وزارت بهداشت: ده میلیون ایرانی فشار خون دارند

علی اکبر سیاری، معاون وزیر بهداشت ایران گفته که ده میلیون ایرانی فشار خون دارند و هر ساله بیشتر از ۸۶ هزار ایرانی به علت فشار خون می میرند که علت اصلی آن مصرف بالای نمک است.

به گفته آقای سیاری، در ایران هر نفر به طور متوسط روزانه ۱۰ تا ۱۲ گرم نمک مصرف می کند و این در حالی است که میزان مصرف باید کمتر از پنج گرم باشد.

معاون وزیر بهداشت محاسبه مصرف نمک را بسیار سخت توصیف کرده ولی تاکید کرده که "۵۰ درصد نمک با مصرف نان، پنیر، رب گوجه، سس و فست‌فودها تأمین می‌شود."

آقای سیاری تاکید کرده که بیشترین مصرف نمک افراد از طریق نان است و اگر مقدار نمک در نان اصلاح شود، ۵۰ درصد مشکلات مربوط به مصرف نمک زیاد در ایران حل می شود.

برآورد وزارت بهداشت ایران این است که هر ایرانی روزانه ۳۱۰ گرم نان مصرف می کند که پنج گرم نمک دارد.

وزارت بهداشت ایران برای کاهش مصرف نمک طرح بسیج ملی کاهش مصرف نمک را در دستور کار قرار داده و درصدد است واحدهای تولید مواد غذایی را وادار کند میزان نمک مواد غذایی را روی بسته های مواد غذایی بچسانند و با معرفی محصولات کم نمک و پرنمک مردم را تشویق کند که از مواد غذایی با نمک کمتر استفاده کنند.

مصرف نمک بالا به فشار خون منجر می شود و به گفته آقای سیاری "متأسفانه سال به سال به تعداد افراد دیالیزی و سکته‌های قلبی افزوده می‌شود که این مسئله رابطه مستقیمی با مصرف نمک دارد."

به گفته معاون وزیر بهداشت ایران، ۴۷ میلیون ایرانی "غذای ناسالم" مصرف می کنند که این غذاها حاوی نمک یا فاقد میوه و سبزیجات هستند.

وزارت بهداشت می گوید که تمام مواد غذایی از این پس حاوی برچسب های رنگی هشدار دهنده خواهند بود که بر روی آنها نصب می شود و مقدار کالری، چربی، چربی ترانس، نمک و قند محصولات را نشان می دهد. این برچسب های چند رنگ دارند که رنگ های قرمز (منع مصرف)، نارنجی (محدودیت در مصرف) و سبز (عدم محدودیت در مصرف) را نمایش می دهد.

وزارت بهداشت می گوید که نصف شدن مصرف نمک شهروندان ایرانی و رسیدن آن به حدود ۶ گرم در روز باعث کاهش ۲۴ درصدی سکته های مغزی و کاهش ۱۸ درصدی سکته های قلبی خواهد شد.

+11
رأی دهید
-1

shirzan e irani - استکهلم - سوئد
فشارِ خون فقط از نمک نیست، همه چیز سیاسی شده از ترس نمیتوانند بگویند استرس هزار برابر بدتر از نمک است و دیگر عوامل، نمک که جایِ خود دارد.
‌پنجشنبه 4 دي 1393 - 23:04
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.