سازمان ثبت احوال: جمعیت ایرانیان به ۸۰ میلیون نفر رسیده است

رییس سازمان ثبت احوال ایران جمعیت کشور را ۷۸ میلیون و جمعیت کلی ایرانیان را ۸۰ میلیون نفر اعلام کرد، آماری که نشان می‌دهد شمار ایرانیان مهاجر در خارج کشور دو میلیون نفر است.

خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، روز جمعه، پنجم دی ماه، اظهارات محمد ناظمی اردکانی را بازتاب داده که گفته است: منحنی ولادت، ازدواج، فوت و طلاق در ایران حکایت از آن دارد که «جمعیت کشور رو به کاهش» گذاشته است.

وی در این باره گفت: «آمار‌ها نشان می‌دهد شیب ولادت و ازدواج کاهش یافته و شیب فوت و طلاق در حال افزایش است... [بنابراین] جمعیت کشور رو به کاهش است و نرخ باروری در کشور به ۱.۷ درصد رسیده است که این نرخ با توجه به دو دهه افزایش جمعیتی، نشان می‌دهد دچار سقوط جمعیتی خواهیم شد».

این آمار در شرایطی‌ست که علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی بارها بر افزایش جمعیت ایران تاکید کرده و گفته است که این جمعیت باید به ۱۵۰ میلیون نفر برسد.

در این راستا دولت حسن روحانی نیز برنامه‌هایی را به اجرا گذاشته که هدف از آن افزایش جمعیت ایران است از جمله اعطای کمک هزینه بارداری برای فرزند چهارم به بعد.

با این حال از سخنان رییس سازمان ثبت احوال کشور چنین بر می‌آید که تمایل ایرانی‌ها به خانواده کوچک‌تر است به طوری که «۱۴ درصد خانواده‌های ایرانی تمایلی به داشتن فرزند ندارند و ۱۹ درصد نیز تک فرزند هستند».

آقای ناظمی اردکانی اظهار داشت: «در دهه ۶۰ و ۷۰ متوسط هر خانواده شش نفر بود که اکنون به سه نفر کاهش یافته است و نشان می‌دهد که خانواده‌ها به تک فرزندی و یا نداشتن فرزند تمایل بیشتری دارند».

به گفته او، اگرچه جمعیت کنونی جوان است «اما با در نظر گرفتن مولفه‌های جمعیتی پیش‌بینی می‌شود این شرایط پایدار نخواهد ماند و جمعیت به سمت پیری و میانسالی پیش خواهد رفت».

وی در نهایت تاکید کرد که اگر قرار باشد «جمعیت جوان کشور همچنان پویا و سازنده باقی بماند لازمه آن، رساندن نرخ جمعیتی از ۱.۷ درصد به نرخ بالای جانشین یعنی ۲.۱ درصد است».

سازمان ثبت احوال ایران اردیبهشت ماه اعلام کرده بود که جمعیت کشور از مرز ۷۷ میلیون نفر گذشته است.

مرکز آمار ایران نیز پیش‌بینی کرده که جمعیت کشور در سال ۱۳۹۵ به ۸۰ میلیون برسد.

+7
رأی دهید
-20

vahid.sharifi - ونكوور - كانادا
و ما چه مردم نجیبی هستیم که همچنان ایران را وطن خود می‌دانیم و برای فرزندانمان شناسنامه ایرانی‌ میگیریم! مرگ بر جمهوری قاتل اسلامی داعشی ایران! به امید آزادی ایران!
شنبه 6 دي 1393 - 00:11
shana - خ - ایران
این بی سوادا چرا نگاه به ظرفیت کشاورزی کشور نمی کنن. قسمت عمده ایران خشکزار و برهوته .این همه جمعیت در ابتدایی ترین شکل حیاط باز هم نیاز به منابع آب شیرین و زمین حاصلخیز داره.
شنبه 6 دي 1393 - 18:09
biparva-jan - تهران - ایران
هنوز نمیدانند منفور شده اند و هرچی بگن مردم به نشانه اعتراض عکسش رو عمل میکنند.
شنبه 6 دي 1393 - 20:12
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.