یک نماینده مجلس: زعفران ایرانی در دنیا به نام زعفران اماراتی عرضه می‌شود

نماینده مردم تربت حیدریه، مه ولات و زاوه در مجلس شورای اسلامی گفت: زعفران ایرانی به نام زعفران امارات در بازارهای دنیا به فروش می‌رسد.

ابولقاسم خسروی سهل‌ آبادی با انتقاد از اینکه در حال حاضر زعفران ایرانی به نام زعفران اماراتی در بازارهای دنیا عرضه و استفاده‌های بسیاری از طلای سرخ ایرانی می‌شود، گفت: در زمینه صادرات دولت باید به شکل جدی ورود کند و اینکه عده‌ای محدود تعیین کننده قیمت زعفران باشند قابل قبول نیست چرا که باعث ضرر و زیان زعفران کاری می‌شود.

وی با اشاره به کاهش 30 تا50 درصد تولید زعفران در خراسان رضوی گفت: در این رابطه دلایل مختلفی از جمله خشکسالی‌های پی در پی، گرمازدگی، سرمای شدید و کاهش بارندگی‌ها مطرح است.

عضو کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس تصریح کرد: کاهش زعفران فراگیر بوده و به گفته برخی از زعفران کاران با وجود اینکه آبیاری به موقع و به اندازه کافی انجام گرفته است باز هم میزان زعفران برداشت شده از مزارع کاهش داشته است.

وی افزود: بنابراین دلایل افت میزان تولید زعفران از سوی جهاد کشاورزی، دانشگاه‌ها و همچنین پژوهشکده زعفران در حال بررسی است و به زودی عامل اصلی اعلام می‌شود.

خسروی سهل آبادی گفت: در این شرایط از دولت و وزارت جهاد کشاورزی تقاضا داریم همانطور که به هنگام بروز حوادث و خسارت کشاورزان از آنها حمایت می‌شود زعفران کاران هم زیر چتر حمایتی دولت باشند.

وی تصریح کرد: با وجود اینکه تولیدکنندگان طلای سرخ یک محصول استراتژیک را تولید می‌کنند و دولت باید به آنها مساعدت و یاری کند، مسئولان پاسخگویی خاصی را نسبت به خسارت دیدگان ندارند.

این نماینده مردم در مجلس نهم در خصوص اینکه آیا زمینه و مشوق‌های لازم برای صادرات زعفران به بازارهای جهانی فراهم است یا خیر، توضیح داد: در زمینه توسعه و تسهیل صادرات زعفران اقداماتی انجام و تا حدودی امکانات و کارخانه‌های بسته بندی با مشارکت بخش خصوصی فراهم شده است.

وی افزود: این اقدامات درحد واندازه‌هایی که باعث شود زعفران صرفا با برند ایرانی به دنیا عرضه شود نبوده و هنوز با نقطه ایده آل فاصله بسیاری داریم.

باید بورس بین‌المللی زعفران در اختیار ایران باشد

وی با یادآوری اینکه بر اساس قوانین بین‌المللی وقتی 50 درصد یک محصول دنیا در یک کشور تولید می‌شود باید آن کشور بورس بین‌المللی آن محصول باشد، تصریح کرد: با توجه به اینکه 90 درصد زعفران مصرفی دنیا در ایران تولید می‌شود باید بورس بین‌المللی زعفران هم در اختیار کشور ما بوده و ایران تعیین کننده میزان عرضه و تقاضای زعفران در دنیا باشد.

به گزارش ایسنا، عضو کمیسیون آموزش وتحقیقات مجلس یادآور شد: براساس سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری و ضرورت تحقق اقتصاد مقاومتی با رویکرد توجه به استعدادها و توانمندی‌های داخلی کشت زعفران یکی از این استعدادها و ظرفیت های مهم است که باید مورد توجه مسئولان قرار گرفته و توسعه یابد.

نماینده مردم تربت حیدریه، مه ولات و زاوه در مجلس شورای اسلامی به برگزاری جلسه‌ای ویژه در حوزه انتخابیه اش برای بررسی و شناسایی دلایل کاهش تولید زعفران، گفت: این جلسه با حضور عباس رجائی رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس، رئیس شورای ملی زعفران، مسئولان اتاق بازرگانی و وزارت جهاد کشاورزی برگزار و مقرر شد راهکارهای پیشنهادی در این راستا مطرح شود.

+30
رأی دهید
-7

kiyanzx1 - استکهلم - سوئد
خب گلى به جمال شما با غیرتها ،!!
شنبه 6 دي 1393 - 11:36
هستیا - شیراز - ایران
بی عرضه ها عربا فقط نریختن خاک مملکتمونو بگیرن
شنبه 6 دي 1393 - 11:57
92ارشام - لندن - ایران
اماراتی ها به چشم تحقیر به ایرانیان نگاه میکنند.خدایا فکر و شعور دولتمردان ما چه شده است؟!پروازهایی که از تهران به فرودگاه دبی وارد میشوند،مسافرانشان را با دید پست نگاه میکنند،گاهی بازدید بدنی خانمها را تفریح خود میدانند.دولتمردان ما نه جرات اعتراض دارند و نه سود و درامدشان اجازه حتی گفتگو در اینباره را به انها میدهد.ومردم ساده ما برای تفریح به کشور این سوسمارخورها میروندکه دست در دست مافیای ثروت و قدرت ایرانی دارد.وای بر مردم ایران زمین که توسط اماراتی ها کوچک شمرده شوند!
شنبه 6 دي 1393 - 12:30
metti - تهران - ایران
اقا طوری نیست مملکت امام زمان زعفران میخواد چیکار مملکت امام زمان بمب میخواد بمب:))))))))))))))))))))))))))))))))))
شنبه 6 دي 1393 - 13:31
shirzan e irani - استکهلم - سوئد
از بعدِ استقرارِ این نظامِ اجنبی و ضدِّ ایرانی‌، پرچمِ ایران سیک نشان شد، ایران به لقبِ پر افتخارِ تروریست ملقب شد، رهبرِ ایرانِ باستانی یک هندو و پس از آن یک پان عربِ مزدورِ روس شد، صنایع دستی‌ ایران چینی‌ شد، ناوگانِ هوأییش اسقاطی‌هایِ روسی ، نخبگانش فخرِ کشورهایِ غربی ، هنرمندانش در کنج خانه یا حبس یا آواره، فرهنگش فرهنگِ جاهلیت شد، هوایش مسموم ، رود‌هایش خشک ، امنیتش پادگانی ، آثارش تخریب و میلیونها معضلِ دیگر ، اصولا وقتی‌ ایرانی‌ بودن در این نظام جرم است همان بهتر که زعفران آن هم مانندِ دیگرِ محصولات و دست آورد‌هایش به غارت برود، دشمن در خانه جا خوش کرده و بیخ گوشمان هر روز هویتمان را به غارت و سرمایه مان را نوشِ جان می‌کند گیر داده ایم به امارت که چرا زعفرانِ ما را به نامِ خود می‌دزدد، مملکت بی‌ صاحب و اشغال شده توسطِ دشمن همین است انتظار دیگری میرود !!
شنبه 6 دي 1393 - 23:40
paksan - آمریکا - آمریکا
نمی دونم این نماینده ها چقدر مطالعه دارند ولی همینو خوب میدونم اینا خیلی زرنگ هستند. احساس زرنگی و خام کردن مردم احمق یکی از خصوصیات این نماینده هایی هستند که منتصب شدن یعنی اینا بعد از تقلب 88 چون کسی نیامد رای بده تقریباً دیکتاتور خودش گذاشتشون تو مجلس. این حرفها فقط به درد تبلیغات در دهاتها و روستاها میخوره جاهایی که مردم اصلاً از بدبختی دیروزشون یادشون نمیاد چه برسه بیست سال پیش رو و دقیقاً الان وقت این حرفهای مفت هستش که بشه واسه انتخابات مجلس دیکتاتور و تبلیغات ازش استفاده کرد نه بخاطر رای فقط بخاطر اینکه بگن این نماینده ها واقعاً نماینده مردم هستند.یک عده دور و بر فوتبال و ورزش هستند مثل اون یکی خودش رو قاطی درگیری دایی با وزیر کرد تا اسمش دربیاد حتی 90هم آمد رسایی خودش رو وارد ورزش و فساد کرده و هدفش فقط خوش رقصی برای سپاه و دیکتاتور هستش که بگن ما نقشمون رو خوب بازی میکنیم.
یکشنبه 7 دي 1393 - 04:08
paksan - آمریکا - آمریکا
رفسنجانی یک دوره ای آمد واسه پسته همین اراجیف رو گفت.ایران بزرگترین تولید کننده پسته دنیا بود.مجمع قیمت جهانی پسته تشکیل داد و قیمت رو بالا برد. بعدش یک آزمایشگاه در آلمان اعلام کرد پسته های ایران قارچ داره و اون سال تقریباً هیچکس پسته از ایران نخرید طوری شد که باغات پسته طی چندسال پشت سرهم هر قیمتی هرکی میگفت می دادند و تقریبا صنعت پسته ایران نابود شد. بعضی از پشته کارا مهاجرت کردن به کالیفرنیا شروع کردن به تولید پسته ایران در کالیفرنیا و طی تقریبا 5 سال کالیفرنیا شد تولید کننده تازه پاکستان و ترکیه و افغانستان هم اضافه شدند. واسه زعفران هم همین کار رو کردند و اون موقع اسپانیا که بزرگترین وارد کننده و بسته بندی کننده زعفران ایران بود به یکباره بلاک کرد ایران رو و خورد تو سر قیمت ها و طوری کردند که مجبور شدند زعفرانکاران زعفران ایرانی رو به اسم زعفران افغانستان بفروشند و اینطوری شد که افغانها هم وارد گود شدند و راهش رو یاد گرفتند.الان هم تو امارات شک نکنید ایرانی ها دارند می خرند و صادر میکنند و چون ایران تحت تحریمه اینا مجبورند اسم امارات رو روی جنسشون بگذارند
یکشنبه 7 دي 1393 - 04:16
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.