محکومیت حبس و ممنوعیت خروج از کشور برای همسر یک زندانی سیاسی

تقاطع: دادگاه انقلاب اسلامی تهران، همسر یک زندانی سیاسی را به دلیل انجام مصاحبه و اطلاع‌رسانی درباره‌ی وضعیت وی، به شش ماه حبس و ممنوعیت خروج از کشور محکوم کرد.

به گزارش “تقاطع”، کبرا پارساجو همسر حمید بابایی، از سوی احمدزاده، قاضی شعبه‌ی یکم دادگاه انقلاب تهران به اتهام “تبلیغ علیه نظام از طریق هم‌کاری با رسانه‌های معاند” به شش ماه حبس و ممنوعیت خروج از کشور تا سال ۱۳۹۵ محکوم شده است. دادگاه دوره‌ی شش ماهه‌ی حبس را به مدت دو سال به حالت تعلیق درآورده است.

به گفته‌ی یک “منبع آگاه”، جلسه‌ی محاکمه‌ی خانم پارساجو در آبان‌ماه امسال برگزار شد و حکم وی هفته‌ی گذشته به اطلاع او رسید.

کبرا پارساجو و حمید بابایی که دانشجوی دکترای فایننس دانشگاه لیژ بلژیک بود، در مردادماه سال ۹۲ برای دیدار با خانواده‌شان به ایران سفر کردند که این سفر با توقیف پاسپورت این زوج و احضار و بازداشت آقای بابایی توسط ماموران وزارت اطلاعات همراه شد.

حمید بابایی پس از بازداشت در روز ۲۲ مردادماه سال ۹۲، ۳۵ روز را در سلول‌های انفرادی بندهای ۲۴۰ و ۲۰۹ زندان اوین تحت بازجویی و اعمال فشار برای هم‌کاری با وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی در کشور بلژیک قرار گرفت. او با رد این درخواست، روز ۳۰ آذرماه سال گذشته، در شعبه ١۵ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتى و در دادگاهی ۱۰ دقیقه‌ای، بدون وکیل انتخابی و در سکوت وکیل تسخیری‌اش، به اتهام «جاسوسی و ارتباط با دول متخاصم» به ۶ سال حبس تعزیرى و ۴ سال حبس تعلیقى محکوم شد که این حکم عینا در دادگاه تجدیدنظر استان تهران تایید شد.

خانم پارساجو نیز که دانشجوی مقطع دکترا در “فری یونورسیتی بروکسل” است، در بیش از یک سال گذشته، در ارتباط با بازداشت همسر خود بارها احضار شد و مورد بازجویی قرار گرفت تا از اطلاع‌رسانی در خصوص وضعیت همسرش خودداری کند.

وی پیش‌تر، در روز ۲۲ اسفندماه سال گذشته در نامه‌ای سرگشاده به حسن روحانی، از «دام» وزارت اطلاعات دولت او برای همسرش در بازگشت به ایران خبر داده و نوشته بود که این‌ وزارت‌خانه، «تمام امید و آرزوهای دو جوان تحصیل‌کرده را یک باره به فنا داد» و آن‌ها را به «مایه عبرت» دوستان و نزدیکان‌شان تبدیل کرد.

آقای بابایی، در مردادماه امسال همراه با ۷۴ زندانی سیاسی و امنیتی دیگر از بند ۳۵۰ زندان اوین به قرنطینه بند ۷ این زندان منتقل شد. زندانیان این بند از فضای هواخوری و امکانات بهداشتی کافی محروم هستند که این موضوع، باعث به وجود آمدن مشکلات جسمی برای برخی از آن‌ها شده است که از جمله آن‌ها می‌توان به ناراحتی پوستی شدید حمید بابایی و بیماری سنگ کلیه امید کوکبی، فیزیک‌دان جوان محبوس در این بند اشاره کرد.

+117
رأی دهید
-5

perser68 - فلوریدا - آمریکا
این اتفاقات همه جای دنیا میوفته، همونجور که کارتن خواب همه جا ی دنیا داریم، فحشا و ۵میلیون معتاد ، دستو پا بریدنو چشم مقابله چشم داریم تو دنیا.. اصلاً عادیه این چیزا.. خب اینام خلافشون این بوده که با حکومته الله همکاری نکردن! چی؟ بهشون تاجو تخت بدن؟؟؟؟ستار بهشتیم خلافش این بوده که پشته کامپیوترش یه چیزایی نوشته! اتفاقه خاصی نیوفتاده! خب یه چیزی مثله زنده بگور کردن! مهم اون دوتا سیاهپوستی هستن که تو کشور ۳۵۰ میلیونیه آمریکا به قتل رسیدن! اوج خوشنتو ما همیشه فراموش میکنیم! بالای۸۰۰نفر اعدام سالی که درش هستیم!خب مگه چیه؟عادیه!!!ههههههههه سر خودمونم کلاه میگذاریم! مگه چیه؟چیزه مهمی نیست! راستی ایرانیای در خارج کی به داخل مهاجرت میکنن ;-)
‌پنجشنبه 4 دي 1393 - 18:13
paksan - آمریکا - آمریکا
سکوت درباره جنایات اینها بدترین روش هستش و باید اطلاع رسانی کرد و سکوت نکرد و اگر سکوت کنی خیلی راحت دهها سال سردرگردان خواهی بود ولی همین که رسانه ای بشه جنایاتشون شک نکنید موضوع جهانی خواهد شد و این قاضی هایی که با اسم مستعار صلواتی و احمدزاده حکم میدهند به خشم خدا گرفتار خواهند شد. آره میخوان جاسوسی کنند؟! یعنی جاسوسی و اقدام علیه امنیت ملی شده جک برای ملت . همین که این جمله رو برای اتهام کسی میخونی خواه ناخواه خنده ات میگیره و بدون اینکه بقیه مطلب رو بخونی صددرصد مطمئن هستی که طرف بی گناه هستش. جاسوسی از کجا و چی؟ آخه مگه میشه پرونده برای یکی درست میکنند بعد هیچکس دقیقاً نمیدونه جرم طرف چیه؟ امیدوارم هرچه زودتر آزاد بشوند.
‌پنجشنبه 4 دي 1393 - 20:10
فضول میرزا - استكهلم - سوئد
گیرم گلاب ناب شما اصل قمصر است/ اما چه سود، حاصل گل های پرپر است!. خدایا آیا اخر و عاقبت این ملت به کجا خواهد رسید؟
‌پنجشنبه 4 دي 1393 - 20:44
omide por jalal - لس‌انجلس - آمریکا
از خامنه‌ای عزیز متچکریم که خودش کارِ بی‌ آبرو کردنِ خودش و نظام اسلامی را بر عهده گرفته و فدایانش را انگشت به دهان به تماشای این همه عزّت و قدرت و حماقت و داشته است ! تا که تا عمقِ باورشان فدای آقا بشوند !
‌پنجشنبه 4 دي 1393 - 20:45
shirzan e irani - استکهلم - سوئد
این‌کارها همه افتخار دارد ، اصلا عینِ قانون است ، تمامِ فسادها و هرزگی‌ها را غرب می‌کند که یک عکاس از مدل هایش عکسِ لختِ هنری می‌گیرد، اصلا در دنیا بدتر از این کارها کارِ دیگری نیست! طرفدارانِ نظامِ ولأیی شیطانی این . نظام ! کلاهتان را پایین تر بکشید، هنوز برای زندانیانِ سیاسی در حکومتِ قبل رجز می‌خوانید ننگ‌ بر همه شما فاسدانِ اخلاقی‌ و رفتاری، به خاطرِ شما اجنبیانِ مکار و طمعکار که با طرفداری از این نظامِ ننگین آنها را پشتیبانی میکنند ، تمامِ جامعه ایران از یک زندگی‌ طبیعی و نرمال ساقط شده است، لعنت بر سیاستِ لجن خارجی‌ که اینگونه از فرطِ بخل و حسد با ایران و ایرانی این کرد، یقین داشته باشید این جهان کوه است و فعلِ ما ندا.
‌پنجشنبه 4 دي 1393 - 22:49
shab sepid - رم - ایطا لیا
به خاطر اون بچه هم که شده خواهشاً آزادشون کنید .
‌پنجشنبه 4 دي 1393 - 23:57
arzoye ensaniat - استکهلم - سوئد
این دقیقا مصتاق،هفتادو پنج میلیون ایرانی‌،در زندان بزرگ ایران زندانی هستند،می‌باشد.
جمعه 5 دي 1393 - 08:41
ندای ایران سبز - اصفهان - ایران
هموطنانی که در بلژیک تشریف دارن لطف کنن دسته جمعی بخاطر انسانیت و دوستی یه نامه ای به ریاست و اعضائ هیئت علمی دانشگاه لیژ بلژیک بزنن و ازشون بخوان بخاطر علم و دانش و هرچی که دوست دارن از دانشجوی دکترای فایننس خودشون دفاع کنن و هم هموطنای بلژیکی و هم دانشگاه مثل بوق نشینن سرتکون بدن . مطمئن باشین بی تاثیر نیست.
جمعه 5 دي 1393 - 09:49
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.