یک «فعال فیس‌بوکی» در ایران به ۲۰ سال زندان محکوم شد

مسعود سید طالبی، جوان‌ترین زندانیِ پرونده موسوم به فعالان فیس‌بوکی

وب‌سایت کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران از اضافه شدن ۵ سال زندان دیگر به حکم مسعود سید طالبی، جوان‌ترین زندانیِ پرونده موسوم به فعالان فیس‌بوکی، خبر داد و نوشت که این جوان ۲۱ ساله به ۲۰ سال زندان محکوم شده‌است.

رسانه‌های ایران روز یکشنبه ۲۲ تیر ماه خبر دادند که هشت فعال شبکه اجتماعی فیس‌بوک از سوی دادگاه انقلاب اسلامی در مجموع به ۱۲۷ سال زندان محکوم شده‌اند.

پیش از این وب‌سایت کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران، خبر داده بود که مسن‌ترین متهم این پرونده یک زن ۴۲ ساله و جوان‌ترین متهم یک پسر ۲۱ ساله است.

این وب‌سایت روز یک‌شنبه ۳۰ آذر خبر داد که مسعود سید طالبی، دانشجوی رشته مهندسی برق قدرت دانشگاه آزاد تهران و متولد ۱۳۷۲ یکی از متهمان این پرونده است که از روز اول مهرماه سال ۹۲ در زندان به سر می‌برد.

این وب‌سایت به نقل از «یک منبع آگاه» نوشت که قاضی محمد مقیسه، رئیس شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران، روز ۲۹ آذر ماه در دادگاه مسعود سید طالبی که برای رفع نقص پرونده تشکیل شده بود، توهین به مقدسات را به اتهامات او افزود و پنج سال دیگر به حکم این جوان ۲۱ ساله اضافه کرد.

این «منبع آگاه» همچنین گفت که قاضی محمد مقیسه در دادگاه اولیه آقای طالبی را از اتهام توهین به مقدسات «تبرئه» کرده بود.

وی اضافه کرد: «قاضی در این مرحله از نظر قانونی قادر نیست اتهامی که در کیفرخواست مطرح شده اما در حکم وجود ندارد را مجدداً به حکم اضافه کند. او فقط باید حکم حاضر را مورد بررسی قرار می‌داد. قاضی مقیسه خارج از چارچوب قانون عمل کرده‌است.»

به گزارش وب‌سایت کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران، آقای طالبی به دلیل نوشته‌ها و عکس‌های منتشر شده در صفحه فیس‌بوکی که آن را اداره می‌کرده، به اتهامات تبلیغ علیه نظام، توهین به رهبری، اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی کشور، توهین به مقامات کشوری و توهین به مقدسات و انتشار تصاویر نامناسب متهم شده‌است.

بر پایه این گزارش، قاضی محمد مقیسه در دادگاه بدوی او را از اتهام توهین به مقدسات «تبرئه» و برای دیگر اتهامات، حکم ۱۵ سال حبس صادر کرده بود.

در آذر ماه امسال شعبه ۵۴ دادگاه تجدید نظر با اعلام نقض در رای، پرونده این هشت زندانی را برای رفع نقض به شعبه بدوی ارسال کرده بود.

به گزارش وب‌سایت کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران، این «منبع آگاه» با اشاره به دستگیری مسعود سید طالبی در روز اول مهرماه ۹۲، افزود: «ماموران در آن لحظات بازداشت و تفتیش خانه به همسایه‌ها که جمع شده بودند می‌گفتند جرم او کلاهبرداری است.»

براساس گزارش‌ها، متهمان این پرونده از شهرهای مختلف ایران شامل یزد، شیراز، آبادان، کرمان و تهران هستند که پرونده آنها حدود ۱۱ جلد است.

کمپین بین‌المللی حقوق بشر پیش از این خبر داده بود که این هشت نفر صفحات مختلفی در فیس‌بوک با اسامی «عمام»، «ویکی فیس»، «تنهاترین زن»، «زندگی سگی»، «مرجان ماهی»، «تنهاترین مرد»، «راه که بیفتیم ترس‌مان می‌ریزد»، «دههٔ پنجاهی‌ها» داشته‌اند.

ایمان میرزازاده، وکیل مدافع یکی از متهمان، چهارشنبه ۲ مهر گفته بود که آنان همدیگر را نمی‌شناختند و در بند ۳۵۰ برای «اولین بار» همدیگر را ملاقات کردند.

به گفته آقای میرزاده، مدیریت برخی صفحات با چند نفر به طور مشترک بوده و به همین دلیل این پرونده تجمیع شده‌است.

به گزارش وب‌سایت کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران، یکی از زنان متهم در این پرونده به دلیل داشتن دو فرزند کوچک با قرار وثیقه آزاد شده و اکنون در شهر کرمان، محل زندگی‌اش، به سر می‌برد و دیگر متهم زن این پرونده در بند زنان زندان قرچک ورامین در «شرایط بسیار بدی» نگهداری می‌شود.

براساس این گزارش شش نفر از متهمان این پرونده در بند ۳۵۰ زندان اوین به سر می‌برند.

+149
رأی دهید
-13

مهدی جون - لندن - انگستان
وظیفه ماست از بچه ها در ایران حمایت کنیم. کمپین کنیم و این نوشته را به اشتراک بزاریم.
دوشنبه 1 دي 1393 - 14:26
رستگار501 - برن - سویئس
این زندانی کردن فعالهای مخالف بیانگر کامل دیکتاتوری و استبدادی رژیم اسلامی است و ترس و بزدلی حکومت امام زمان از امت خودش را نشان میدهد. وقتی به قوانین اسلامی که گویند قوانین اللهی است توجه کنید ، فقط بی رحمی شقاوت و کشتن مخالفان وچپاول اموال دیگران مشهود میشود ولی شعار خدا مهربان و بخشنده است همه جا جهت ابله کردن عوام جار زده میشود.
دوشنبه 1 دي 1393 - 14:54
aashena - اتاوا - کانادا
مقدسات شما برای ما مقدس نیستد. انسانهای بیگناه در زندان انسانهای گناهکار بر تخت حکومت تکیه زده
دوشنبه 1 دي 1393 - 15:19
Faryade_Khamoosh - آخن - آلمان
من بعضى اوقات خنده ام میگیره این جور خبرها را از ایران میخوانم. یک جوان ٢١ ساله رو به دلیل فعالیت فیس بوکى ٢٠ سال میاندازند زندان. بخدا خنده داره. یعنى انقدر خنده داره این نوع اخبار از ایران که شما میتونید یک شو یا یک برنامه حداقل ٣ ساعته استند آپ کمدى رو باهاش پر کنید. حالا از همه خنده دار تر این بابا مثلا جناب قاضى است که معلوم نیست کجا حقوق خونده.
دوشنبه 1 دي 1393 - 15:20
new idea - لندن - انگلستان
ای وای بر مایی که حتا اجازهء چهارتا شوخی و اظهارنظررو نداریم و از بدوی ترین حقوق یک انسان قرن بیستمی محرومیم.باور کردنی نیست به زندان انداختن یک جوان 21 ساله،اونهم برای بیست ساااااال..!یعنی تمام دوران تکرارنشدنی جوانیش!
دوشنبه 1 دي 1393 - 17:58
paksan - آمریکا - آمریکا
این نشانه ای از دیکتاتوری است برای دنیا. آیا ایمان نمی آورید که خامنه ای یک دیکتاتور تمام عیار است!
دوشنبه 1 دي 1393 - 17:58
parsi parsi - کرمان - ایران
مقدسات یا مزخرفات
دوشنبه 1 دي 1393 - 18:52
ariobarzan pars - بیرمنگام - انگلیس
یه نگاه ب اسم این قاضی دژخیم بندازید این عربه هفت جدش عربن برا چی‌ یه عرب نشست اون بالا جوونای مارو مجازات می‌کنه. آخه ما به کی‌ بگیم اینا ایرانی‌ نیستن.
‌سه شنبه 2 دي 1393 - 00:14
تیرداد - تهران - ایران
محمد مقیسه یه رذل و پست فطرت بعه تمام معناس که مثل سگ واسه صاحبش پاچه همرو میگیره.اسم قاضی روی این موجود کثیف نزارید
‌چهارشنبه 3 دي 1393 - 05:55
کوروش مهری - یزد - ایران
اوهوک!به مقدسات توهین میکنی!وقتی میگیم طرف با الاغ رفته فضا قبول کن!وقتی میگیم یارو تو دهان نهنگ رفته زنده مونده بگو چشم...
شنبه 6 دي 1393 - 16:17
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.