دادگاه آرژانتینی حکم داد که یک اورانگوتان 'حقوق انسانی' دارد

بر اساس حکم دادگاهی در آرژانتین، یک اورانگوتان خجالتی که بیست سال اخیر را در یک باغ وحش گذرانده، از بعضی حقوقی قانونی انسان‌ها برخوردار خواهد شد.

به گزارش بی بی سی، وکلا خواستار آزادی این اورانگوتان از باغ وحش بوئنوس آیرس شده‌ و گفته‌اند "ساندرا" انسان نیست اما باید از حقوق قانونی بهره‌مند باشد.

آنها معتقدند نگهداری او در باغ وحش غیرقانونی است.

درصورت عدم درخواست تجدیدنظر، این میمون‌ انسان‌نما به پناهگاهی در برزیل منتقل خواهد شد که در آن، آزادی بیشتری خواهد داشت.

این پرونده منحصر به فرد بر اساس این سوال طرح شده که این حیوان را باید یک "شیء" یا یک "شخص" محسوب کرد؟

دادگاه ایالتی نیویورک در ماه دسامبر، درخواست آزادی یک شامپانزه را از مالکیت خصوصی رد کرد. براساس استدلال دادگاه، حیوان یک نوع "دارایی" محسوب می‌شود و از حقوق قانونی برخوردار نیست.

وکلای "کانون وکلای حرفه‌ای حقوق حیوانات در آرژانتین" گفته‌اند که ساندارا از نظر فلسفی، و نه بیولوژیکی، یک "شخص" است.

آنها استدلال کرده‌اند در شرایط کنونی، آزادی‌های قانونی او به عنوان "یک موجود غیرانسانی" سلب شده است.

این وکلا در ماه نوامبر گذشته (آبان ماه) برای حمایت از ساندرا خواستار صدور "حکم آزادی"‌ او شدند. در این دادخواست نگهداری او را در باغ وحش، "حبس ناموجه یک حیوان با قابلیت‌های احتمالی شناختی" اعلام شده است.

روزنامه‌ "لاناسیون" به نقل از پل بو‌مپادری، وکیل "کانون حرفه‌ای وکلای آرژانتین برای حقوق حیوانات" نوشته است: "این پرونده راه را نه فقط برای میمون‌های آدم‌نما، که برای دیگر موجودات دارای درک و شناخت باز می‌کند؛ موجوداتی که غیرعادلانه و براساس قراردادهای انسانی، در باغ وحش‌ها، سیرک‌ها، پارک‌های آبی و آزمایشگاه‌های علمی از آزادی محروم شده‌اند."

قضات دادگاه پیش از این چندین بار دادخواست "حکم آزادی" را رد کرده بودند، اما سرانجام تصمیم گرفتند ساندرا را موجودی بدانند که حق آزادی دارد، حقی که به صیانت و حمایت نیاز دارد.

ساندرا در سال ۱۹۸۶ در یک باغ وحش آلمانی متولد شد و در سپتامبر ۱۹۹۴ به بوئنوس‌آیرس پایتخت آرژانتین فرستاده شد.

او سعی می‌کند در محل زندگی‌ خود در باغ وحش، از دید مردم پنهان بماند.

+37
رأی دهید
-6

newyork333 - نیویورک - آمریکا
کاملا درسته ،اینا باید حق شرکت به عنوان کاندیدای ریاست جمهوری هم داشته باشن. مگه تو مملکت ما نداشتن ، یکی‌ هم پیروز شد. مگه ایران تافته جدا بافته است
‌چهارشنبه 3 دي 1393 - 20:03
omide por jalal - لس‌انجلس - آمریکا
خیلی‌ یواشن اینا !! در ایران از ۳۷ سالِ پیش یک سری اورانگوتان و میمون ، حقوقِ انسانی‌ که هیچ از حقوقِ حکومت کردن هم برخوردار شده اند !
‌چهارشنبه 3 دي 1393 - 20:35
juvel - اسلو - نروژ
خوب پس تبریک میگیم به آقای احمدی‌نژاد ، بالاخره یه دادگاهی به نفع ایشون رای داد !
‌چهارشنبه 3 دي 1393 - 21:33
Neda02 - اتاوا - کانادا
معلومه که اورانگوتان حقوق انسانی دارد. اووووووووه ما خیلی از لحاظ فرهنگی از آرژانتین جلوتریم. سی و چند ساله که اورانگوتان‌هامون رو می‌فرستیم مجلس، رهبر و رئیس جمهور و وزیر و وکیل و قاضی می‌کنیم.
‌پنجشنبه 4 دي 1393 - 03:26
mammal - لندن - انگلیس
حالا احمدی‌نژاد می‌تونه رئیس جمهور آرژانتین بشه
‌پنجشنبه 4 دي 1393 - 15:57
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.