ناراحتی سیاستمداران تندروی فرانسه از کباب ترکی

کباب ترکی بعد از همبرگر و پیتزا سومین فست فود مورد علاقه فرانسوی هاست.

کباب ترکی در فرانسه به هدفی برای حملات سیاسی احزاب افراط گرا تبدیل شده است.

به گزارش عصرایران، روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی با عنوان «"کباب فوبیا" سلاح سیاسی جدید در فرانسه» نوشت: کباب فوبیا یا نژادپرستی مرتبط با فرهنگ غذایی در میان احزاب سیاسی راست و تندروی فرانسه باعث ایجاد بحث و جدل گسترده ای در این کشور شده است.
موضوع این بحث ها به هویت فرانسوی و حق مهاجران در گسترش فرهنگ غذایی خود مرتبط است.

به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، در ماه های اخیر شماری از مقامات حزب جبهه ملی فرانسه (تندرو - راستگرا)  به شدت به کباب ترکی حمله کرده اند. آنها معتقدند افزایش مغازه های کباب ترکی در شهرهای فرانسه به معنی تهدید هویت و فرهنگ این کشور است.
کباب ترکی یکی از غذاهای فست فودی ترکیه است که در سایر کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا نیز رواج گسترده ای دارد.
هواداران این خوراکی فست فودی نیز در فرانسه روز به روز افزایش می یابند.

مقامات حزب جبهه ملی فرانسه معتقدند گسترش مغازه های فروش کباب ترکی تهدیدی برای هویت فرانسه است.

در مقابل،"تییری مارکس" آشپز معروف فرانسوی که در هتل لوکس "ماندارین اورینتال" فعالیت می کند تصمیم گرفته برای مقابله با این راستگراها، کباب ترکی را به منوی غذای هتل اضافه کند.

مارکس که مدیریت مدرسه آشپزی در شرق پاریس را برعهده دارد گفت: من در منطقه ای بزرگ شدم که تعداد زیادی از مهاجران از 100 کشور در آن زندگی می کردند. رستوران ها و غذافروشی ها نیروی قوی برای تکامل میان بخش های مختلف جامعه فرانسوی هستند.

"کباب فوبیا" در فرانسه در سال 2013 با حملات کاندیداهای احزاب راستگرا علیه کباب ترکی آغاز شد.
در انتخابات محلی فرانسه در سال 2013 شماری از کاندیداهای احزاب راستگرا وعده دادند در صورت پیروزی، تلاش می کنند تعداد مغازه های کباب ترکی را کم کنند.

"روبیر مینار" کاندیدای حزب راستگرای جبهه ملی برای انتخابات شهرداری شهر "بیزییه" در جنوب فرانسه در وبلاگش نوشته بود: تصور کنید فرانسه در سال 2047 چگونه خواهد بود. تصور کنید همه زنان، محجبه هستند و نان باگت فرانسوی هم جای خود را به کباب ترکی داده است.

مینار پس از پیروزی در انتخابات، تلاش کرد به وعده انتخاباتی اش برای کاهش تعداد مغازه های عرضه کباب ترکی عمل کند. او در تلاش است در مرکز این شهر تاریخی هیچ کباب فروشی نباشد.

او به روزنامه نیویورک تایمز گفت: فرانسوی ها با تاریخ و فرهنگشان مرتبط هستند. وقتی حضور خارجی ها برجسته می شود ملت فرانسه احساس می کند در معرض تهدید است. زیاد شدن مغازه های کباب ترکی تهدیدی علیه تصویر تاریخی و هویت این شهر فرانسوی است.

"فیلیپ فور" مدیر بخش تبلیغات گردشگری در وزارت خارجه فرانسه هم گفت: این حملات علیه کباب ترکی، ارتباطی با فن آشپزی ندارد. این به معنی سوء استفاده از غذاها برای مقاصد سیاسی است. به سادگی باید گفت این، رفتار نژادپرستانه ای است.

دیگر کاندیدای حزب جبهه ملی در شهر کوچک "بوکِر" در جنوب فرانسه در وعده های انتخاباتی اش به کباب ترکی حمله کرده بود.

او ضمن اعلام نارضایتی از وجود 4 مغازه کباب ترکی در مرکز این شهر قدیمی وعده داده بود در صورت پیروزی در انتخابات شهرداری ها، مانع از آغاز به کار کبابی های جدید شود.

وی بلافاصله پس از پیروزی در انتخابات اعلام کرد پلیس باید گشتی هایی را برای نظارت بر کبابی ها به راه اندازد تا مطمئن شود آنها تحت پوشش فروش کباب ترکی، دست به فعالیت های غیرقانونی نمی زنند.

دیگر مقامات راستگرای فرانسوی هم فراتر از این رفته اند و مالکان مغازه های کباب ترکی در فرانسه را به پول شویی متهم کرده اند. یکی از آنها هم گفته بود به دلیل اینکه مغازه های کباب ترکی زیاد تمیز نیستند به کبابی ها نمی رود.

مقاومت کبابی ها

به رغم این حملات اما کباب ترکی در فرانسه مقاومت می کند.

براساس آمارهای شرکت بررسی بازار Gira Conseil، سالانه در فرانسه حدود 300 میلیون پرس کباب ترکی از طریق 10 هزار کبابی عرضه و مصرف می شود.
همچنین کباب ترکی بعد از همبرگر و پیتزا سومین فست فود مورد علاقه فرانسوی هاست.

کباب ترکی از سال 1980 از طریق مهاجران ترک در فرانسه رواج یافت. این غذا هم اکنون با استقبال گسترده ای در میان مردم فرانسه روبه رو است. کباب ترکی در کشورهای اروپایی نه تنها توسط مهاجران ترک بلکه به وسیله مهاجرانی از کشورهای سوریه، لبنان، مصر مراکش و عراق تهیه و عرضه می شود.

"پیر رافارد" مدرس فنون آشپزی ترکی در فرانسه هم گفت: برای بخش زیادی از فرانسوی ها کباب ترکی به دلیل قیمت پایین و آسانی در خوردن، انتخاب مناسبی است. علاوه بر این، کنجکاوی فرانسوی ها درباره خوراکی های جدید و متفاوت را نباید نادیده گرفت.

+36
رأی دهید
-15

hamed-irooni - سیستان - ایران
مثل آبگوشت و پیتزا؟
شنبه 6 دي 1393 - 00:25
IRAN+ISRAEL+USA 4EVER - مونیخ - آلمان
دلیل افزایش کباب فروشی ترکی‌ در اروپا زاد ولد بی‌ در پیکر ترک‌های ترکیه در اینجاست، تا وقتی‌ که یک خانواده ترک سالیانه به طور متوسط ۷ تا ۸ تا اردوان کوچولو میزایند، تعداد کباب فروشی‌ها هم افزایش پیدا می‌کند، بچه بیشتر مفتخوری از جیب مالیات دهندگان بیشتر، توی هر کوچه خیابون ۴۰۰ تا آرایشگاه، تلفن فروشی و بقّالی ترکی‌ وجود داره و بیشتر ترک ‌ها در خلاف کاری حرف اول رو می‌زنن، زن‌هاشون هم که با اون مناره‌ها روی سرشون تابلو هستن.
شنبه 6 دي 1393 - 01:29
paksan - آمریکا - آمریکا
فرانسوی ها دارای یک فرهنگ غذایی بسیار با کلاسی هستند که میشه گفت فرانسه مرکز غذا و رستوران اروپاست. متاسفانه سیستم پرداخت یارانه به بچه ها فقط به نفع آسیایی ها بخصوص مهاجران ترک و پاکستانی و هندی هستش و برخلاف تصور اروپایی ها این اقوام مهاجر با بچه آوردن زیاد و استفاده از خدمات اجتماعی که از جیب بقیه مردم پرداخت میشه تقریباً بیکار تو خانه هاشون میخورند و میخوابند و از بقل بچه هاشون و خانه مفت و پرداختهای هفتگی مثل انگل زندگی میکنند. این خانواده اصلاً یک یورو مالیات پرداخت نکردن و نمیکنند ولی علاوه بر کمکهای هفتگی (ماهیانه) و همچنین خانه مجانی سالیانه هم هنگام ارسال عملکرد درآمدی هم دوباره مبلغی رو بعنوان تراز مالیاتی دریافت میکنند نود درصد اینها سیاه کار میکنند یعنی جاهایی کار میکنند که بصورت نقدی بهشون پرداخت بشه چون اینطوری درآمدشون رو صفر اعلام میکنند در نتیجه سالی چند هزار یورور هم به جیب می زنند. متاسفانه جامعه اروپایی بسیار دل رحم هستش و تلاش میکنند این مهاجران رو آدم کنند و از جیب خودشون دارند به اینها میدن تا شاید آدم بشوند.
شنبه 6 دي 1393 - 02:47
مهدی جون - لندن - انگستان
بازم غیرت فرانسوی ها که نیگذارند پاریس مثل لندن بشه...... لندن شده مثل دهلی نو و کراچی !!!!!!
شنبه 6 دي 1393 - 08:07
adamiatmond - بیرمىنکهام - أمریکا
ایرانیا اشرف مخلوقات هستن بس . عربا فلانن افغانیا فلانن، ترکها فلانن، هنیدیا ….aslan تمام دنیا یه لقب داره به غیر ایرانی‌. کسی‌ تو دنیا مثل ایرانیا نژاد پرست نیست. به نظر من کباب ترکی هم خوشمزه هست هم سالمتر از اون فست فودأی هست که میفروشن. در ضمن خریدار نباشه ان همه مغازه باز نمی‌کنند.
شنبه 6 دي 1393 - 04:41
Madjid aramesh - پاریس - فرانسه
paksan - آمریکا - آمریکا کاملا با شما موافقم
شنبه 6 دي 1393 - 09:02
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.