مرد جوشکار، طراح گروگانگیری ۶ میلیاردی تاجر آهن

مردان آدم‌ربا که با معرفی خود به‌عنوان مأمور، تاجر کرمانشاهی را ربوده و برای آزادی وی ۶ میلیارد تومان خواسته بودند، در تحقیقات پلیس دستگیر شدند.
 
این گروگانگیری اوایل مهرماه امسال رخ داد. صبح آن روز تاجر آهن از خانه‌اش خارج شد تا به محل کارش برود اما مسافت زیادی طی نکرده بود که یک خودروی سواری سد راهش شد.
 
چند مرد از ماشین پیاده شدند و مدعی شدند که مأمور مبارزه با مواد‌مخدر هستند و گزارشی دریافت کرده‌‌اند که نشان می‌دهد تاجر آهن یک محموله مواد‌مخدر در اختیار دارد. مرد تاجر کاملا گیج شده بود و خواست چیزی بگوید که مردان جوان سوار ماشینش شدند و به تهدید او پرداختند و وی را ربودند. آنها ساعتی بعد خودروی پرشیای تاجر آهن را در یکی از خیابان‌ها رها کردند و با انتقال گروگانشان به گاراژی متروکه در اطراف کرمانشاه، دومین مرحله از نقشه خود را کلید زدند.
    درخواست میلیاردی
ساعاتی از این حادثه گذشته بود که یکی از آدم‌ربایان با خانواده تاجر آهن تماس گرفت و خبر از ربودن او داد و مدعی شد که اگر برای آزادی وی 6میلیارد تومان دریافت نکنند، گروگانشان را خواهند کشت. خانواده گروگان که به وحشت افتاده بودند با پلیس تماس گرفتند و از همان زمان بود که تیم‌ ویژه‌ای از کارآگاهان اداره آگاهی برای شناسایی آدم‌ربایان وارد عمل شدند. درحالی‌که آدم‌ربایان تمامی تماس‌هایشان را از طریق گوشی گروگان انجام می‌دادند، کارآگاهان توانستند در بررسی‌های اطلاعاتی به سرنخ‌هایی از آنها دست پیدا کنند.
 
چند ساعت بعد، زمانی که گروگانگیران حاضر شده بودند به خانواده گروگانشان تخفیف داده و مبلغ درخواستی‌شان را از 6 میلیارد تومان به 2میلیارد تومان کاهش دهند، کارآگاهان توانستند اطلاعات مهمی درخصوص آنها به‌دست آورند. تنها چند ساعت از نخستین تماس گروگانگیران گذشته بود که سرنخ‌هایی از مخفیگاه آنها در خارج از شهر به‌دست آمد و آدم‌ربایان زمانی که پلیس را در آن حوالی مشاهده کردند و فهمیدند که لو رفته‌اند، گروگانشان را رها کردند و متواری شدند.
    دستگیری پس از فرار
تاجر آهن تنها چند ساعت پس از آدم‌ربایی آزاد شد و اطلاعات مهمی در اختیار پلیس قرار داد. او گفت: زمانی که آدم‌ربایان مرا به گاراژ متروکه بردند، به باد کتک گرفتند و مجبورم کردند که کارت عابربانکم و رمزش را در اختیارشان قرار دهم. آنها می‌خواستند از طریق حساب عابربانکم مبلغ درخواستی‌شان را از خانواده‌ام بگیرند اما وقتی که پلیس را در یک‌قدمی خود دیدند، رهایم کردند و حدس می‌زنم که یکی از آنها را از قبل می‌شناختم.
 
با اطلاعاتی که از مرد گروگان به‌دست آمده بود و همچنین تحقیقات درباره گاراژی که آدم‌ربایان به‌عنوان مخفیگاهشان درنظر گرفته بودند، سرنخ‌هایی از 7مرد که در آدم‌ربایی نقش داشتند به‌دست آمد. بررسی‌های پلیس نشان می‌داد که طراح این نقشه، مرد جوشکاری است که از قبل تاجر آهن را می‌شناخت.
 
این مرد به‌واسطه همکاری با مرد تاجر و خرید آهن از او، نسبت به اوضاع مالی وی اطلاعات زیادی کسب کرده و با قرار دادن این اطلاعات در اختیار همدستانش، نقشه آدم‌ربایی را طراحی کرده بود. مأموران در ادامه توانستند با شناسایی مخفیگاه مرد جوشکار، او را در یک عملیات ضربتی دستگیر کنند و به این ترتیب بقیه اعضای باند نیز یکی بعد از دیگری به دام افتادند اما همچنان یکی از آنها فراری بود. آخرین عضو باند که از دستگیری همدستانش باخبر شده بود، زندگی مخفیانه‌ای در پیش گرفته بود تا اینکه در نهایت او نیز چند روز پیش از سوی کارآگاهان پلیس آگاهی استان کرمانشاه دستگیر شد.
 
به گفته سرهنگ مرزبانی، رئیس پلیس آگاهی استان کرمانشاه اعضای این باند که برخی از آنها سوابقی ازجمله سرقت در پرونده‌شان دارند به آدم‌ربایی اعتراف کردند و مدعی شدند که برای رسیدن به ثروت یک‌شبه دست به این کار زده‌اند. اعضای این باند پس از صدور قرار قانونی راهی زندان شدند و پرونده‌شان در اختیار مرجع قضایی قرار گرفت.
+26
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.