سخنگوی شورای نگهبان: اصل برائت در تعیین صلاحیت نامزدها کاربرد ندارد

سخنگوی شورای نگهبان جمهوری اسلامی این شورا را «اولین و آخرین داور» در بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات خوانده و گفت که اصل برائت در فرایند رسیدگی به صلاحیت نامزدها «کاربرد» ندارد.

نجات‌الله ابراهیمیان، سخنگوی شورای نگهبان، روز دوشنبه، هشتم دی، در مصاحبه با خبرگزاری دولتی ایرنا گفت که کار شورای نگهبان در بررسی صلاحیت‌ها احراز صلاحیت است.

به گفته آقای ابراهیمیان، «هر کدام» از اعضای شورای نگهبان باید به این نتیجه برسند که فرد نامزد «صالح» است.

شورای نگهبان در جریان انتخابات مجلس چهارم و پس از تغییر قانون انتخابات ایران، نقش نظارتی خود در انتخابات مجلس را «استصوابی» اعلام کرد و در هر دوره از انتخابات مجلس صلاحیت شماری از داوطلبان را به دلیل احراز نشدن شرایط رد کرده است.

سخنگوی شورای نگهبان در ادامه سخنان خود گفت: «اساسا اصل برائت در چنین فرایند رسیدگی کاربرد ندارد و موثر نیست.»

او ضمن توصیه به مقامات کشور که «خیلی وارد این موضوع نشوند» اضافه کرد: «بحث حقوقی و فقهی که جایگاه اصل برائت چیست باید به یک محفل فقهی و دانشگاهی واگذار کنیم و مقامات رسمی خیلی وارد این موضوع نشوند،... به هر حال اصل برائت در این جا موثر نیست.»

این در حالی است که بر اساس اصل ۳۷ قانون اساسی ایران، «اصل، برائت‏ است‏ و هیچ کس‏ از نظر قانون‏ مجرم‏ شناخته‏ نمی‌ شود، مگر این‏ که‏ جرم‏ او در دادگاه‏ صالح‏ ثابت‏ گردد».

سخنگوی شورای نگهبان درباره این اصل گفت: «برخی از شرایطی که قانون انتخاباتی یا اساسی برای کاندیدا اعلام کرده است، اساسا طبع کیفری ندارد تا در جایی موضوع داوری قاضی کیفری قرار گیرند و در موردشان بتوان رای صادر کرد.»

وی اضافه کرد: «به عنوان مثال... ما هرگز نمی‌توانیم کسی را به خاطر عدم اعتقاد به اسلام یا عدم اعتقاد به قانون اساسی جمهوری اساسی محاکمه کنیم.»

آقای ابراهیمان تصریح کرد: «چاره‌ای نیست جز اکتفا به اولین و آخرین داور یعنی شورای نگهبان. شورای نگهبان باید اعتقاد او را به اسلام و قانون اساسی احراز کند و نمی‌توانیم منتظر حکم دادگاه بمانیم.»

در سال‌های گذشته نیز برخی از اعضای شورای نگهبان اعلام کرده‌اند که در بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات، اصل بر برائت نیست.

از جمله عباس کعبی، عضو شورای نگهبان، در سال ۸۶ گفته بود: «شورای نگهبان دادگاه نیست که علیه کسی دادنامه قضایی صادر کند و حکم مجرمیت و برائت افراد را صادر کند تا گفته شود اصل بر برائت است.»

پیش از آن نیز احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان، گفته بود که استناد به اصل برائت در تائید صلاحیت‌ها «پشتوانه حقوقی» ندارد.

سخنگوی شورای نگهبان در سخنان خود همچنین گفت که صرف ِاعتراض و انتقاد نمی‌تواند مجوز عدم صلاحیت دیگران قرار گیرد.

وی در عین حال افزود که اتفاقات سال ۸۸ «اعتراض مدنی صرف» نبوده است.

آقای ابراهیمیان روز ۱۷ آبان اعتراض به نتیجه انتخابات سال ۸۸ را خط «قرمز» برای اعطای مقام به افراد در جمهوری اسلامی دانسته و گفته بود که حتی «توبه» معترضان ۸۸ برای «امانت‌های بزرگ» مانند نمایندگی مجلس کافی نیست.

+1
رأی دهید
-15

paksan - آمریکا - آمریکا
آفرین. این یعنی اینکه اسلام و خداوند غلط کرده گفته . واقعاً این جمهوری اسلامی نعمت خداوند به مردم ایران بود که بفهمند این چیزی که به اسم اسلام و خدا ادعا و تبلیغش میکنند دروغه . و واقعاً هیچ حکومت و دولتی نمی تونه و نمی تونست اسلام تحمیلی و بیزینسی رو در این کشور رسوا و نابود کنه و این نشون میده تا رسیدن به رسوایی اسلامی در خاورمیانه و ایران مثل رسوایی مسیحیت در اروپا چیزی باقی نمونده و خواهید دید که اینها انقدر ریشه های خودشون رو با دروغ و ریا به اسلام وصل میکنند که ریشه کنی این دین فروشان و سرنگونی این رژیم اسلامی برابر میشه با ریشه کنی اسلام . اینبار نه آمریکا هست نه اسرائیل خواهید دید که این خود مردم هستند بخصوص ایران.
‌چهارشنبه 10 دي 1393 - 04:44
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.