کاهش وزن با شگفتی های آب

به احتمال زیاد در مورد آب و کاهش وزن بسیار شنیده اید، اما آیا دریافت زیاد آب واقعاً موجب کاهش وزن می شود؟ پاسخ به این سؤال بستگی به شرایط آب رسانی بدن دارد، بدان معنا که اگر بدن شما در وضعیت آب رسانی مطلوب باشد و شما به اندازه کافی آب دریافت کرده باشید، مصرف آب مازاد به احتمال زیاد تفاوت زیادی ایجاد نخواهد کرد با وجود این در وضعیت آب رسانی ناکافی که شما به اندازه کافی نیاز بدن خود را به دریافت آب مرتفع نکرده اید، دریافت آب می تواند تغییرات محسوسی ایجاد کند.
 
به طور کلی، عدم توجه به حس تشنگی و دریافت آب کافی در میان مردم امری متداول است، به بیان دیگر ما به طور معمول نیمی از نیاز بدن به دریافت آب را نیز تأمین نخواهیم کرد.
آب چگونه سوخت و ساز را افزایش می دهد؟
آب در هر نوع فرآیند شیمیایی سلولی  در بدن شرکت دارد، هنگامی که شما در وضعیت کم آبی قرار دارید، کارآمدی  سلولی کاهش می یابد که شامل سوخت و ساز نیز می شود. تصور کنید، شبیه به ماشین: اگر به اندازه کافی سوخت داشته باشد در حداکثر کارایی قرار دارد، در بدن هم شرایط مشابه وجود دارد.
به لحاظ تئوری، سوخت و ساز مجموعه فرآیند های شیمیایی است که در بدن رخ می دهد، اگر شما در وضعیت مطلوب آب رسانی باشید و به اندازه کافی آب دریافت کرده باشید این فرآیندهای شیمیایی به خوبی انجام می شوند. فراموش نکنید، کاهش 1درصدی آب بدن موجب افت معنادار سوخت و ساز خواهد شد.
حس تشنگی یا گرسنگی؟
به طور معمول، تمایز بین حس گرسنگی و تشنگی برای بدن مشکل است، بنابراین اگر پس از یک پیاده روی احساس گرسنگی بر شما غلبه کرد، ممکن است بدن شما دهیدارته یا کم آب شده باشد. در این شرایط به جای خوردن یک میان وعده بهتر است یک لیوان آب گوارا را امتحان کنید.
نوشیدن آب پیش از وعده غذایی نیز به کاهش کالری دریافتی کمک می کند. نشان داده شده است که نوشیدن آب پیش از وعده های غذایی اصلی به طور میانگین موجب کاهش  75 کالری در هر وعده می شود.
شاید این رقم آن چنان به چشم نیاید ولی با ضرب 75 کالری در 365 روز شما در مدت یکسال 27000 کالری  کمتر دریافت خواهید کرد و به طور تقریبی معادل 4 کیلوگرم کاهش وزن در طول سال می شود.
فواید آب برای دستگاه معدی روده ای
با دریافت آب کافی نه تنها به تنظیم کالری دریافتی بلکه به عملکرد مطلوب دستگاه گوارشی و پیشگیری از بروز یبوست کمک می شود. به طور معمول، افرادی که به اندازه کافی آب دریافت نمی کنند به یبوست مبتلا هستند.
آب موجب افزایش کارایی کلیه ها و فیلتراسیون مؤثر و حذف مواد زاید نیز می شود. از همه مهم تر این که دریافت ناکافی آب به صورت مزمن می تواند موجب بروز سنگ کلیه شود. هنگامی که شما به اندازه کافی آب مصرف نمی کنید، مقادیرکلسیم و سایر مواد معدنی در ادرار افزایش یافته و موجب مشکل شدن فرآیند فیلتراسیون می شوند.
چقدر آب نیاز داریم؟
فرمول ثابتی در این زمینه وجود ندارد، به طور معمول دریافت 8 لیوان آب در طول روز توصیه شده است، با وجود این این میزان از فردی به فرد دیگر متغیر است. دریافت آب به اندازه و وزن بدن و همچنین سطح فعالیت بدنی و مکانی که شما زندگی می کنید بستگی دارد.
اگر در شرایط آب و هوایی گرم زندگی می کنید میزان آب دریافتی مورد نیاز شما افزایش می یابد. یکی از روش های بسیار خوب برای پایش وضعیت آب رسانی بدن، رنگ ادرار است. در وضعیت آب رسانی مطلوب ادرار به رنگ زرد کم رنگ می باشد.
اگر شما از یک رژیم کاهش وزن پیروی می کنید، برای موفقیت بیشتر به شما توصیه می شود علاوه بر مدیریت میزان کالری دریافتی، به اندازه کافی نیز آب بنوشید.
+46
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۹
  Loo Loo - لندن، انگلستان

  دوستان عزیز نوشیدن آب را فقط به زمان تشنگی موکول نکنید و به طور مداوم مخصوصا در آب و هوای گرم آب بنوشید چون وقتی که شما احساس تشنگی می کنید زمانی هست که هیپو تالاموس در مغز شما واکنش دفاعی در مقابل کاهش آب در خون ایجاد می کند و در واقع فشار به قلب و کلیه وارد شده است. دو ضمن سعی کنید خود را به نوشیدن آب بدون افزودنی ها عادت زهید چون معمولا افزودنی ها شکر بالایی دارن .
  10
  32
  شنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۲:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.