وکیل امیر حکمتی: پیشنهاد مبادله حکمتی با یک زندانی از طرف آمریکا


وکیل امیر حکمتی روز سه‌شنبه، ۹ دی، مدعی شد که دولت آمریکا از طریق دفتر حافظ منافع خود در ایران خواستار «مبادله» این شهروند ایرانی-آمریکایی زندانی در ایران با یک زندانی شده است.

محمود علیزاده طباطبایی، وکیل امیر حکمتی، در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم گفت: «هنوز پاسخی درخصوص این پیشنهاد به دفتر حافظ منافع آمریکا در ایران ارائه نشده است.»

به گفته آقای علیزاده طباطبایی، این درخواست به قوه قضائیه ایران ارائه شده است.

وی در پاسخ به این سوال که پیشنهاد آمریکا مبادله آقای حکمتی با چه فرد یا افرادی است گفت: «فعلاً مصلحت نیست نامی از طرف مقابل اعلام شود و اگر قوه قضاییه صلاح بداند، این موضوع را اعلام می‌کند.»

امیر حکمتی در مرداد ۱۳۹۰ در حالی که، به گفته خود، برای دیدار با مادربزرگش به ایران سفر کرده بود به اتهام جاسوسی برای آمریکا بازداشت و به اعدام محکوم شد.

آمریکا اتهام جاسوس بودن او را تکذیب کرده است.

وی پس از محکومیت به اعدام در نهایت در دادگاه تجدید نظر به اتهام همکاری با دولت‌های متخاصم به ده سال زندان محکوم شد.

به گفته خانواده آقای حکمتی، وی از روز ۲۵ آذر سال جاری دست به اعتصاب غذا زده بود و روز سه‌شنبه، دوم دی، پس از وعده مقام‌های زندان اوین برای بررسی مجدد پرونده‌اش،‌ دست از اعتصاب غذا برداشت.

امیرحکمتی همزمان با اعتصاب غذای خود در نامه‌ای از باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا، خواست که همزمان با پیشرفت در مذاکرات اتمی با ایران او را نیز فراموش نکنند.

قبلًا خانواده امیر حکمتی به همراه دیگر مقامات بلندپایه، از جمله چند نماینده مجلس قانونگذاری، رئیس جمهور و وزیر خارجه آمریکا اظهار کرده‌اند که وی بی‌گناه بوده و خواستار آزادی این جوان ۳۱ ساله شده‌اند.

درحال حاضر سه شهروند شهروند ایرانی-آمریکایی در ایران زندانی هستند.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، روز جمعه، هفتم شهریورماه، خواستار آزادی امیر حکمتی، سعید عابدینی و جیسون رضائیان شده بود.

سعید عابدینی، کشیش تبشیری ۳۴ ساله، شهروند آمریکا و از تبار ایرانی ا‌ست؛ او در سفری به ایران به خاطر «راه‌اندازی کلیساهای خانگی» و به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» به هشت سال زندان محکوم شد.

جیسون رضاییان، خبرنگار روزنامه واشینگتن پست در ایران، نیز از ۳۱ تیرماه هم‌چنان در بازداشت به سر می‌برد.

+13
رأی دهید
-2

agha_ehsan - تهران - ایران
آخی طفلی رفته بود خونه مامان بزرگه که متهم شد به جاسوسی ! حالا انقد مهم شده که امریکا که آدم هاشو از دست داعش نجات نمیده حاضر شده یکی رو با این بابا تعویض کنه . حتما این آدم اطلاعات مهمی رو میدونه که امریکا از فاش شدنشون میترسه .
‌سه شنبه 9 دي 1393 - 15:53
invincible - مینستا - آمریکا
بزرگترین گروه نوکر بی‌ جیره و مواجب آمریکا این آخوندهای دجال هستن، اگر باور نمی‌کنید ‌دیدار بازرگان با سولیوان با اجازه پیر کفتار خمینی شروعش و آوردن بیلینها دلار توسط طرفداران رژیم به آمریکا و اروپا بهترین گواهه نوکری آخوندها به رهبرشون اوساما اوباما هست دلشون که نسوخته اینها برای یک گران هم کار نکردن، پول مجانی‌ مردم ایران رو می‌دزدن و میاورن اینجا. مرگ بر آخوندهای فاسد با طرفداران ساندیس خورشون!!
‌سه شنبه 9 دي 1393 - 17:16
paksan - آمریکا - آمریکا
آخه وکیلش مشخصه از عوامل سپاه هستش. در آمریکا هر جوانی میتونه با یک قرارداد 5 ساله به خدمت ارتش دربیاد و دوسال آموزش ببینه و بعد حداقل 1 سال در مناطق عملیاتی باشه و بقیه اش میتونه در آمریکا باشه یا نه . بعد از قراردادش این سرباز با مردم عادی هیچ فرقی نداره . حتی بیمه هم بهش نمیدن. استدلالشون اینه که طرف حقوق گرفته و خدمات ارائه داده و تمام. داستان سربازی در آمریکا خیلی متفاوته و اصلاً دولت تعهدی نسبت به سربازها نداره الان حتی موضوع درمان بعضی از سربازهای جنگ عراق یک معضلی شده چون دولت هزینه ها رو پرداخت نمیکنه و اینها رو دست جامعه موندن.. این حکمتی هم فقط اسیر سپاه شده در حالی که جرمی مرتکب نشده ولی سپاه وانمود میکنه که جاسوس گرفته ولی طرف یک سرباز بوده و انقدر بی تجربه که حتی سرباز بودنش رو هم مخفی نکرده. سپاه میخواد مثلاً معامله کنه.
‌سه شنبه 9 دي 1393 - 18:02
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.