کاشف ویروس ابولا: بحران ابولا یک سال دیگر ادامه خواهد داشت

پیتر پیو: باید خودمان را برای مبارزه‌ای پیگیر و طولانی آماده کنیم

یک متخصص بیماری ابولا نسبت به پایان سریع بحران این بیماری ابراز تردید کرده است و منابع آمریکایی از احتمال ابتلای یک تکنیسین آزمایشگاه تحقیقات ابولا به ویروس این بیماری خبر داده‌اند.

پیتر پیو، یکی از کاشفان ویروس ابولا و مدیر مدرسه بهداشت و درمان بیماری‌های استوایی لندن گفته است احتمال نمی‌دهد بحران ناشی از شیوع این بیماری تا یک سال دیگر خاتمه یابد.

پرفسور پیو که به تازگی از سفری به سیرالئون در غرب آفریقا بازگشته، در مصاحبه با بی‌بی‌سی گفته است که از پیشرفت‌های به دست آمده در زمینه درمان‌های جدید برای این بیماری دلگرم شده است اما نباید فراموش کرد که تکمیل و تولید واکسن ابولا به زمان نیاز دارد.

دور کنونی شیوع بیماری ابولا تا کنون به مرگ بیش از هفت هزار و سیصد نفر منجر شده است. اکثر قربانیان این بیماری از کشورهای سیرالئون، لیبریا و گینه بیسائو بوده‌اند.

آقای پیو گفته که در لیبریا، روند شیوع ابولا از نقطه اوج خود عبور کرده و احتمال می‌رود در سیرالئون نیز ظرف چند هفته آینده، روند نزولی ابتلای به ابولا آغاز شود اما افزوده است که "این بحران دنباله نسبتا بلندی هم دارد."


 

الیزابت دوم از خودگذشتگی و شهامت امدادگران و کادرهای درمانی را ستوده است

وی تاکید کرده است که "هنوز هم ابولا در این کشورها شایع است، هنوز هم جان انسان‌ها می گیرد و هنوز هم موارد جدیدی از آن تشخیص داده می‌شود و ما باید خودمان را برای مبارزه‌ای پیگیر و طولانی، احتمالا تا پایان سال ٢٠١٥ میلادی آماده کنیم."

همزمان، مرکز نظارت بر بیماری‌ها در آمریکا گزارش کرده است که احتمال می‌رود یک تکنیسین شاغل در یک مرکز تحقیقاتی ویروس‌شناسی در شهر آتلانتا، ایالت جورجیا، به ویروس ابولا آلوده شده باشد. این شخص هنگام کار در آزمایشگاه به طور تصادفی با مقادیر کمی از این ویرس تماس داشته است.

به گفته سخنگوی این مرکز، سایر کارکنان این آزمایشگاه زیر نظر قرار دارند و اقدامات پیشگیرانه لازم را به عمل آورده است.

در خبری دیگر در مورد ابولا، انتظار می‌رود الیزابت دوم، ملکه بریتانیا، بخشی از پیام خود به مناسب عید میلاد مسیح را به موضوع مبارزه با ابولا اختصاص دهد. این پیام به طور سنتی هر ساله در بعد از ظهر روز کریسمس پخش می‌شود و حاوی دیدگاه های شخصی ملکه در مورد موضوعات مختلف طی سال گذشته است.

به گفته منابع خبری، الیزابت دوم در پیام امسال خود خواهد گفت که عمیقا تحت تاثیر از خودگذشتگی و شهامت کارکنان سازمان‌های امداد رسانی و داوطلبان کادرهای درمانی قرار گرفته است که به منظور کمک به مبتلایان به ابولا به غرب آفریقا رفته و خود را معرض خطر ابتلای به این بیماری قرار داده‌اند.

تا کنون چند تن از داوطلبان که برای کمک به مبتلایان به منطقه رفته بودند به این بیماری مبتلا شده و برخی از آنان جان خود را از دست داده‌اند. همچنین، چند تن از امدادگران نیز هنگام انجام ماموریت در گینه به قتل رسیدند.

 
 

تلاش برای کشف راه‌های موثرتر پیشگیری و درمان ابولا همچنان ادامه دارد  

+6
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.