جزئیات مسمومیت مرگبار معلولان یک آسایشگاه در پاکدشت

شهروند :مسمومیت در آسایشگاه معلولان پاکدشت ٣ نفر را به کام مرگ فرو برد و ٢٧ نفر دیگر را راهی بیمارستان کرد. حادثه مسمومیت ٣٠ معلول ذهنی در آسایشگاه «پدربزرگ» پاکدشت ورامین معمای پیچیده‌ای را پیش روی پلیس و مسئولان قرار داد. هنوز مشخص نیست چه عاملی باعث این مسمومیت شده است این درحالی است که با کارشناسان بهداشت محیط با نمونه برداری از آخرین وعده غذایی این آسایشگاه دست به رازگشایی از این حادثه زدند.
گمانه‌زنی‌های اولیه حاکی از آن است که این مسمومیت ممکن است ناشی از آلودگی غذایی باشد که در آخرین وعده غذایی بین معلولان توزیع شده بود.


ماجرا از کجا آغاز شد؟


وقتی مردان معلول آسایشگاه پدربزرگ پاکدشت بعد از صرف غذا با مسمومیت گوارشی روبه‌رو شدند، هیچ‌کس تصور نمی‌کرد قرار است یک حادثه مرگبار رقم بخورد. ساعت ٨:١٠ دقیقه یکشنبه‌شب بود که مسئولان این آسایشگاه نیروهای اورژانس را در جریان مسمومیت ٣٠ معلول این مرکز قرار دادند. چند دقیقه بعد ٨ دستگاه آمبولانس به محل حادثه اعزام شدند. مهین علی‌پور مسئول روابط‌عمومی اورژانس کشور در رابطه با این حادثه مرگبار به «شهروند» گفت: «یکشنبه‌شب مسئولان آسایشگاه معلولان پاکدشت خبر مسمومیت تعدادی از معلولان را به اورژانس مخابره کردند. با اعزام نیروهای امدادی به محل روستای «جیتو» پاکدشت، مشخص شد معلولان دچار مشکلات گوارشی اعم از تهوع، استفراغ و اسهال شده بودند. این درحالی بود که تا قبل از رسیدن اورژانس ٣ نفر از آنها جان سپرده و ٢٧ نفر دیگر درحال دست و پنجه نرم کردن با مرگ بودند. با کمک نیروهای اورژانس٢٧ مسموم این حادثه به بیمارستان «زعیم» پاکدشت منتقل شده و پس از عملیات سرم‌تراپی و دارودرمانی شده و پس از آن مرخص می‌شوند. اما پس از آن دوباره یک نفر از معلولان دچار علایم مسمومیت گوارشی شد که به همین خاطر به بیمارستان لقمان تهران منتقل شد. بنا بر اعلام پزشکان بیمارستان حال او بهتر است اما همچنان باید تحت مراقبت‌های پزشکی باشد. اجساد قربانیان این مسمومیت نیز در اختیار پزشکی قانونی قرار گرفت. کارشناسان بهداشت محیط وزارت بهداشت نیز به آسایشگاه پاکدشت رفتند و از موادغذایی و سوپ جو باقیمانده، نمونه‌برداری کرده و آن را در اختیار آزمایشگاه مورد تأیید وزارت بهداشت قرار داده‌اند تا علت این حادثه مرگبار رازگشایی شود.»


ابهام در حادثه مسمومیت مرگبار


در این مرکز ١٣٠ معلول ذهنی و ایزوله نگهداری می‌شدند. به گفته مسئولان این آسایشگاه در روز حادثه معلولان، سوپ جو خوردند که پس از آن در ٣٠ نفر از آنها علایم مسمومیت گوارشی، دل‌پیچه، دل‌درد و اسهال مشاهده شد.
مجتبی خالدی سخنگوی اورژانس کشور در مورد علت این مسمومیت گفت: «موضوع از دو جنبه پلیسی و بهداشتی درحال پیگیری است که ما از جنبه بهداشتی می‌توانیم بگویم که غذایی که این ٣٠ نفر مصرف کرده‌اند نمونه‌برداری و به آزمایشگاه وزارت بهداشت و پزشکی قانونی ارسال شده است تا مشخص شود که علت مرگ آنها مسموم بودن غذاها بوده یا این‌که این غذاها حاوی میکروب خاصی بوده است. »
وی با بیان این‌که نتیجه این آزمایش‌ها ساعات پایانی روز چهارشنبه مشخص می‌شود، گفت: «تجربه نشان داده که معمولا علت این حوادث، رعایت نکردن نکات بهداشتی است اما با این وجود عامل مسمومیت همچنان ناشناخته است.به تیم فوریت‌های پزشکی پاکدشت توصیه شده تا در صورت مراجعه مجدد بیماران از آسایشگاه، آن را با قاطعیت پیگیری و اطلاع‌رسانی کرده و آنان را به بیمارستان لقمان تهران ارجاع دهند. همچنین به آسایشگاه پاکدشت، تذکرات بهداشتی داده شده و یک کارشناس بهداشتی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی باید بر بهداشت آن‌جا نظارت کند. مشابه این موارد به دلیل عدم رعایت بهداشت زیاد مشاهده شده است. باید نکات بهداشتی در تهیه غذا رعایت شود. چرا که مسمومیت‌های غذایی که درمان مناسبی درباره آنها صورت نگیرد، منجر به فوت خواهد شد.»
وی با اشاره به این‌که زمان صرف شام و توزیع غذا در مرکز مشخص نیست، تأکید کرد: «در این مرکز در نوبت صبح و عصر پرستار حضور دارد اما پزشک تنها در نوبت صبح و برای ویزیت بیماران به مرکز مراجعه می‌کند، که در زمان بروز حادثه در مرکز حضور نداشته و با تشخیص پرستار این موضوع به اورژانس اطلاع داده شده است.»


معلولان قربانی شدند


درحالی‌که گمانه‌زنی‌های اولیه علت این مسمومیت مرگبار را خوردن سوپ جو نشان می‌دهد، گفتنی است پرسنل آسایشگاه هم از همین غذا خورده بودند اما به دلیل نامشخصی فقط معلولان دچار این مسمومیت شدند. ٢٧ مسموم این حادثه که همگی مرد بوده و قربانیان این مسمومیت مرگبار متولد سال‌های ١٣٣٦، ٣٧ و ٤٥ بودند.


رازگشایی از حادثه


پرویز زارعی مدیرکل بهزیستی شهرستان‌های استان تهران درباره آخرین وضع حادثه مسمومیت غذایی ٣٠ نفر از معلولان ذهنی آسایشگاه پاکدشت گفت: «بعد از اعلام وقوع این حادثه، من به همراه برخی مسئولان بهزیستی به این آسایشگاه رفته و از نزدیک در جریان امور قرار گرفتیم. علت اصلی وقوع این حادثه هنوز برای ما هم روشن نشده است و همچنان منتظر اعلام نظر پزشکی قانونی هستیم که احتمالا تا دو روز آینده نظر کارشناسی خود را اعلام خواهند کرد.»

+40
رأی دهید
-1

kabootar - لاهور - پاکستان
هیچیک از مسولین بطور قاطع پاسخ ندادند فقط دوپهلو حرف زدند
‌چهارشنبه 3 دي 1393 - 19:01
baas - روتردام - هلند
۳۰ مسموم ۸ آمبولانس !!!!!!!!!! و رحمت ایزدی..
‌پنجشنبه 4 دي 1393 - 09:49
واقع بین ایرانی - هامبورگ - المان
شما را بدین و بمذهبی که دارید قسم میدهم برای چندمین بار این اظهار نظر مسئولان بی مسئولیت را بخوانید و به یاوه گوئی های اینها خوب دقت کنید که چه مزخرفاتی را تلاوت میکنند.مردم در بستر مرگ هستند اینها میگویند دستور داده ایم پس از این با قاطعیت بمراجعه کنندگان جدید توجه شود یا از دانشگاه بهشتی یک فردی را بعنوان بازرس و ناظر بفرستند. اخر برادر متعهد .برادر همیشه در صحنه برای حفظ میز اداری که مانند شورت زن فاحشه است اینقدر وجدان کاری را زیر پا نیندازید.باور کنید دنیا دار مکافات است
‌پنجشنبه 4 دي 1393 - 13:11
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.