طرح گسترده جمع‌آوری نمونه‌های ژنوم در بریتانیا با اهداف علمی و درمانی

مقامات سازمان سلامت همگانی بریتانیا می‌گویند که پروژه‌ای تازه در دست دارند که "می تواند یک رشته اسرار را در مورد بیماری‌های مهلک را فاش کند."

براساس این پروژه تازه، ۱۱ "مرکز ژنوم" در بیمارستان‌های سراسر انگلستان با هدف جمع‌آوری نمونه‌های "دی‌ان‌ای" ایجاد می‌شود.

به گفته جیمز گالگر، خبرنگار امور سلامت بی‌بی‌سی، هدف این اقدام کمک به مداوای هدفمند یک رشته از بیماریها از جمله سرطان و تعدادی از بیماریهای ژنیتیکی است.

اسکاتلند، ایرلند شمالی و ولز در این پروژه شرکت نخواهند کرد.

مقامات می‌گویند که در نظر دارند ظرف ۳ سال ۱۰۰ هزار نمونه ژنوم را برای کمک به تحقیقات تازه و تولید داروهای جدید جمع‌آوری کنند.

پزشکان به بیماران مناسبی که داوطلب باشند فرصت شرکت در این پروژه را خواهند داد.

این بیماران قبول می‌کنند که اطلاعات درمانی و کدهای ژنتیکی آنها بدون اینکه هویت آنها منتشر شود، در اختیار شرکت های داروسازی و محققان قرار گیرد.

قرار است در چارچوب این پروژه کدهای ژنتیکی بافت های سالم ۲۵ هزار بیمار نمونه‌برداری و با کدهای ژنیتکی تومورها و بافت های بیمار آنها مقایسه شود.

به این ترتیب محققان قادر خواهند شد بافت ها را با یکدیگر مقایسه کنند و جهش "دی‌ان‌ای" را که باعث ایجاد مشکل در بافت نا سالم شده را تشخیص دهند. امیدواری این است که محققان با این روش بتوانند داروهای هدفمند تولید و روش های درمانی تازه ابداع کنند.

تحقیقات گذشته نشان داده‌است که برای مثال انواع بیماری سرطان با یک دیگر متفاوت هستند و هر یک به روش مداوای خاص خود نیاز دارند. برای مثال سرطان پستان نه یک نوع بلکه حداقل ۱۰ نوع مختلف است.

بر اساس پروژه تازه، ژنوم های ۱۵ هزار بیمار مبتلا به بیماری‌های خاص با ژنوم های والدین و اجداد آنها هم مقایسه خواهد شد.

پروفسور گرام بلک که مدیریت این پروژه را در منچستر برعهده دارد به بی‌بی‌سی گفت: "اکنون این امکان وجود دارد که تمام ساختار ژنتیکی یک فرد را ترتیب‌سازی کرد؛ امکانی که شاید حدود ۵ سال پیش وجود نداشت."

به گفته آقای بلک در نتیجه این امکان وجود دارد که در صورت بروز یک مشکل ژنتیکی بتوان دلایل ژنتیکی را بسیار سریعتر از گذشته شناسایی کرد.

+6
رأی دهید
-2

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.