وزیر نفت عربستان: قیمت نفت ٢٠ دلار هم شود تولید را کم نمی‌کنیم

نعیمی کاهش تولید اوپک را به زیان اعضای این سازمان دانسته است

وزیر نفت عربستان بر حفظ سطح تولید نفت این کشور تاکید کرده است.

علی النعیمی، وزیر نفت عربستان سعودی در مصاحبه‌ای گفته است که تولید کنندگان عضو اوپک در نظر ندارند سطح تولید خود را کاهش دهند ولو اینکه بهای جهانی نفت به بشکه‌ای ٢٠ دلار هم تنزل کند.

در چند ماه اخیر، بهای نفت خام در بازارهای جهانی به سرعت کاهش پیدا کرده و برخی از کشورهای تولید کننده نفت، از جمله تعدادی از اعضای اوپک، خواستار کاهش تولید به منظور جلوگیری از تنزل بیشتر قیمت نفت بوده‌اند.

با اینهمه، اجلاس وزیران نفت کشورهای عضو اوپک در ماه گذشته میلادی تصمیم گرفتند سطح تولید این سازمان را حفظ کنند. برخی از اعضا، از جمله ایران و ونزوئلا، خواسته بودند که سهمیه های اوپک کاهش پیدا کند و به خصوص عربستان سعودی، به عنوان بزرگترین تولید کننده عضو اوپک، تولید خود را کاهش دهد. عربستان و تعدادی از کشورهای عضو، از جمله امارات عربی متحده، چنین تصمیمی را به زیان اوپک دانستند.

آقای النعیمی گفته است که "به عنوان سیاست نفتی اوپک، من اعضای سازمان و حتی دبیرکل اوپک را قانع کردم که بدون توجه به قیمت نفت، کاهش سطح تولید به نفع تولیدکنندگان اوپک نیست و اهمیتی هم ندارد که قیمت نفت بشکه‌ای ٢٠ دلار باشد یا ٤٠ یا ٥٠ یا ٦٠ دلار. "

وی در عین حال تصریح کرده است که به نظر او، بهای نفت هرگز به سطح ١٠٠ دلار باز نخواهد گشت.


 

کاهش تقاضا احتمالا در روند سقوط بهای نفت خام موثر بوده است

از نظر عربستان سعودی، کاهش تولید اوپک صرفا زمینه‌ای را ایجاد می‌کند تا تولیدکنندگان غیر اوپک و حتی برخی از اعضای این سازمان با استفاده از فرصت، در صدد افزایش تولید برآیند و به این ترتیب، اقدام عربستان در این زمینه خنثی خواهد شد.

عربستان همچنین مایل نیست تا افزایش بهای نفت خام باعث شود تا تولید انرژی از سایر منابع و به خصوص استخراج نفت از حوزه‌های پرهزینه‌تر نیز اقتصادی شود و تاثیرگذاری اوپک بر بازار جهانی نفت را تضعیف کند.

روند تنزل بهای نفت خام از اواسط تابستان سال جاری آغاز شد و طی سه ماه اخیر، سرعت گرفته است.

طرفداران کاهش تولید اوپک استدلال می‌کنند که عرضه وافر نفت عامل اصلی کاهش قیمت بوده است اما به گفته کارشناسان، بحران کنونی در بازار نفت را نمی‌توان صرفا ناشی از وفور عرضه دانست.

اقتصاد جهانی همچنان با رکود دست به گریبان است و در نتیجه، تقاضا برای نفت نیز رشد نداشته و قیمت را زیر فشار قرار داده است. کاهش بهای نفت می‌تواند به روند خارج کردن اقتصاد کشورهای مصرف کننده از رکود کمک کند.

+100
رأی دهید
-15

mazany - مازندران - ایران
عربستان دیوونه بییه
‌سه شنبه 2 دي 1393 - 19:28
دژمن الله - روسیه - روسیه
واقعا درست و عالیه کارتون! همین جور پیش برید تا دهن روسیه و پوتین قلدر متجاوز با آخوندای ایران یکجا سرویس بشه!
‌سه شنبه 2 دي 1393 - 20:18
آتیلا قشقایی - کپنهاک - دانمارک
یک کار خیر از رژیم عربستان
‌سه شنبه 2 دي 1393 - 21:30
رزم جو - لوس انجلس - امریکا
عربستان حالا که دیده ایران و امریکا ممکن هست به توافق برسند و از طرفی تو سوریه عراق و یمن نقشه هاشون بر باد رفت حالا زده به سیم اخر با پایین اوردن قیمت نفت به ایران ضربه بزنه. دشمن ایران امریکا و اسرائیل نیست دشمن اصلی ایران این سگ وهابی های عربستانی و دارو دستشون هست.
‌سه شنبه 2 دي 1393 - 22:11
adamat - خارکف - اکراین
وزیر نفت عربستان!، من به دیگر کشورها کاری ندارم (اصلا نمیتوانم کاری داشته باشم)، اما امیدورام که روزی برسد، که هیچ مسافر ایرانی (حاجی‌ های خودباخته)، به صحرای شما سفر نکنند. / سالهاست که این صحرای بی‌ آب و علف شما، توسط این حاجی ها، سیراب میگردد. /‌ ای کاش که، *بت پرستی‌* ریشه کن شود. / ....... *خدا* هست، اما او خانه‌ ای *مکعب شکل* ندارد. ......
‌سه شنبه 2 دي 1393 - 23:15
dark night - تهران - ایران
به اینها میگن جاهلان خود فروخته. بد بخت‌ها بترسید از روزی که نفت شما رو هم نخرن و به گدائی بیفتید، مزدوران پاچه خار ایران همیشه خاری بوده تو چشم شما اعراب جاهل.
‌چهارشنبه 3 دي 1393 - 00:53
Farokhzad - کنت - انگلستان
عربستان سعودى هم زمان محمد رضا پهلوى مخالف گران شدن نفت بود یک جورایى پشت همه را در اوپیک خالى میکنند ابله
‌چهارشنبه 3 دي 1393 - 02:49
sia-2012 - تهران - ایران
کسی نره حج !!! حج هیچ جیزی به شما نمده !!! بابا خدا منتظر شما نیس برید دولا زاسنی دار بشید!! مگه خدا هم غرور داره ؟ مگه خدا مشکل روانی دازه که برید دورش بگردید؟؟؟ من دراودریه !! اگه خدا میخواد که دورش بگیردید اصلا الکیه !!! خدا زیباست !! خدا ماموریت دورنی شماس !!!
‌چهارشنبه 3 دي 1393 - 03:19
amir-amir - تورنتو - كانادا
خداوند بى نیاز از این همه این مسائل است نیازى به عبادت ظاهرى انسانها ندارد همان که از ته دل به او ایمان دارید کفایت مى کند همان که به جستجوى علم و دانش براى خدمت به انسان مى روید خداشناسى و عبادت و شکر گزارى واقعى است.
‌چهارشنبه 3 دي 1393 - 04:06
azadeh11 - آمستردام - هلند
به امید اینکه سیستان بلوچستان بشه مکه ایرانیها،،،مردم ایران را زیارت کنند، نه این عربستان را
‌چهارشنبه 3 دي 1393 - 07:12
hassan5 - تهران - ایران
بعلت نظام قرون وسطائی اسلامی عربستان که نقض حقوق بشر در عربستان وجود دارد. وحمایت بی دریغ امریکا از عربستان و نادیده گرفتن مسائل حقوق بشری عربستان عربستان را نوکر تمام عیار امریکا و اروپا کرده است
‌چهارشنبه 3 دي 1393 - 06:49
vahidtaheri - کوالالامپور - مالزی
آتیلا قشقایی - کپنهاک - دانمارک. مرحبا!!! لااقل اگر هم می خواهی طرف دشمن را بگیری طرف دشمن دانا را بگیر نه این بی مصرفهای روزگار را.
‌چهارشنبه 3 دي 1393 - 11:07
آتیلا قشقایی - کپنهاک - دانمارک
من دشمنی یا طرفداری با و از عربستان ندارم، چرا مشکلات را به گردن دیگران باید انداخت، رژیم دشمن اصلی‌ مردم ایران و سرطانی در منطقه و جهان هست
‌پنجشنبه 4 دي 1393 - 09:53
سلطنت طلب - ابوظبی - امارات متحده عربی
بعضی ها جشم بصیرت ندارن همیشه از این سرزمین حجاز برای ملت نا لایق ایران خیر و نیکی رسیده .امیدوارم عربستان واسه یک سال نفتش رو مجانی کنه تا اقتصاد ایران اخوندی نابود و منفجر بشه تا بلکه ملت ما کمی جرأت بیدا کنن و اخوندا رو سرنکون کنن ,عربها هم ترس این رو ندارن که اکر نفتشون تموم شد جیکار کنن,اونا هم مثل اسلاف کذشتشون شتر برورش میدن و در جادر زندکی میکنن ترجیح میدن در صحرا و بیابان عربستان مشقت بکشن اما خودشون رو ذلیل نکنن این عادت عربهاست که من تو جند سال زندکی در میانشون ازشون فهمیدم
‌پنجشنبه 4 دي 1393 - 19:17
کوروش مهری - یزد - ایران
amir-amir - تورنتو - کانادا. -عزیزم بیدار شو دیگه!!خداوند در مکعب!!چها تا کتاب بخون ضرر نداره!!
یکشنبه 21 دي 1393 - 17:40
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.