کم سن ترین زندانی سیاسی ترکیه پس از آزادی

مادر این نوجوان نیز در مصاحبه با خبرنگاران با ابراز خوشحالی از آزادی فرزندش گفت با توجه به اینکه فرزندش در زندان برای غذای مادر دلتنگی کرده نخستین کار او پختن پلو برای پسرش است.
"ام. ای . آ" نوجوان 16 ساله ترکیه ای که حکم بازداشت او روز چهارشنبه به اتهام توهین به اردوغان از سوی قاضی دادگاهی در شهر قونیه صادر شده بود، قبل از ظهر روز جمعه پس از سپری کردن یک روز در زندان ، آزاد شد.

به گزارش عصر ایران رسانه های ترکیه با انتشار گسترده خبر آزادی کوچک ترین مخالف سیاسی اردوغان ، از بازتاب گسترده این اتفاق کم سابقه در رسانه های جهان خبر دادند و این موضوع را برای دموکراسی ترکیه شرم آور خوانده اند.

احمد داوود اوغلو نخست وزیر ترکیه اما با دفاع از دستگیری این نوجوان گفته است کسی حق ندارد به رییس جمهور ترکیه توهین کند.

این نوجوان 16 ساله که تصویر صورت و نام کامل او در رسانه ها منتشر نشده، پس از آزادی به منزل پدربزرگش رفت و در آنجا مورد استقبال دهها نفر از دوستان ، فعالان سیاسی و مدنی و اقوام قرار گرفت.


نوجوان آزاد شده در کنار پدر بزرگ و مادرش

نوجوان 16 ساله در مصاحبه ای اعلام کرد که تنها در دادگاه تفهیم اتهام 5 دقیقه حضور داشته و حتی نتوانسته به درستی صورت قاضی را ببیند.

او درباره تجربه زندان گفت که از غذای زندان خوشش نیامده و دلش برای غذای مادرش تنگ شده است.

مادر این نوجوان نیز در مصاحبه با خبرنگاران با ابراز خوشحالی از آزادی فرزندش گفت با توجه به اینکه فرزندش در زندان برای غذای مادر دلتنگی کرده نخستین کار او پختن پلو برای پسرش است.

مادر کوچک ترین زندانی سیاسی ترکیه که با بازتاب گسترده خبری این رویداد نادر حالا تبدیل به نمادی از مخالفت با حکومت شده است، گفت: زندان جای بچه ها نیست و بچه ها باید به مدرسه بروند.

این نوجوان به دلیل انجام یک سخنرانی توهین آمیز علیه رییس جمهور ترکیه از سوی پلیس بازداشت شد. پلیس برای دستگیری او به مدرسه رفت و در آنجا او را دستگیر و روانه بازداشتگاه کرد.

خبر این دستگیری بازتاب بسیار گسترده ای در رسانه های جهانی داشت و غالب رسانه ها و خبرگزاری های مطرح دنیا در دو روز گذشته این خبر را مخابره کردند.


ترکیه در هفته های گذشته با موجی از دستگیری های مخالفان دولت به ویژه طرفداران فتح الله گولن روحانی متنفذ ترکیه ای ساکن آمریکا مواجه بوده است.

فتح الله گولن روز گذشته در یک سخنرانی بدون نام بردن از اردوغان اعلام کرد:" کسانی که با دروغ گویی و انتساب تهمت به دیگران می خواهند به اهداف خود برسند اگر توبه کنند و از مردم عذرخواهی کنند خدا آنها را می بخشد و او نیز آنها را خواهد بخشید."

برخی ناظران سیاسی این سخنان گولن را به عنوان نشانه ای از باز کردن یک دریچه برای تعامل با حزب حاکم ترکیه تعبیر و تفسیر کردند.

اما چند ساعت پس از انتشار این سخنرانی گولن ، رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه در یک سخنرانی گفت: " افرادی  با نقاب خدمت (اشاره به جنبش خدمت که گولن رهبر معنوی این جنبش اجتماعی – سیاسی به شمار می رود) می خواهند با دست ها و نیات پلید ترکیه را به دوران تاریک گذشته بازگردانند."

مجادله بین حزب حاکم عدالت و توسعه و جنبش خدمت که پیشتر زیر چتر واحد اسلامگرایان حاکم برترکیه در یک ائتلاف نانوشته هم پیمان بودند، بیش از یک سال است که فضای سیاسی و اجتماعی ترکیه را تحت تاثیر قرار داده است.

این مجادله از 17 دسامبر سال گذشته میلادی و در پی دستگیری دهها نفر به اتهام فساد اقتصادی از سوی پلیس و دستگاه قضایی ترکیه آغاز شد. حزب حاکم ترکیه هواداران نفوذی فتح الله گولن در پلیس و دستگاه قضایی را به پرونده سازی برای نزدیکان و منسوبان حزب حاکم ترکیه به منظور لکه دار کردن حیثیت سیاسی آنها و نیز انجام توطئه علیه دولت و برکناری حزب حاکم از قدرت متهم کرده است.

+31
رأی دهید
-8

shahab46 - هانوفر - المان
وضعیت فعلی‌ ایران را ببینید، آینده ترکیه را تجسم کنید
شنبه 6 دي 1393 - 12:59
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.