کندن قبر برای «شهدای گمنام»‌ در مشهورترین میدان گردشگری یزد

نمایی از صحن بافت تاریخی امیر جخماق یزد. عکس از خبرگزاری میراث فرهنگی

آن‌چنانکه خبرگزاری میراث فرهنگی از تهران گزارش می‌دهد بر اساس شواهد، قرار است چند تن از کشته‌شدگان جنگ هشت ساله ایران و عراق در میدان تاریخی و گردشگری امیرچخماق یزد به خاک سپرده شوند؛ موضوعی که روند ثبت جهانی این بخش از بافت تاریخی یزد را تهدید می‌کند.

در خبرگزاری میراث فرهنگی عکس‌هایی منتشر شده که نشان می‌دهد آماده‌سازی قبرها، باوجود مخالفت سازمان میراث فرهنگی در میدان تاریخی امیرچخماق، در حال انجام است.

این قبرها به منظور تدفین ۸ جان‌باخته گمنام جنگ با عراق آماده می‌شوند و قرار است این کشته‌شدگان روز سه‌شنبه همزمان با سالروز کشته شدن علی بن موسی‌الرضا امام هشتم شیعیان خاکسپاری شوند.

کمیته جستجوی مفقودین ستاد نیروهای مسلح جمهوری اسلامی، بدون توجه به مخالفت‌های سازمان میراث فرهنگی، اقدام به حفر این هشت قبر در چند متری بنای تاریخی امیرچخماق یزد کرده‌است.

این درحالی است که مدیرکل اداره میراث فرهنگی یزد به عنوان متولی میراث فرهنگی این استان بارها مخالفت خود را با اجرای این طرح اعلام کرده‌است.

همچنین مدیر روابط عمومی استانداری یزد نیز در گفت‌وگو با خبرگزاری میراث فرهنگی، تاکید کرد که استاندار نیز با اجرای این طرح مخالف است.
میدان امیرچخماق یزدمیدان امیرچخماق یزد

پیش از این خبرهایی منتشر شده بود که گویا آیت‌الله محمدرضا ناصری، نماینده ولی فقیه و امام‌جمعه یزد با پیشنهاد مسئولان سازمان میراث فرهنگی موافق بوده‌است، طبق این پیشنهاد قرار بود قبرها به پشت بنای تاریخی امیرچخماق منتقل شود.

اما ۲۸ آذرماه، برخی مجریان این طرح بدون اخذ مجوزهای لازم اقدام به حفر قبر در چند متری بنای تاریخی امیرچخماق کردند که حتی حضور مدیرکل اداره میراث فرهنگی یزد هم مانع از انجام کار آن‌ها نشد.

گفته می‌شود که طرح تدفین ۸ جان‌باخته گمنام جنگ دو سال قبل مطرح شد که استانداری وقت با آن مخالفت کرد. اکنون دوباره این طرح مطرح و بدون داشتن مجوزهای لازم به اجرا درآمده‌است.

مسئولان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، پیشتر تدفین جان‌باختگان گمنام جنگ در میدان تاریخی امیرچخماق را تهدیدی جدی در روند ثبت جهانی این بافت تاریخی یزد اعلام کرده بودند.

+46
رأی دهید
-82

اسب آتش - سیدنی - استرالیا
با تمام درود واحترامی که به شهدای جنگ با عراق قائلم ولی دفن در میادین شهر کار جالبی نیست،افراط گری بی احترامی میاره. پیشنهاد میدم مثل آسترالیا انگلیس یا آمریکا در پارکهای معروف یا کنار آثار تاریخی و توریستی ستون های یادبود نصب شود که نام کشته شدگان جنگ با درجه وی وسال وماه عروج به ترتیب الفبا رویش حک شده باشد.اینجوری هم نامشان و یادش دلاوریشان زنده میماند و هم امکان بی احترامی وتغییر بافت شهری وجود نداره.
دوشنبه 1 دي 1393 - 13:46
kamran631 - لیون - فرانسه
جنگ ۲۶ سال پیش تموم شد، حالا اینها چی‌ رو میخوان دفن کنند ؟ اصلا از این جنازه‌ها چی‌ باقی‌ مونده که قابل دفن کردن باشه ؟ اگر چه که آخوند‌ها از جنازه پیدا نشده حسین ۱۴ قرن هست که استفاده میکنند ! این کار‌ها که جای خود داره !! خدایا، ببین چطور سرباز‌های ما برای دفاع از میهن کشته شدند، و اونوقت این نظام منحوس چطور با جنازه اونها کسب حیثیت میکنه ..‌. ای که تو روحت، سید علی‌ گدا سگ دست ، ولی‌ وقیح !
دوشنبه 1 دي 1393 - 14:24
amirhassna - سیدنی - استرالیا
من فکر نکنم برای مردم اصلا اهمیتی داشته باشه. همین چند وقت پیش همه داشتن برای کشته شدگان کربلا تو سر و کلشون می زدن. تا کی ما می خوایم همه تقصیرارو گردن دیگران بندازیم. تا خودمون برا فرهنگ خودمون ارزشی قایل نشیم نمی شه انتظاری از یه حکومت دیکتاتوری که مبناش بر عقب مونده بودن مردن هستش داشت. شهدا و فداکاری اونها جای بحثی نداره اما این حکومت خوب بلده از هر چیزی استفاده ابزاری بکنه حتا به اسم اون بندگان خدا که برای وطن مبارزه کردن.
دوشنبه 1 دي 1393 - 14:25
فقط ملوان - انزلی - ایران
این سالروز بهمن جازویه قهرمان بزرگ و افتخار ما ایرانیها هم هست .که علی را بخاطر جنایکاریشها که به ایرانیها کرده بود از وسط نصف کرد...روحش شاد و همچنین فیروز نهاوندی که عمر را بخاطر حمله به ایران با چاقو تیکه تیکه کرد...
دوشنبه 1 دي 1393 - 14:36
رستگار501 - برن - سویئس
تمام کشورهای عاقل و فهمیده دنیا سعی میکنند شهر و کشور را زیباتر و مردم در رفاه فکری و روحی باشند ، کدام مغز گندیده ای دانشگاه و میدان را به مسجد و قبرستان تبدیل میکند؟ لعنت بر هر چه مذهب و آخوند کثافت و عقب افتاده های خر مذهب. تفریح و خوشی مردم را که نابود کرده اند ، حالا هم همه جا قبرستان ، خمینی کله خر به شاه ایراد میگرفت که مملکت را نابود کرده و قبرستان را آباد.
دوشنبه 1 دي 1393 - 14:40
فارسان - مرکزی - ایران
امام می فرمودند :لاکن این محمد رضا قبرستا نهای مارا آباد کرده ه ه ه.. ولی به نظر میرسه که ایشان به کمک متوهمین 57 تمام ایران را قبرستان کردند!!!!
دوشنبه 1 دي 1393 - 14:47
hamed-irooni - سیستان - ایران
عجب ادبیاتی کشته‌شدگان جنگ هشت ساله من مخالف تخریب آثار باستانی و سواستفاده مسولین بی کفایت از شهیدان جنگ تحمیلی هستم ولی این ادبیات شایسته نیست اصلا جنگ جنگ زرگری بود ولی تو همین جنگ زرگری هم اگر این ها برای دفاع نمی رفتند ما شکست می خوردیم
دوشنبه 1 دي 1393 - 14:53
Mova10 - ادینبورو - اسکاتلند
کدوم جان باخته؟!؟!؟ معلوم نیس از کجا استخون پیدا کردن اوردن باز!؟ هر وقت استخون میارن یه برنامه‌ای در پیش هست. من بابم توا جنگ کشته شده، مدرسه شاهد میرفتم، بابای یکی‌ از دوستمو ۳ بار تحویل دادن بش! ۳ بار!
دوشنبه 1 دي 1393 - 15:42
mammal - لندن - انگلیس
بهتر هست که این قبر‌ها را بگذارند نزدیک ایستگاه مترو چون در آینده که مترو تهران-کربلا اومد مردم می‌تونن برن اینجا هم زیارت، یک پولی‌ هم گیر یزدی‌ها میاد
دوشنبه 1 دي 1393 - 16:26
مسیح پسر مریم - تهران - ایران
چقدر خوب میشه که اینکار رو بکنند. اگه شهدا نبودن الان همه اونایی که کامنت مخالف میدن و یا توهین میکنند باید به صدام و عراقی ها می گفتن عمو و دایی ...
دوشنبه 1 دي 1393 - 17:07
محسن احمد علی - دبی - امارات متحده عربی
این رژیم بی کفایت هیچوقت کار درستی انجام نداده و نمیده و همیشه خودش رو پشت چیزی پنهان میکنه و ایندفه هم طبق معمول همیشه؛ از وجود این شهدای عزیز که مایه افتخار و سربلند مردم هستند؛ استفاده کرده تا بیش از پیش سر مردم را به اینکارا گرم کنه و نفع خودش رو ببره.. خداوند انشالله بحق همین شهدا؛ ریشه کثیف این آخوندا رو از مملکت ما بکنه.
دوشنبه 1 دي 1393 - 17:39
paksan - آمریکا - آمریکا
این قبرها بیشتر مورد نفرین مردم قرار میگیرن تا .. واقعاً چرا به زور میخوان این کار رو بکنند؟ فقط باعث نفرت مردم از این بدبختا میشن
دوشنبه 1 دي 1393 - 17:57
باور عمیق - قم - ایران
( چند تن از کشته‌شدگان ) ، ( ۸ جان‌باخته ) و تلاشی حال بهم زدن برای اینکه یکبار نگویید (( شهید )) . از جنازه پوسیده شهدا هم شماها وحشت دارید . هدفتان اشاره صرف و تنها و تصفیه شده به یک سری از اجساد است . واژه (( شهید )) لغتی است که هدف شما از انتشار این خبر را به هم میریزد . اگر بگویید (( شهید )) آنگاه یادآوری کرده اید که آنها برای چه و چرا و چگونه جان باخته اند . یادآوری کرده اید که روزی مقابل همینان ایستاده بودید . پس برای عدم استفاده از لغتی که به گوش و حافظه مردم آشنا بیاید و یادآور خاطرات باشد لحظه ای درنگ نمیکنید . آفرین بر شما قوم یهود
دوشنبه 1 دي 1393 - 18:17
Darya_ir - دوسلدورف - المان
کندن قبر برای «شهدای گمنام»‌ در مشهورترین میدان گردشگری یزد. نشان غم وگریه در اسلام و افسردگی مردم از نبودن شادی ونشاط . اخه این چه دینی است ..حتی در گردشگاهها ومحل توریستی جای دفن شهدا باشد
دوشنبه 1 دي 1393 - 18:19
همسایه دکتر شریعتی - ایران - ایران
خاک بر سرتون که با آبروی شهیدان جنگ بازی می کنین همینقدر نمی فهمین که مکان دفن مدافعان این کشور وسط میدان و بالای کوه و دانشگاه و هزار جای دیگه نیست. دوستان لطفا به شهیدان راه کشور احترام بگذارید و حساب افرادی رو که فقط به قصد سو استفاده این کارهای احمقانه رو می کنن از دلاوران کشور جدا کنین. خوش بحال اونهایی که رفتن و نیستن تا این روزهای ذلت بار رو ببینن
دوشنبه 1 دي 1393 - 19:44
alborzi - کرج - ایران
این گمنامها خیلی هاشون عراقی و سودانی هستن
دوشنبه 1 دي 1393 - 20:39
shahram73 - لندن - انگلیس
بگید کشته نه شهید مردن یکی درجه نداره، واسه خدا عقب افتادها تا کی باید بفهمید خدا از جنگ و کشتار بیزاره دارید مردم ساده را مکشید به اسم بهشت نه خودتون داخل می شید نه می زارید دیگران شما مثل یهودیهای فریسی هستیند که دست شیطان از پشت بستیند ای ریاکاران مذهبی یه روز هم نوبت شما می رسه که جواب پس بدین چوب خدا بی صداست
‌سه شنبه 2 دي 1393 - 00:38
arshia83 - ریبه - دانمارک
فکر کنید مثلا کشور ایتالیا بیاد شهدای گمنام جنگ جهانی دومشو تو فلورانس خاک کنه
‌سه شنبه 2 دي 1393 - 02:18
MehranIrani - تهران - ایران
این مملکت کلا همه یش وارونست تو مسجدش بجا نماز مراسم ختم میذارن اونوقت تو دانشگاه به جا خوندن درس نماز جمعه میخونن، تو نماز و عبادت همه بقیه رو دعا میکنن برا صلح اینجا تو نماز جمعه مرگ و هلاکت رو برا بقیه میخوان! تو میدون شهر مرده خاک میکنن بعد چون دیگه نمیشه میدونها رو جهت آبادانی دست زد چون مرده هایی که خاک کردن توش میریزن بیرون میرن قبرستونها رو آباد میکنن بجاش ، منظورم همون مقبره امام راحله که امکاناتش از ÷ایتخت هم بیشتره ! دادستانیش به جا اینکه داد رو بستانه بیداد میکنه نیروی انتظامیش به جا اینکه دزد و مجرم رو بگیره مردم رو میگیره ! کلا کشوری داریم وارونه!
‌سه شنبه 2 دي 1393 - 10:32
shirzan e irani - استکهلم - سوئد
هر چند وقت یکبار تابوت‌هایِ خالی‌ را با این القابِ مردم فریب علم کرده تا نظامِ خباثت را آبیاری کنند، و دریغ از کمترین توجهی‌ از سویِ این جاهلانِ اجنبی به آثارِ تاریخی مان، اجنبی چه می‌داند از آثارِ تاریخی‌ به قولِ معروف خر چه داند قدر حلوا و نبات توبره کاه میخواهد و کنجِ حیات، / بس نیست اینقدر به اسمِ شهدا چاپیدید ، همان هأیی که اگر زنده بودند اکنون در زندان هارون در حبس و یا فراری از کشور بودند، لعنت به این عمرو عآص هایِ دوران و طرفدارانِ خبیث و مفلوکشان.
‌سه شنبه 2 دي 1393 - 14:47
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.