آمریکایی آزاد شده از زندان کوبا غرامت میلیون دلاری دریافت می‌کند

آلن گروس و همسرش دولت آمریکا را به اهمال‌‌کردن در اعزام آنها به منطقه‌ای خطرناک متهم کرده‌اند

دولت آمریکا به آلن گراس، شهروند آمریکایی که هفته گذشته از زندانی در کوبا آزاد شد غرامتی معادل سه میلیون و ۲۰۰ هزار دلار پرداخت می‌کند.

آژانس توسعه بین المللی آمریکا (یو.اس.ای.د) اعلام کرده پنج سال پیش که آلن گراس در کوبا زندانی شد، این غرامت در توافق با شرکتی که او در آن هنگام در استخدامش بود تعیین شد.

ماجرای بازداشت آقای گراس در کوبا به این صورت بود که او در سال ۲۰۰۹ هنگامی که سعی داشت شبکه اینترنت را برای جامعه کوچکی از یهودیان در کوبا راه اندازی کند توسط ماموران دولتی بازداشت و بعدا در دادگاه به اتهام جاسوسی برای دولت آمریکا محکوم و زندانی شد. او در آن هنگام به عنوان پیمانکار، در استخدام یو.اس.ای.د بود.

آلن گراس ۵ سال در کوبا زندانی بود و بازداشت او مانعی جدی در قبال تلاش‌ها برای بهبود روابط دو کشور به شمار می‌رفت.

آقای گراس و همسرش با اقامه دعوی علیه دولت آمریکا مدعی‌اند که آژانس توسعه بین المللی آنها را به ماموریت در مکانی اعزام کرده که "خطرناک" بوده است و بدین ترتیب اهمال کرده است.

اما ماه گذشته، دادگاه شکایت آقای گراس و همسرش را وارد ندانست و دولت را در برابر دعاوی که در خارج از خاک آمریکا ریشه دارد، مصون دانست.

آزادی آلن گراس که در برابر آزادی سه زندانی کوبایی در فلوریدای آمریکا صورت گرفت، همزمان بود با سخنان تاریخی باراک اوباما که طی آن رئیس جمهوری آمریکا از تصمیم کاخ سفید برای عادی سازی روابط با کوبا خبر داد.

آمریکا از بیش از نیم قرن پیش و از زمان به قدرت رسیدن فیدل کاسترو و انقلاب کمونیستی در کوبا روابط خود با این کشور را قطع کرد و از سال ۱۹۶۰ علیه کوبا، تحریم اقتصادی به اجرا گذاشت.

فیدل کاسترو در سال ۲۰۰۶ قدرت را به رائول، برادرش تحویل داد و از آن زمان حضور چندانی در محافل عمومی نداشته است.

کوبا از سال ۱۹۹۱ میلادی و در پی سقوط اتحاد جماهیر شوروی سابق از لحاظ اقتصادی با دشواری‌های زیادی رو‌به‌رو بوده است.

رائول کاسترو، رئیس‌جمهوری کوبا، سال پیش خواهان آن شده بود که کشورش "روابط متمدنانه" با آمریکا داشته باشد.

در بیانیه ای که کاخ سفید منتشر کرده، گام های بعدی برای عادی سازی روابط با کوبا چنین برشمرده شده است:

    بررسی حذف نام کوبا از کشورهای حامی تروریسم (کوبا به همران ایران، سوریه و سودان همچنان در فهرست کشورهای حامی تروریست آمریکا است)
    تسهیل شرایط سفر آمریکاییان به کوبا
    کاهش موانع تجارت میان دو کشور
    افزایش روابط مخابراتی و فناوری‌های ارتباطاتی میان دو کشور
    تلاش برای برداشتن تحریم های ۵۴ ساله آمریکا علیه کوبا

کوبا ضمن استقبال از برقراری روابط با آمریکا اعلام کرده است این به معنای برچیده شدن نظام کمونیستی در این کشور نیست.

رائول کاسترو، رییس جمهوری کوبا، روز شنبه اعلام کرد برقراری روابط دیپلماتیک با آمریکا نظام سیاسی کشورش را تغییر نخواهد داد.

او که در پارلمان این کشور سخن می‌گفت تاکید کرد کوبا آماده است که با ایالات متحده در مورد موضوعات مختلف گفتگو کند اما اصول سوسیالیستی را کنار نخواهد گذاشت، همان طور که کوبا هم از آمریکا نخواسته است نظام سیاسی خود را تغییر دهد.

+21
رأی دهید
-1

omide por jalal - لس‌انجلس - آمریکا
به امیدِ روزی که خامنه‌ای از خوابِ غفلت و حماقت بیدار شود و تمامِ زندانیانِ سیاسی و عقیدتی‌ و بی‌ گناه که بر اثرِ دیکتاتوری حاکم در رژیمِ اسلامی و بی‌ لیاقتی و بیسوادیِ قضاتِ بی‌ کفایت و سینه چاکِ آقا به زندان افتاده اند ، آزاد شوند !
جمعه 5 دي 1393 - 10:16
نام نام خانوادگی - لندن - انگلستان
سه میلیون برای پنج سال زندان روزی حدود ۱۶۵ دلار حالا حساب کنید ملت ایران که ۳۵ سال هست که تو مملکت خودشون زندانی هستند چقدر باید بگیرند
جمعه 5 دي 1393 - 11:14
danial nabi - استكهلم - سوئد
۴ روز از کشته شدن ۱ سیاه پوست دیگر به دست پلیس فاشیست آمریکا میگذرد که ایرانیان یوکی هیچ خبری از آن منتشر نکرد، سیاهان آمریکا نه تنها غرامتی از بابت این کشتار دریافت نکردند بلکه هر هفته شاهد کشتار وحشیانه این مظلومان هستیم،
جمعه 5 دي 1393 - 12:11
Mova10 - ادینبورو - اسکاتلند
danial nabi - استکهلم - سوئد:یکی‌ از همون سیاهان رئیس جمهوره آمریکاست!
جمعه 5 دي 1393 - 15:28
بت شکن - مونترال - کانادا
یکی‌ باد نظام شاهنشاهی را در گلو داشت که هیچ گاه تغییر نخواهد کرد، یکی‌ باد تمدن اسلامی, استالین و کاسترو و و و هم باد نظام کمونیستی!!! چقدر نظام‌های دیکتاتوری همه کپی‌ برابر اصل هم اند، مثل هم حرف میزنند، مثل هم عمل میکنند، مثل هم هم میکشند!!!
جمعه 5 دي 1393 - 16:08
omide por jalal - لس‌انجلس - آمریکا
Mova10 - ادینبورو - اسکاتلند بابا این خودشم میدونه ! منتها کمبود داره می‌خواد خودشو مطرح کنه !
جمعه 5 دي 1393 - 23:25
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.