ورود ممنوع برای زنان به سبک ژاپنی

ایسکانیوز؛ تبعیض و نابرابری برای زنان، هنوز در بسیاری از نقاط جهان وجود دارد. هرچند در سال های اخیر بسیاری از این محدودیت ها نقض شده است، اما هنوز بعضی از آنها پابرجاست. شاید برای کسی که در خود آن فرهنگ زندگی کند، محدودیتی که با آن رودرروست بخشی از زندگی روزمره باشد و آنچنان به چشم نیاید، اما به عنوان ناظر بیرونی، میزان بی محتوایی این مرزبندی ها را می توان دید. در ژاپن هم، مثل بسیاری از کشورها زنان امکان حضور در بسیاری از نقاط را ندارند. با گذشت زمان و ورود مدرنیته و جایگزین شدن آن با سنت، بسیاری از این محدودیت ها در حال از بین رفتنند  اما هنوز بعضی از آنها باقی است.

ممنوعیت حضور در طبیعت: قله ی زیبای اومینه

هنوز ورود به کوه اومینه در استان نارا برای خانم ها ممنوع است. در ژاپن، احترام و تقدسی که برای مکان ها قائل اند از مابقی فرهنگ ها بیشتر است. معبد، تقدس خود را از ساختمانش نمی گیرد بلکه کوه ها، درخت، صخره و یا آبشار است که به دلیل مقدس بودن معبدی را در خود جای می دهد. در فرهنگ ژاپن قله ها مکان های مقدسی هستند و تا پیش از این، بسیاری از قله ها از جمله کوه فوجی حضور زنان را ممنوع کرده بود. امروز این ممنوعیت فقط در کوه اومینه در استان نارا که جایگاه معبد مقدس آیین شیتسو است باقی مانده است.  البته هیچ قانونی از این محدودیت حمایت نمی کند و زنانی هم بوده اند و هستند که به این قله رفته اند.

ممنوعیت حضور در صحنه های ورزشی: زمین کشتی سومو


سومو یا کشتی باستانی ژاپنی، نوعی از کشتی است که در آن وزن، اندازه و قدرت اهمیت بسیار زیادی پیدا می کنند. سرعت و یورش ناگهانی، در مرتبه ی بعدی اهمیت در این ورزش قرار می گیرند. حضور زنان به عنوان کشتی گیر در این رشته ی ورزشی همیشه ممنوع بوده است. به تازگی، عده ای زنان درتلاش هستند برای مقابله با این محدودیت رشته ی سوموی زنان را برگزار کنند.

ممنوعیت حضور در اماکن: هتل های کپسولی


ایده ی هتل های کپسولی ژاپن از یک نیاز ساده سر برآورد: کارمندان شهرهای بزرگ ساعت های زیادی از هفته را باید بین محل کار و خانه شان رفت و آمد می کردند. این هتل ها برای اقامت ساعتی و یا یک شب اجاره، در اختیار این کارمندان قرار می گرفت. فضای داخلی این اتاق ها بسیار کوچک و در حد یک کپسول است و با این ایده ساخته شده که شخص تنها برای خوابیدن به آن مراجعه کند. این هتل ها در حالت کلی متعلق به مردان هستند و حضور زنان در آنها ممنوع است. امروزه تنها بعضی از آنها بخش مخصوص زنان ساخته اند. همین هتل های نادر هم، به دلیل ضرر دهی دلیلی برای باقی هتل ها باقی نگذاشته که از این سبک پیروی کنند.

ممنوعیت شغلی: رستوران های سوشی پزی

ژاپنی ها برای حفظ بهترین استانداردها برای درست کردن سوشی، فقط از آشپزهای مرد استفاده می کنند. آنها معتقدند به دلیل تغییرات  دمایی بدن خانم ها در طی ماه، وقتی آنها ماهی خام را لمس می کنند، این ماهی ها کیفیت خود را از دست می دهند. برای همین، در رستوران های سرو سوشی تنها از پرسنل مرد استفاده می شود.

+55
رأی دهید
-14

مهرتابان - تهران - ایران
هی روزگار تا کی با ما زنها سر ناسازگاری داری؟ ما زنها تمام زندگیمون رو صرف عشق ورزیدن به بستگانمون از جنس مذکر میکنیم اونوقت اونها براحتی ما رو از حقوق اجتماعی و انسانیمون محروم میکنن،همین چند وقت پیش همسرم که خیلی آدم به اصطلاح روشنفکریه به خاطر اینکه خونه دوستم در حالیکه همه خانم بودیم عکس بدون روسری انداختم و دوستم تو فیسبوک گذاشت سه روز با من حرف نزد،داعش و طالبان و القائده و بوکو حرام و گشت ارشاد تکلیفشون معلومه ولی آدم از همسر تحصیلکرده و امروزی خودش یا ازین ژاپنیهای پیشرفته انتظار نداره.
‌چهارشنبه 10 دي 1393 - 08:13
باور عمیق - قم - ایران
مهرتابان - تهران - ایران . سلام . خوشحالم میشنوم همسری دارید که به خاطر شدت علاقه به شما و به این علت که برایش اهمیت داشته و به بیانی واضح تر ، ارزشمند ترین دارایی او به شمار میروید ، در برابر انتشار ناخواسته آن عکس از خود واکنش نشان داده و برایتان بهترین ها را آرزومندم . ای کاش زن و شوهر ها هرگز در برابر دیگران از یکدیگر بدگویی نکنند و چه زیبا قرآن کریم از زن و شوهر تعبیر به ((لباس)) میکند . یعنی کسانی که به مانند ((لباس)) میبایست عیوب یکدیگر را بپوشانند و نه اینکه جار بزنند ( هن لباس لکم وأنتم لباس لهن )
‌چهارشنبه 10 دي 1393 - 17:35
arkadash - نیکوزیا - قبرس
مهرتابان.....خدایی حس نمی کنی یک هفته در ماه...و یک هفته قبل اون و یک هفته بعدش.. از نظر خلق و خو و حس و حال و فیزیک و شیمی و زیست.. قاراشمیش هستین؟!.....ماهی حداکثر ده روز قابل تحملید دیگه...علتش اینه
‌چهارشنبه 10 دي 1393 - 18:10
bita-gh - لیدز - انگلستان
مهرتابان - تهران - ایران عزیزم منتظر باش و حسابی‌ حواستو جم کن چرا که این مدل آقایون غیرتی عموماً در حال خیانتن
‌چهارشنبه 10 دي 1393 - 19:01
مهرتابان - تهران - ایران
باور عمیق - قم - ایران ,arkadash - نیکوزیا - قبرس ,bita-gh - لیدز - انگلستان دوستان ممنون که به کامنت من توجه کردین. باور جان ،من از همسرم بدگویی نکردم،فقط عمل اون رو که ناشی از تفکر زن ستیز جامعست تعریف کردم.آرکاداش عزیز شما راست میگید ما زنها تحت تاثیر هورمونهامون هستیم ولی سعی میکنیم خویشتن داری کنیم و خیلی برون ریزی نکنیم،اما شما آقایون رو چجوری تحمل کنیم که مدام تحت تاثیر تستسترون هستین؟ :) بیتا جان متاسفانه صحبت شما کاملا درسته و من بنا به توصیه مشاور و روانشناس زندگیم مشترکم رو حفظ کردم. برای همتون آرزوی سربلندی و شادکامی دارم
شنبه 13 دي 1393 - 08:42
classic - تهران - ایران
به نظر من این بدگویی و جار زدن علیه همسر نیست. یک درد و دل ساده هست. چون ما نه ایشان و نه همسرشان را میشناسیم. پس توی باور میگی همه ملت چیزی نگن و فقط به خزعبلات بعضی دیگر گوش دهند! این یک مورد. مورد دوم اینکه من میگم وقتی آدم میخواد ازدواج کنه باید با روحیات مردش آشنا باشه و اگه مردش از یه کاری خوشش نمیاد اون رو انجام نده. و اتفاقا اینجا حق رو به شوهر میدم. خلاصه اگه شما یه مردی میخواستین که یه جور دیگه امروزی باشه خوب میتونستین تصمیم دیگه بگیرین. البته من گمان میکنم در این مورد چون همسرتون در جریان عکس نبودند بیشتر ناراحت شدند. چون گاهی مردان حاضرند مثلا در خارج از کشور همسرشون حجاب نداشته باشه اما وقتی ناغافل در یک عکس همسرشون رو در مجلسی بی حجاب ببینند ناراحت میشند. خلاصه دنیای مردان هم مثل دنیای زنان پیچیدگی های خودش رو داره. راحت نمیشه در موردش قضاوت کرد. با تشکر از کسایی که مطالب روانشناسانه را مطالعه کردند!
شنبه 13 دي 1393 - 13:13
مهرتابان - تهران - ایران
classic - تهران - ایران : lممنونم کلاسیک عزیز و با شما کاملا موافقم قبل از ازدواج حتما باید بطور کامل با روحیات هم آشنا بشیم وگرنه بعد از ازدواج مدام غافلگیر میشیم،البته آدمها هم با گذشت زمان افکار و روششون تغییر میکنه ولی بهتره با اعتماد به نفس و به دور از هیجان همسر آیندمون رو انتخاب کنیم،چیزی که من 13 سال پیش نداشتم و از طرف خانواده خودم برای ازدواج تحت فشار بودم.برای همه زندگی پیروز و شاد و به دور از تعصب و زن ستیزی آرزومندم.
دوشنبه 15 دي 1393 - 07:01
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.