آمریکا از یورش به دفتر رادیو آزادی در باکو ابراز نگرانی عمیق کرد

یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز دوشنبه هشتم دی گفت که نحوه برخورد مقام‌های جمهوری آذربایجان با کارکنان بخش آذربایجان رادیو آزادی در باکو و همچنین بستن دفتر این رادیو عمیقا باعث نگرانی‌ها درباره نقض حقوق بشر در این کشور شده است.

پلیس جمهوری آذربایجان شامگاه شنبه با مراجعه مستقیم به منزل تک تک اعضای دفتر بخش آذربایجان رادیو اروپای آزاد / رادیو آزادی در باکو، آنها را برای بازجویی به دفتر دادستانی منتقل کرده بود.

به گفته یکی از وکلای روزنامه‌نگاران، پلیس باکو از «زور و تهدید» برای انتقال حداقل چهار خبرنگار به دادستانی استفاده کرده است.

به گزارش رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی، جف راتک، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، گفته است: این اقدامات و همچنین محروم کردن (روزنامه نگاران) از دسترسی به وکیل در دوران بازجویی، باعث تشدید نگرانی‌ها شده است.

وی اظهار داشت واشینگتن از باکو می‌خواهد که پایبندی‌اش را به تعهدات بین‌المللی از جمله رعایت حقوق بشر و آزادی‌های بنیادین نشان دهد.

به گفته جف راتک، یورش و بستن دفتر بخش آذربایجان رادیو اروپای آزاد در باکو تنها پنج روز پس از گفت‌وگوی تلفنی جان کری، وزیر امور خارجه و الهام علی‌اف، رییس جمهوری آذربایجان روی می‌دهد که آقای کری در این گفت‌وگوی تلفنی نسبت به نقض حقوق بشر در آذربایجان ابراز نگرانی کرده بود.

گزارش‌ها حاکی است: دوازده تن از کارکنان دفتر بخش آذربایجان رادیو اروپای آزاد در باکو که برای بازجویی در تاریخ ۲۷ دسامبر و دسامبر ۲۸ احضار و بازداشت شدند، تنها پس از امضای یک تعهد رسمی مبنی بر خودداری از افشای جزئیات بازجویی‌ها آزاد شدند.

دستکم هشت تن از کارکنان فعلی و سابق این دفتر روز هشتم دی نیز به دادستانی جمهوری آذربایجان احضار شدند.

این در حالی است که الهام علی اف روز دوشنبه دستور عفو ۸۷ زندانی را صادر کرد که شماری از آنها زندانیان سیاسی بودند.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا از اقدام رییس جمهوری آذربایجان در عفو این زندانیان استقبال کرده و آن را گامی در جهت «درست» ارزیابی کرده است.

جف راتک با این حال گفته است: ما از مقامات آذربایجان می‌خواهیم بر مبنای چنین عفوی، دیگر زندانیانی را که در ارتباط با دستیابی به حق خود در زمینه آزادی‌های بنیانی زندانی شده‌اند، نیز آزاد کنند.

پیشتر سازمان امنیت و همکاری اتحادیه اروپا یورش به دفتر بخش آذربایجان رادیو اروپای آزاد در باکو را ضربه جدی به آزادی رسانه و آزادی بیان در جمهوری آذربایجان ارزیابی کرده بود.

بودجه رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی و سرویس‌های مختلف آن توسط کنگره ایالات متحده آمریکا تامین می‌شود.

+5
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.