک برای ازسرگیری روند صلح خاور میانه، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل گفته بود به هیچ وجه طرح فلسطینی‌ها برای عقب‌نشینی اسرائیل از مناطق اشغالی بیت‌المقدس شرقی و کرانه باختری را نخواهد پذیرفت.

رای گیری امروز بعد از حدود سه ماه تلاش فلسطینیان در سازمان ملل متحد صورت می‌گرفت.

+24
رأی دهید
-6

omide por jalal - لس‌انجلس - آمریکا
جانم فدای ایران !
‌چهارشنبه 10 دي 1393 - 10:27
قاضی محمد - کرمانشاه - ایران
ظلمی که به فلسطین شده بی سابقه است نژاد پرستی اشغالگری تروریست یعنی کشتن انسانهای بی گناه برای اسرائیل اشکال نداره ولی برای بقیه چرا امریکا برای دگرباشان لیبریا بیانیه صادر میکنه ولی در مورد فلسطین چشمش کوره امریکا یک صفحه سفیده که یک لکه سیاه داره به نام حمایت از اسرائیل
‌چهارشنبه 10 دي 1393 - 10:33
mr. black - جاکرتا - اندونزی
از دولت آمریکا خونخوارتر و جاه‌طلب تر کمتر پیدا میشه
‌چهارشنبه 10 دي 1393 - 12:14
mountainman - استکهلم - سوئد
قاضی محمد - کرمانشاه - ایران. چشم اعراب کور میخواستن حمله نکنن به اسرائیل. وقتی در جنگ تحمیلی فرماندهان سپاه میگن ما میتونستیم بصره رو بگیریم و به خاک ایران اضافه کنیم همتون کف میزنید و خوشحالید اما وقتی که اسرائیل سرزمینهای اعراب رو به خودش در یک جنگ دفاعی به خودش اضافه میکنه میشه ظلم.
‌چهارشنبه 10 دي 1393 - 14:43
sikan - موناکو - فرانسه
امریکا بازهم گند زد
‌چهارشنبه 10 دي 1393 - 14:53
آرمان شهر من - استهبان - ایران
اسراییل مانند بچه لوس و ننر و بی تربیتی شده که از حمایت بی چون و چرای امریکا برخورداره... دیگه حالم از این حمایت ها و استدالهای عجیبشون در توجیه این حمایت به هم می خوره.
‌چهارشنبه 10 دي 1393 - 23:05
قاضی محمد - کرمانشاه - ایران
- استکهلم - سوئد عزیزم تاریخ رو بخوان بعداز هلوکاست 50درصد فلسطینی ها پاک سازی قومی شدن بعد اواره شدن شما بودین چکار میکردین بعد میگن اسرائیلی ها زمین رو خریدن در حالی کسی مثلاً زمینش رو تو ایران بفروشه باید از کشور بره بعدش درست عراق به ایران حمله کرد چه ربطی به فلسطین داره یا حتی مردم عراق داشت این نژاد پرستی که شما همه رو با یک چشم می بینید
‌پنجشنبه 11 دي 1393 - 10:17
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.