کلاهبرداری پشت پرده زندگی اعیانی

شرق: مرد کلاهبردار در نقش جوانی ثروتمند ظاهر می‌شد و نمایشگاه‌داران خودرو را به ترفندی ویژه فریب می‌داد.  به گزارش خبرنگار ما، فردی چندی قبل با مراجعه به کلانتری قائم به ماموران اعلام کرد؛ شخصی به بهانه خرید خودرو، بنز مدلS٥٠٠ او را سرقت کرده است.
مالباخته پس از معرفی به پایگاه یکم پلیس آگاهی تهران به کارآگاهان گفت: «بنز مدل S٥٠٠ را برای فروش گذاشته بودم که جوانی تحت‌عنوان خریدار به نمایشگاه من واقع در خیابان ازگل آمد و حین بازدید، سوار خودرو شد و آن را سرقت کرد.»  دستور توقیف خودرو و دستگیری سرنشین آن در سیستم جامع پلیس ثبت شد و ماموران گشت پلیس آگاهی بعد از مشاهده این اتومبیل در بزرگراه حقانی آن را متوقف و راننده‌اش را بازداشت کردند. راننده بنز در بازجویی‌ها گفت؛ خودرو را از یکی از دوستانش که نمایشگاه اتومبیل دارد، خریده است. پس از شناسایی فروشنده خودرو و انجام تحقیقات از وی مشخص شد او نیز خودرو را از فردی دیگر به نام «مجتبی» خریداری کرده است. صاحب نمایشگاه گفت: «مجتبی جوانی بسیار شیک‌پوش و آراسته بود. او خودرو بنز را به نمایشگاه آورد و از من خواست آن را به قیمتی پایین‌تر از قیمت واقعی بفروشم. چون قیمت مناسب بود خودم بنز را خریدم و آن را به یکی از دوستانم فروختم. در زمان خرید خودرو قرار شد مابقی مدارک شناسایی خودرو در زمان انتقال سند به من تحویل داده شود اما پس از آن، مجتبی دیگر پاسخگوی تماس‌هایم نبود.»  کارآگاهان با توجه به اطلاعات به‌دست آمده از مشخصات «مجتبی» و بهره‌گیری از بانک اطلاعاتی پلیس، موفق به شناسایی این جوان ٢٩ساله شدند. پرونده مجتبی نشان می‌داد او در سال‌های اخیر چند بار به اتهام جعل و کلاهبرداری دستگیر و روانه زندان شده بود.
کارآگاهان در ادامه مخفیگاه متهم را واقع در برجی مسکونی در تجریش شناسایی کردند و راهی آنجا شدند. تعدادی از ساکنان برج در جریان تحقیقات محلی با دیدن عکس مجتبی وی را فردی بسیار محترم معرفی کردند و گفتند؛ او همیشه با خودروهای مدل بالا از انواع مختلف «بنز»، «تویوتا»، «بی‌ام‌و» و... تردد دارد و در زمینه واردات خودرو فعالیت می‌کند. ساکنان برج به حدی به همسایه‌شان اعتماد داشتند که تاکید می‌کردند پلیس در تحقیقات خود دچار اشتباه شده است اما کارآگاهان که اطلاعات کامل و دقیقی از فعالیت‌ها و همچنین شیوه و شگرد متهم درخصوص جلب اعتماد افراد در اختیار داشتند، مجتبی را دستگیر و از پارکینگ او دو خودرو «بی‌ام‌و» و «هیوندا توسان» کشف کردند.
ماموران بعد از بررسی مشخصات خودروها فهمیدند دستور توقیف آنها نیز در سیستم جامع پلیس آگاهی ثبت شده و صاحبان هر دو خودرو اقدام به طرح شکایت با موضوع «کلاهبرداری» کرده‌اند. متهم نیز در اعترافاتش عنوان کرد، این اتومبیل‌‌ها را با مراجعه به دو نمایشگاه خودرو در شمال تهران و با ارایه چک‌های بلامحل خریداری و در حقیقت کلاهبرداری کرده است و قصد داشت آنها را نیز مانند بنز S٥٠٠ با قیمتی پایین‌تر از قیمت بازار به فروش برساند.  مالک خودروی بی‌‌ام‌وی بعد از دستگیری متهم به پلیس آگاهی رفت و به کارآگاهان توضیح داد: «روزی که متهم برای خرید خودرو به نمایشگاه من آمد، سوار بنز بود. او مدعی شد؛ قصد دارد بنز را بفروشد و اتومبیل جدیدی را جایگزین کند. به همین بهانه و پس از پسندیدن بی‌‌ام‌و چکی را به تاریخ روز به من داد. پس از تحویل‌گرفتن چک اصالت آن را بررسی و حتی از موجودی حساب نیز اطمینان پیدا کردم. به همین دلیل خودرو را با اطمینان به مجتبی تحویل دادم اما هنگام مراجعه به بانک در کمال تعجب متوجه شدم چک بلامحل است و هیچ موجودی در حساب وجود ندارد.»
فروشنده خودرو هیوندا نیز در اظهاراتی مشابه ‌عنوان کرد؛ متهم به همین شیوه و شگرد اقدام به کلاهبرداری از وی کرده است.
کارآگاهان با توجه به شیوه و شگرد متهم برای سرقت خودرو و همچنین کلاهبرداری در پوشش خرید و فروش اتومبیل به بررسی پرونده‌های مشابه پرداختند و تعداد دیگری از مالباختگان را شناسایی کردند. متهم از این افراد نیز انواع خودروهای سواری تویوتا لندکروز (به ارزش تقریبی هر دستگاه ٧٠٠میلیون‌تومان) BMW مدل٢٠١٣ و بنز را خریده، سپس فروخته بود. ماموران همچنین اطلاع پیدا کردند پرونده مشابهی در دادسرای ناحیه هفت تهران در حال رسیدگی است که طی آن مالکان دو نمایشگاه خودرو دو خودرو پورشه را فروخته و بعد از آن متوجه کلاهبرداری شده‌اند. این مالباختگان نیز به پلیس آگاهی دعوت شدند و به محض دیدن مجتبی او را به‌عنوان کلاهبردار شناسایی کردند.
سرهنگ رحیم فرزام، رییس پایگاه یکم پلیس آگاهی تهران بزرگ با تایید این خبر گفت: «با توجه به اعتراف صریح متهم به شیوه و شگرد کلاهبرداری و شناسایی بیش از ١٠ دستگاه از انواع خودروهای مدل بالا، او با قرار قانونی و برای انجام تحقیقات تکمیلی و شناسایی دیگر جرایم ارتکابی در اختیار پایگاه یکم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفته است و از شهروندانی که با این شیوه و شگرد مورد سرقت و کلاهبرداری قرار گرفته‌اند دعوت می‌شود برای شناسایی متهم و طرح و پیگیری شکایات خود به پایگاه یکم پلیس آگاهی تهران بزرگ واقع در بزرگراه صدر- خیابان قلندری شمالی مراجعه کنند.»

+41
رأی دهید
-1

Nangbarvelayat - دالاس - آمریکا
هاهاها، امان از این ملت ظاهر بین و طمعکار.
‌چهارشنبه 3 دي 1393 - 12:11
agha_ehsan - تهران - ایران
من نمیدونم همچین آدم هایی واقعا اندازه سر سوزن عقل ندارن ؟ اینها جدا با این حماقتی که یه بچه از خودش نشون نمیده چطور دست به همچین کارای احمقانه ای میزنن . واقعا نگه داشتن و کنترل ایرونی ها خیلی سخته . هممون یجا یه تختمون کمه .
‌چهارشنبه 3 دي 1393 - 16:08
paksan - آمریکا - آمریکا
به نظر من باید قانون چک در ایران عوض بشه. چه ایراد داره چک کاغذی کلاً از دور خارج بشه؟به نظر من باید کارتهای بانکی رو مدت دار کشید. اینطوری هم موجودی گرفته میشه و هم مبلغ چک بلاک میشه و طرف نمیتونه بره حساب رو خالی کنه و سیستم اجازه نمیده چکهایی بیشتر از موجودیت بکشی. اصل و قانون چک این هستش که بر اساس داشته هات خرید کنی نه اینکه بخوای بر اساس پول نداشته خردید کنی. البته برای ضمانت هم باید قوانین سفته و یا چک های خاصی تعریف بشه که مثلاً برای ضمانت اگر کسی خواست مبلغی رو ضمانت کنه که پرداخت میکنه از آنها استفاده کنه و باید هزینه داشته باشه تا هرکسی پانشه بره بگیره و از طرفی قوانین جزائی مناسبی طراحی بشه که این چکهای ضمانت قابل پیگیری باشه و مردم هم مطلع باشند که ارزش چکهای ضمانت مثلاً برای قولنامه خانه یا ماشین هستش و نه برای تحویل یا سند زدن بنام طرف یا برای خرید اجناس از بازار اعتبار نداره و این باید پشت چک نوشته شده باشه که فقط برای ضمانت و شروع معامله هستش و تضمینی برای اعتبار داشتن آن نیست.
‌چهارشنبه 3 دي 1393 - 18:16
Apocryphal - اورلاندو - ایالات متحده
اگه سر بنگاه های ماشینو که خودشون سرآمد کلاهبرداران، کلاه گذاشته، نوش جونش، جایزه نوبل هم باید بهش بدن،
‌چهارشنبه 3 دي 1393 - 19:32
senator x - تهران - ایران
یکی از کاسبکارهای قالتاق , نمایشگاه دارهای فروش ماشین هستند.حالا اونهائیکه سر اینها کلاه میزارن ,واقعا شاه دزدن.طرف میگه از بانک استعلام کردم ,حساب پر و صاحب حساب با اعتبار. پس کارمند بانک هم شریک دزده هست. خب حالا حتما این آقا(مجتبی) را میفرستن هتل بابک جون زنجانی
‌چهارشنبه 3 دي 1393 - 20:59
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.