روایت زنان ایزدی از داعش و بردگی جنسی

'حنان' هجده ساله داستان اسارت و رهایی‌اش را روایت می‌کند

پیروان آیین ایزدی در عراق می‌گویند ۳۵۰۰ نفر از زنان و دختران آنها هنوز در اسارت شبه‌نظامیان گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) هستند و با بسیاری از آنها همچون برده‌های جنسی رفتار می‌شود.

تعداد کمی از آنها که موفق به فرار شده‌اند، روایت‌های تکان‌دهنده‌ای از دوران اسارتشان دارند. پل وود خبرنگار بی‌بی‌سی پای صحبت آنها نشسته است:

یک روز گرم نیمه تابستان خانواده حنان مثل بسیاری از خانواده‌های ساکن شهر سنجار (شنگال) از حمله نیروهای داعش غافلگیر شدند.

حنان می‌گوید که آن روز همه تا آنجا که دستشان می‌رسید بار و بنه‌شان را بستند تا فرار کنند. همه در خیابان می‌دویدند و فریاد می‌زدند و صفیر گلوله‌ها از هر طرف شنیده می‌شد.

'حنان' نام واقعی او نیست. هیچ یک از زنان و دختران ایزدی که قبلا اسیر داعش بودند و حاضر شدند با بی‌بی‌سی صحبت کنند، نخواستند که نام واقعی‌شان فاش شود.

او می‌گوید آن روز شبه‌نظامیان، جاده‌های اطراف سنجار را بسته بودند. همه را به داخل شهر بازگرداندند و آنجا زنان و دختران را از بقیه جدا کردند.

"بیست تا بودند با ریش‌ بلند و تفنگ. گفتند که ما را به موصل می‌برند. اعتراض کردیم. ما را زدند و به زور سوار ماشین کردند."

در موصل او را به همراه زنان دیگر به یک سالن ورزشی و بعد از چند هفته به یک تالار عروسی بردند. ۲۰۰ زن و دختر را یک جا جمع کرده بودند. آنجا در واقع بازار فروش برده بود. اعضای داعش می‌آمدند و انتخاب می‌کردند.

"جرات نمی‌کردیم به صورتشان نگاه کنیم. وحشت کرده بودیم... برای این که ما را بترسانند، شلیک می‌کردند. می‌خواستیم خودمان را بکشیم اما راهی پیدا نمی‌کردیم."

حنان می‌گوید یکی از دخترها بالاخره خودش را کشت.

"رگش را زد. نگذاشتند کمکش کنیم. همه‌ را به اتاقی بردند و در را قفل کردند. گفتند 'مهم نیست، جنازه‌اش را یک جایی پرت می‌کنیم'."
 


دستورالعمل داعش برای اسیری و بردگی زنان


بخشی از سوال و جواب‌ها:

سوال: آیا همخوابه شدن با اسیر زن بلافاصله بعد از تملک او مجاز است؟ پاسخ: اگر باکره باشد، صاحبش می‌تواند بلافاصله بعد از تملک، با او همخوابگی کند. وگرنه باید اول مطمئن شود که زن حامله نیست.

سوال: آیا همخوابگی با دختر اسیر نابالغ مجاز است؟ پاسخ: در صورتی مجاز است که از نظر بدنی شرایط همخوابگی را داشته باشد. اگر هم این شرایط را نداشت می‌توانید بدون همخوابگی از او لذت ببرید.

_____________________________________________________________________


پنجره فرار

بین داعشی‌ها خارجی هم بوده، اما بیشترشان از سنی‌های اهالی منطقه بوده‌اند. حنان یکی از آنها را که در سنجار موبایل‌فروشی داشته، شناخته. می‌گوید او بیش از همه برای توهین و تمسخر ایزدی‌ها از خود مایه می‌گذاشت.

"به ما می‌گفتند 'یزیدی‌ها کافرند. حالا شما قرار است مسلمان شوید'. خیلی از دخترها را برای همخوابگی با خودشان می‌بردند."

داعش مرتب زنان ایزدی را جابجا می‌کرد. یک جا آنها مردانشان را از دور دیدند که همگی سبیل‌هایشان را تراشیده بودند، چون داعش سبیل گذاشتن را غیراسلامی می‌داند.

حنان می‌گوید دختران جوان‌تر را زودتر می‌بردند، بیشترشان را به رقه "پایتخت" دولت اسلامی در سوریه می‌فرستادند. بالاخره نوبت خود او هم رسید.

هفت نفرشان را به اتاقی بردند که ظاهرا قرار بود از آنجا به رقه بفرستند. از میان آنها بعضی را برای تجاوز و آزار جنسی می‌بردند و برمی‌گرداندند.

اتاق محافظ داشت، اما پنجره اتاق را با پلاستیک پوشانده بودند. یک شب آنها پلاستیک را پاره کردند.

"یکی یکی از پنجره بیرون پریدیم. من نفر پنجم بودم. بیرون منتظر دخترعمویم شدم، اما دیدم چراغی روشن شد. نمی‌توانستم بیشتر از آن منتظر شوم. از روی دیوار پریدم. دویدم و پشت سرم را هم نگاه نکردم... نتوانستیم به داد بقیه که جا مانده بودند برسیم."

حنان هجده ساله می‌گوید می‌خواسته پرستار شود، آرزویی که با هجوم داعش تا حد زیادی بر باد رفته است.


 

بسیاری از یزیدی‌هایی که از داعش گریخته‌اند در اردوگاه‌های پناهجویان زندگی می‌کنند

'هر خانه، یکی'

'خما' که در چادری در اردوگاه‌های پناه‌جویان زندگی می‌کند، یکی از زنان ایزدی است که بعد از ربودن او را به شهر رقه فرستادند. خما فرار نکرد ولی در نهایت خانواده‌اش با پرداخت باجی معادل ۳ هزار دلار به داعش آزادی‌اش را خریدند.

او سی ساله است و شرم و وحشتی را که در روز فروختنش به عنوان برده بر او غالب شده بود فراموش نکرده است. قیمتی را هم که برای فروشش توافق شد به یاد دارد.

"دسته دسته برای خرید زن‌ها می‌آمدند. نمی‌توانستیم درست بخوابیم، چون هر وقتی از روز و شب ممکن بود بیایند... گاهی دخترها را کتک‌خورده و زخمی بر می‌گرداندند. بهتر که می‌شدند دوباره آنها را می فروختند."

"گریه و زاری و التماس اثری نداشت. پول‌ها را یکی از شیخ‌های داعش می‌گرفت. یکی از آنها ۱۵ هزار دینار عراقی (۱۳ دلار) نشانمان داد و گفت: همین قدر می‌ارزید."

خما و دخترخاله‌اش را پیکارجویی با خود برد که گذرنامه غربی داشت. پنج زن و دختر ایزدی دیگر هم در خانه‌اش بودند. ازدواج کرده بود و همسرش هم با او زندگی می‌کرد.

قصد داشت با دو نفر از زنان اسیر ایزدی هم ازدواج کند و بقیه از جمله خما را به کنیزی بگیرد.

خما می‌گوید همسرش به وضوح از این وضعیت ناراضی بود. اما مشکلات دیگری هم وجود داشت.

"همسایه‌شان آمد و به او گفت 'نمی توانی همه این دخترها را نگه داری. بغدادی (رهبر داعش) دستور داده که در هر خانه یکی بیشتر نباشد'."


'پاکسازی قومی'


 

جنار می‌گوید نگذاشته او را از خواهرش جدا کنند

از مجموعه گفت‌وگوهای بی‌بی‌سی با زنان ایزدی این طور به نظر می‌رسد که اگر آنها اسلام بیاورند، احتمالا سرنوشتشان ازدواج اجباری خواهد بود، در غیر این صورت ممکن است بین چند عضو داعش دست به دست شوند.

'جنار' بیست ساله می‌گوید: "یکی از دخترها یازده ساله بود. مرتب او را می‌زدند. اول او را به یک داعشی و بعد به یکی دیگر در موصل دادند. بعدا شنیدیم که خود را کشته است."

از خانواده جنار ۹ نفر دیگر از جمله سه دختر هنوز اسیر داعش هستند.

جنار که در کنار خواهر سیزده ساله‌اش نشسته، می‌گوید "وقتی موصل بودیم چند بار تلاش کردند ما را از هم جدا کنند، اما نگذاشتیم این کار را بکنند."

"مردی را که می‌خواست ما را بخرد می‌شناختیم. قبل از حمله داعش کارگر بود و بارها به خانه‌مان آمده بود. ولی آنجا در موصل امیر شده بود... از او خواستیم که ما را از هم جدا نکند و او هم موافقت کرد. به بدی بقیه نبود ولی بد بود. کاش می توانستم همه‌شان را تکه تکه کنم."

خیضر دلمه، فعال ایزدی که این زنان را برای گفت‌وگو به بی‌بی‌سی معرفی کرد، داعش را متهم می‌کند که از ابتدا برای پاکسازی فرهنگ، مذهب و دودمان ایزدی‌ها برنامه داشته است.

او می‌گوید که الگوی کارشان مشابه بود. زنان را به تعداد زیاد یک جا جمع می‌کردند و بعد به عنوان غنیمت جنگی آنها را تقسیم می‌کردند. حق انتخاب، اول با پیکارجویان خارجی بود و بعد با رهبران محلی.

"اعضای محلی داعش از همه بدترند. وحشی‌اند. زنان ما را چند تا چند تا می‌برند... دنیا زنان و دختران ما را فراموش کرده. چرا خبری از عملیات بین‌المللی برای آزاد کردن آنها نیست؟"

+82
رأی دهید
-6

دریای پارس - ایران - ایران
آدم یاد ارک ها و موردورها در فیلم ارباب حلقه ها می افته.انگار نویسنده اون داستان حدس میزده یک روز لاشخورها بجان مردم بیفتن
دوشنبه 1 دي 1393 - 22:31
تیتو تیتو - تهران - ایران
خدا لعنت کند پدر و مادر داعش را که همانا امریکا و اسراییل ملعون هستند که با مهره عربستان تروریست و وهابیت کشتند و تجاوز کردند و دزدیدند و میکنند در حق مردم بی پناه در سوریه و عراق و افریقا و هر جا پای این ملعونین باز شده.
دوشنبه 1 دي 1393 - 23:52
parsi6 - نیویورک - آمریکا
شاید تکراری باشه حرفم، ولی‌ داعشی‌ها دقیقا کاری رو دارند میکنند که عمر ابن خطاب با حمله به ایران،با ایرانیان کرد. قابل توجه کسانی‌ که شیعه یان رو به اسلام اهل سنت دعوت میکنند. یعنی‌ شما وقتی‌ سنی شدید باید بتونید صد تا صدتا سر ببرید، به زن و بچه مردم تجاوز کنی‌، گروگانگیری کنی‌، مواد مخدر و مشروبات الکلی به ایران قاچاق کنی‌ و آنچه که برای شما حرامه و نباید انجام بدی خوردن گوشت خوک و نوشیدن شرابه. بابا باز شیعه !.
دوشنبه 1 دي 1393 - 23:10
amir-amir - تورنتو - كانادا
آیین و مسلک حیوانى تان نابود بشود
‌سه شنبه 2 دي 1393 - 00:48
amin4497 - نیویورک - آمریکا
تیتو تیتو ء تهران ء ایران. ای کسی که در تهران زندگی میکنی. این اعدامها که در ایران رخ میده کار کیه. اون پرچم پرچم اسراییل هستش؟ بسه دیگه خجالت بکش، نفهم.
‌سه شنبه 2 دي 1393 - 02:07
مهدی جون - لندن - انگستان
دنیا دختران ایزدی را فراموش کرده چون اسرایلی نیستند چون تمام رسانه ها دست سهیونیست هاست، چون داعش ساخته سهیونیسم هست.
‌سه شنبه 2 دي 1393 - 02:16
توفیق - سیاتل - آمریکا
تو ایران، در دهه ۶۰، دختران زندانی که به جرم هواداری از مجاهدین زندانی و بعد اعدام شدن، شب قبل از اعدامشون اگر باکره بودن با زور با یک پاسدار عقد شون می‌کردن که باکره اعدام نشن. آقای تیتو تیتو خان، اونها هم کار اسرائیلیها بود؟؟ کار عربستان بود؟؟ وقاحت هم حدی داره!
‌سه شنبه 2 دي 1393 - 03:36
hossein+87= - ایران - ایران
amin4497 - نیویورک - آمریکا - نفهم امثال تو هستن که تیکه تیکه شدن زنان و بچه ها و انسان های بیگناه رو تو روز روشن اون هم به فجیع ترین شکل ممکن نمیبینن!! یارو مواد فروخته اعدام بشه عیب داره؟ تجاوز کرده و اعدام بشه مشکل داره؟ واقعا رو میخواد که انقدر آدم وقیح باشه. تو ایران هم ممکنه حق نا حق بشه و میشه. قبوال دارم. ولی وقاحت و پستی این مزدورای آشغال که فغقط هدفشون ایران هستش رو با حکومت ایران مقایسه میکنی خیلی احمقانه س.
‌سه شنبه 2 دي 1393 - 06:39
بت شکن - مونترال - کانادا
دریای پارس - ایران --هموطن، به قول دکتر رضا براهنی که فکر کنم او هم از یک ادیب دیگر وام گرفته بود (هر تراژدی که رخ میدهد، اول نوشته میشود بعد اتفاق می‌افتد)..!!
‌سه شنبه 2 دي 1393 - 06:46
parsi parsi - کرمان - ایران
اسلام واقعی راداعش نشان داد
‌سه شنبه 2 دي 1393 - 08:08
باور عمیق - قم - ایران
آقای سلطنت طلب . یه زحمت بکش آهانی اوهونی از خودت منتشر کن . فقط همینقدر که بفهمیم سالمی کفایت میکنه . خیلی وقته ازت بی خبریم . کجایی پس تو ؟
‌سه شنبه 2 دي 1393 - 10:38
اسب آتش - سیدنی - استرالیا
باور عمیق-قم- دوست عزیز، شاید اصلی ترین دلیلی که من هنوز تو این سایتم وجود انسانهای نئاندرتالی مثل سلطنت طلبه که باعث مزاح میشن،اگه قرار باشه نیاد منم دیگه نیستم.
‌سه شنبه 2 دي 1393 - 13:22
danial nabi - استكهلم - سوئد
امین۴۴۹۷ - نیویورک - آمریکا نفهم تویی که جنایت آمریکا را در عراق و افغانستان نمی‌بینی، یا کری یا بی‌ مغز، از شکنجه که بوش لعنتی آن را تنها راه می‌دانست، باز هم کور بودی، دأعشیها را آمریکا با کمک عربستان و ترکیه اردن و . مسلح کردند، باز هم کور بودی، امیدوارم که باعث این جنایت به سر کردگی آمریکای ملعون با طوفانی با خاک یکسان شوند، که روز دیر نخواهد بود. امثال تو را آدم نباید حساب کرد چون بد بخت و بی‌ وجدانید.
‌سه شنبه 2 دي 1393 - 14:33
بیدار58 - بایلسر - ایران
باور عمیق - قم - ایران...خیلی باید احمق باشیم که فکر کنیم اینها مسلمان هستن حالا یا شیعه یا سنی.اینا بازی دولتهاست,پس آقای باور عمیق بیخود رقیب طلب نکن و جو الکی نده خودتم اینجا زیادی هستی
‌سه شنبه 2 دي 1393 - 16:57
danial nabi - استكهلم - سوئد
کسانی‌‌ که شک دارند داعش ساخته دست آمریکا ‌ست خوب عنایت فرمایید https://www.youtube.com/watch?v=HKag2hMWPQM
‌سه شنبه 2 دي 1393 - 23:55
perser68 - فلوریدا - آمریکا
تیتو تیتو - تهران - ایران. اگه آمریکا و اسرائیل نبودن خیلی مشکل داشتی!!! خودمونیم ستار بهشتیو میگن آمریکائیا تو زندان کشتن راسته؟ساله۸۸ اونهمه کشته تو درگیریا میگن کار اسرائیل بود تو چه فکر میکنی؟
‌چهارشنبه 3 دي 1393 - 06:31
باور عمیق - قم - ایران
بیدار58 - بایلسر - ایران . به به . عرض سلام . حضرتعالی احتمالا حسابدار جدید سایت هستید . فقط گویا تازه تشریف آوردید خیلی آگاه به مسائل نیستید . دوست و برادر عزیزمان سلطنت طلب را از این جهت خطاب قرار دادم که ایشان در بدو هنرنمایی های داعش به شدت بحث جهاد نکاح و خوی کثیف اخلاقی داعش را تکذیب میکرد و آن را ((دروغی ساخته دست رژیم آخوندی ایران)) میدانست . بنابراین سعی کن تا نمیدانی ، حرف نزنی . و اما اینکه میفرمایید اینها سنی نیستند . هر موقع دوست داشتی بیا تا من بهت اثبات کنم اینها سنی هستند . بعد اگر در برابر پاسخ مستدل من در افق محو نشدی ، با این رویه اخلاقی قطعا شروع به توهین خواهی کرد . موفق باشی
‌چهارشنبه 3 دي 1393 - 18:33
باور عمیق - قم - ایران
اسب آتش - سیدنی - استرالیا . سلام دوست عزیز . زمان مثل برق و باد میگذره . اون روزای اول به دقت رصد میکردم نظراتشو در مورد داعش . یادمه اوائل واسه اینا سینه چاک میکرد . وسطاش که دید صدای مفتی های عربستان هم درومده شروع کرد به بدگویی . این اواخر هم دیگه ناپدید شده . به خدا نگران سلامتیشم . همین
‌چهارشنبه 3 دي 1393 - 18:35
بیدار58 - بایلسر - ایران
باور عمیق - قم - ایران...دوست خوشگل و خوش بر و خوش زبانم,بنده چند سالی هست مهمان این سایت هستم,اما نظر نمیدادم تا اینکه با نظرات گرانبهای شما و فدای آقا که تو همه جور خبری از سیاسی,اجتماعی و اقتصادی بگیر تا سکسی و غیره نظر میدادین,گفتم شرفیاب بشم تا از کرامات آسمانی شما دو دوست عزیز مستفیض بشم.شما میخوای چجوری ثابت کنی اینا سنی هستن؟؟با چهارتا سایت خبری!!!. خوب منم ادرس میدم جاهای که میگن اینا سنی نیستن.بحث سر اینکه اینا سنی هستن یا نه نیست,بحث اینه که با این بازیها دارن مردم رو میدوشن.البته شما که مغزتون دیگه اونقد از خرافه پر شده که جا برای مثال جدید و به روز نداره و مقصر نیستین. من الله تو قیف :)
‌پنجشنبه 4 دي 1393 - 05:42
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.