تشکر بشار اسد از حمایت حکومت و رهبر ایران

بشار اسد رئیس جمهور سوریه، با تشکر از حمایت های حکومت و رهبر جمهوری اسلامی ایران در جنگ داخلی این کشور گفت: "ایران و سوریه توانسته اند برنامه های دشمنان و تروریست ها را با شکست مواجه کنند."

این اظهارات یک روز پس از آن ادا می شود که خبرگزاری رویترز گزارش داده بود مقام های تجاری سوریه و شرکت های این کشور نگران هستند که افت شدید قیمت نفت باعث کاهش کمک های مالی ایران به حکومت سوریه شود.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، آقای اسد یکشنبه ۳۰ آذر (۲۱ دسامبر) در دیدار با علی لاریجانی رئیس مجلس ایران تاکید کرد که کشورش" برای گسترش همکاری های دوجانبه و ارتقای آن به سطح روابط راهبردی آمادگی دارد."

با توجه به اینکه ایران روابط ایران و سوریه، دارای ابعاد گسترده نظامی و امنیتی است، مشخص نیست که اظهارات رئیس جمهور سوریه از ارتقای روابط دو کشور به "سطح راهبردی"، مشخصا به چه همکاری های بیشتری اشاره دارد.

بشار اسد، سخنان خود را در ملاقات امروز خود با رئیس مجلس ایران بیان کرده که در راس هیاتی به سوریه سفر کرده است. آقای لاریجانی بعد از سوریه، به کشورهای لبنان و عراق نیز سفر خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری سوری سانا، رئیس جمهور سوریه در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرده است که این کشور به "روابط برادرانه و تاریخی" خود با ایران در طول دهه های گذشته افتخار می کند.

این خبرگزاری افزوده که بشار اسد، در جریان دیدار با آقای لاریجانی ، همچنین اعلام کرده که دولتش مایل است همزمان با "جنگ با تروریسم"، به پی گیری "آشتی ملی" در این کشور بپردازد.

به گزارش ایرنا، علی لاریجانی نیز در جریان دیدار امروز خود با بشار اسد، از "طرح روسیه برای گفت وگوی سوری – سوری" حمایت کرده است.

وی افزوده: "مسکو به دنبال یک گفت وگوی جدی است که هم نمایندگان دولت و هم مخالفان سیاسی در آن حضور داشته باشند که البته تهران نیز در جریان این تلاش ها قرارگرفته است."

از سال ۲۰۱۱ میلادی (۱۳۹۰ خورشیدی) تاکنون، حدود ۲۰۰ هزار نفر در جنگ بین نیروهای وفادار به حکومت بشار اسد و گروه‌های مخالف او کشته شده‌اند.


'تلاش برای تضمین ادامه کمک ها'

رویترز یک روز پیشتر با اشاره به تکیه آقای اسد بر ایران در نبرد با شورشگری ها به نقل از یک مقام ارشد تجاری سوریه در دمشق نوشت:‌ "اگر به خاطر حمایت ایران نبود نمی توانستیم از این بحران جان به در بریم. حمایت ایران از همه مهم تر بود. در مقابل، ما به آنها قول های بیشتر و بیشتری می دهیم، و درهای بیشتر و بیشتری را برای سرمایه گذاری آنها در سوریه باز می کنیم."

به گزارش رویترز ایران ژوئیه سال گذشته ۳.۶ میلیارد دلار خط اعتباری برای خریداری محصولات نفتی به سوریه داد. یک میلیارد دیگر هم برای خریداری محصولات غیرنفتی اعطا شد.

اما با توجه به نصف شدن بهای نفت در بازارهای جهانی از ژوئن گذشته تاکنون رویترز گزارش می دهد که مقام های سوری در پی کسب اطمینان هستند که کمک های ایران ادامه خواهد یافت.

به گزارش خبرگزاری دولتی سوریه وائل الحلقی نخست وزیر سوریه در بازدید چند روز قبل از تهران به خصوص خواستار تضمین ادامه جریان محصولات پتروشیمی از ایران به بازار سوریه شد.

اسحاق جهانگیری معاون رئیس جمهور ایران سه شنبه هفته قبل پس از دیدار با آقای حلقی گفت که "کمک های اقتصادی ایران از سوریه به طور بی وقفه ادامه خواهد یافت."

یک مقام ایرانی که از او نام برده نشد هم گفت که علیرغم افت بهای نفت کمک ایران به سوریه ادامه خواهد یافت:‌ "ما دوره خیلی سختی را می گذرانیم و افت قیمت نفت توطئه دشمنان ماست. آنها می خواهیم ما را به زانو درآورند تا اصول خود را رها کنیم."

او گفت که ایران قبلا شرایط بدتری را هم تجربه کرده اما سیاستش در قابل سوریه هرگز تغییر نکرده است.

+25
رأی دهید
-84

kamran631 - لیون - فرانسه
بشار گردن دراز ! این کمک‌ها به زودی قطع خواهد شد، چون در آمد نفتی‌ نظام ولی‌ وقیح به شدت رو به سقوط هست ! هر چه زودتر فرار کنی‌ به نفع خودته !!
دوشنبه 1 دي 1393 - 13:12
arian1 - ابادان - ايران
به نظر میاد که هر دو حکومت ایران وسوریه اوضاع بد وشرایطی سخت را تجربه می کنند ومی دانند که به پایان عمر حکومتهای فاسد وپلیدشان نزدیک شده اند. در ایران اسلام دیگر دینی نیست که حکومت بتواند با برگ ان بازی کنند وچهره زشت وپلید این مذهب اهریمنی برای مردم نمایان شده است وهمچنین مشکلاتی مانند فساد ونابرابری های طبقاتی مردم را بسوی یک شورشی بزرگ راه می برد.
دوشنبه 1 دي 1393 - 13:16
مهدی جون - لندن - انگستان
خداییش اگر ایران نبود تا الان اسرایل سوریه را خورده بود.....
دوشنبه 1 دي 1393 - 13:53
siavash2a - تهران - ایران
انشا. بزودی به سرنوشت صدام دچار میشی چون دیگه پولی خامنه ای نداره بهت بده
دوشنبه 1 دي 1393 - 14:30
باور عمیق - قم - ایران
و اما مدتی است که با سقوط قیمت نفت و رسیدن به حوالی بشکه ای 60 دلار ، صدای کف و سوت از اقصی نقاط برخواسته است و شنیده میشود . در دلهای خود شادمانند و امید هزار باره بر سرابی جدید بسته اند . خدمت شما عرض میکنم . دوستان عزیز . اگر نفت به بشکه ای 1 سنت هم برسد ، آرزوی شما هرگز برآورده نخواهد شد . ما در این مملکت بشکه ای 9 دلار هم دیده ایم . 7 دلار هم دیده ایم . از این بازیها زیاد دیده ایم . دلتان را خوش نکنید . موجب افسردگی تان میشود . از ما گفتن بود
دوشنبه 1 دي 1393 - 18:22
Behnam1978 - شتوتگارت - المان
جنگ ۸ ساله ایران و عراق!!!!!سوریه تنها کشور عرب بود که از ایران پشتیبانی‌ میکرد،حالا ایران هم می‌خواد خوبی‌ رو با خوبی‌ جواب بده..من نه طرفدار اسد هستم و نه طرفدار رژیم آخوندی..ولی‌ آمریکا،اسرائیل میخواند با سقوط اسد بخشی از خاک سوریه رو به اسرائیل هدیه کنند و ایران رو ویران همانند عراق..حالا می‌خوای باور کن یا نکن ،مشکله خودته
دوشنبه 1 دي 1393 - 19:12
92ارشام - لندن - ایران
کاهش قیمت نفت ایران،فلسطینیان،لبنانی ها ،افغانیها،عراقی ها،حزب الله لبنان،حماس،مخالفان یمن و...را ناراحت میکند!فقر،فساد وفحشا در ایران سرسام اور است.ولی عربهای سوسمارخوار واجب ترند!عربستان هم فشارش روی ایران به همین دلیله،مداخله درکشورهای منطقه...
دوشنبه 1 دي 1393 - 19:34
sikan - موناکو - فرانسه
قزافی با 2هزار میلیارد دلار سرنوشتش چوب ---- بود سرنوشت بشار حـ... و علی گدا چیه!
دوشنبه 1 دي 1393 - 21:27
cobalt3 - کرج - ایران
عجب انسان محجوبی ؛ تشکر میکنه ، برادر رئیس ما باید تشکر کنیم چون هنوز یه موکت زیر پامونه و اون رو نبردی کبلائی.
‌سه شنبه 2 دي 1393 - 08:51
time-to-say-goodbye - تورنتو - کانادا
کثافت ها، قاتل‌ها و دیکتاتور‌ها با هم، هم پیمان شدن که پدر مردم رو در بیارن، ظلم پایدار نیست، بالاخره تموم می‌شه.. سید علی‌ گدا ، اسد.. منتظر هستیم
‌سه شنبه 2 دي 1393 - 22:38
سرسره - اهواز - ایران
بازتو رودل کردی اومدی کامنت گذاشتی باورعمیق؟ درسته مردم ایران گوساله زیاد دارن که ازخرج واجبشون وسلامتیشون بگذرن برن زیارت حسین عرب ولی همین گدا گشنه ها وقتی صبرشون لبریز بشه دیگه خدارو بنده نیستن بلای جون حکومت کثیفتون میشن مطمئن باش
‌چهارشنبه 3 دي 1393 - 03:52
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.