دام زن هزار چهره‌ برای تحصیلکرده‌ها

زن ۴۶ ساله خود را فارغ‌التحصیل مالزی، استاد دانشگاه، وکیل دادگستری و یک فرد بانفوذ در دانشگاه‌های کشور معرفی می‌کرد تا بتواند دست به کلاهبرداری از طعمه‌های تحصیلکرده‌اش بزند.

نخستین شکایت از این زن خرداد امسال در اداره پلیس شهر رشت ثبت شد. شاکی فارغ‌التحصیل مقطع فوق‌لیسانس در یکی از دانشگاه‌های رشت بود که از مدت‌ها قبل به‌دنبال کار می‌گشت تا اینکه در دام زن کلاهبردار گرفتار شد. این مرد جوان در تشریح ماجرا به مأموران گفت: مدت‌ها بود که علاقه داشتم در دانشگاه اردبیل مشغول به‌کار شوم تا اینکه با زنی آشنا شدم که می‌گفت مدرک دکتری رشته کامپیوتر را از دانشگاهی در مالزی دریافت کرده اما چون هنوز کارهای مربوط به تسویه حساب با دانشگاه را انجام نداده، مدرکش به دستش نرسیده است.

این زن مدعی بود که نفوذ زیادی در دانشگاه‌های مختلف و آشنایایی در مجلس دارد. وقتی از علاقه‌ام به‌کار در دانشگاه اردبیل باخبر شد، گفت که نماینده این شهر را به خوبی می‌شناسد و می‌تواند کاری کند که من در دانشگاه آنجا استخدام و مشغول به‌کار شوم. من هم که حرف‌های او را باور کرده بودم، مدارک مورد نیاز را در اختیارش قرار دادم و حتی وقتی مدعی شد که بابت انجام این کار باید 10میلیون تومان پرداخت کنم، این مبلغ را از اقوام و آشنایان قرض گرفتم و به‌حساب او واریز کردم. ولی پس از مدتی این زن ناپدید شد و دیگر به تماس‌هایم پاسخ نداد. این همه اظهارات مرد جوان نبود چرا که وی در ادامه از دومین کلاهبرداری زن شیاد نیز پرده برداشت. وی گفت: از آنجا که حرف‌های این زن را باور کرده بودم، یکی از دوستانم را به او معرفی کردم. دوستم هم مثل من تحصیلکرده بود و می‌خواست عضو هیأت علمی یکی از دانشگاه‌ها شود. این زن به او گفت که به راحتی می‌تواند کارهای عضویت او در هیأت علمی دانشگاه را انجام دهد و با این بهانه 8میلیون تومان از وی گرفت اما سر او هم کلاه گذاشت و دیگر خبری از وی نشد.

شکایت‌های سریالی

پس از اظهارات نخستین شاکی، تحقیقات برای شناسایی و دستگیری زن کلاهبردار شروع شد. هنوز ردی از او به‌دست نیامده بود که مأموران با شکایت‌های مشابه دیگری نیز روبه‌رو شدند. شکایت‌هایی که نشان می‌داد این زن از افراد دیگری نیز با همین شگرد کلاهبرداری کرده است. بررسی‌ها نشان می‌داد که زن هزار چهره‌ با معرفی خود به‌عنوان استاد دانشگاه، عضو هیأت علمی یا وکیلی بانفوذ که آشنایان زیادی در مجلس دارد طعمه‌هایش را از بین دانشجویان یا فارغ‌التحصیلان مقطع فو‌ق‌لیسانس انتخاب می‌کرد و به آنها وعده گرفتن وام‌های میلیونی، عضویت در هیأت علمی یا استخدام در سازمان‌ها و ادارات دولتی می‌داد. سپس به بهانه‌های انجام کارهای اداری از آنها مبالغی میلیونی دریافت می‌کرد.

دستگیری در قرار صوری

درحالی‌که تعداد شاکیان این زن به 8نفر رسیده بود، مردی با پلیس تماس گرفت و سرنخ مهمی در اختیار مأموران قرار داد. او گفت که زن هزار چهره‌ قرار است به بهانه گرفتن وام میلیونی از وی مبلغی دریافت کند اما چون او از ماجراهای کلاهبرداری‌های این زن خبر داشته، تصمیم گرفته موضوع را به پلیس خبر دهد. با اطلاعاتی که این مرد در اختیار مأموران قرار داد، آنها راهی محل قرار شدند و توانستند زن هزار چهره‌ را زمانی که برای دریافت پول آمده بود در بندرانزلی دستگیر کنند.

سرهنگ فلاح کریمی، رئیس پلیس آگاهی استان گیلان با بیان این خبر گفت: بازجویی از متهم نشان می‌دهد که او با انتشار کارت تدریس، خودش را دکتر معرفی می‌کرد و مدعی می‌شد که بیش از 17سال سابقه کاری دارد و در زمینه‌های مختلفی ازجمله نرم‌افزار، مکانیک و عمران تدریس می‌کرده است. تا‌کنون 8شاکی این زن شناسایی شده‌اند و شاکیان احتمالی می‌توانند برای پیگیری شکایت خود به اداره آگاهی رشت مراجعه کنند.

+17
رأی دهید
-0

Mahshahr - ونکوور - کانادا
دیگه حالا همه یه مدرک زپرتی گرفتن و خودشونو مستحق عضویت آکادمیک میدونم، همینه که از مدرس تا دان شجو. همه بیسواد شدن، بچه ها با نمرات و توصیه نامه های بهترین اساتید از مک گیل. میان بیرون تازه میرن وردست آموزشی میشن، اونجا از همون روز اول دفاع از رساله کپی پیستی خودشونو دانش یار میدونن
‌سه شنبه 9 دي 1393 - 12:13
agha_ehsan - تهران - ایران
اینکه شد زن تک چهره .
‌سه شنبه 9 دي 1393 - 12:59
بت شکن - مونترال - کانادا
اگر در مملکتی پارتی بازی نباشد، زیر میزی نباشد و تمامی اقدامات اجتماعی اداری بر اساس ضوابط باشد و نه روابط، هیچکس برای ادعا‌های دروغین چنین کلاهبردارانی تره هم خرد نمی‌‌کند...!
‌سه شنبه 9 دي 1393 - 14:38
danial nabi - استكهلم - سوئد
نتیجه رشوه و پارتی بازی همین هم میشود..
‌چهارشنبه 10 دي 1393 - 23:40
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.