گلینه عطایی "روزنامه‌نگار سال ۲۰۱۴" آلمان شد

گلینه عطایی، گزارش‌گر شبکه‌ی یک تلویزیون آلمان در مسکو، به عنوان "روزنامه‌نگار سال ۲۰۱۴" برگزیده شد. "گزارش‌های ممتاز" این خبر‌نگار آلمانی ـ ایرانی درباره‌ی بحران اوکراین، دلیل تجلیل از او با اهدای این عنوان است.

هیئت داوران ۸۰ نفره‌ی مجله‌ی آلمانی "مدیوم ماگزین" از گلینه عطایی، گزارش‌گر شبکه‌ی یک تلویزیون آلمان (ARD) به خاطر ارسال "گزارش‌های ممتاز درباره‌ی بحث‌های مربوط به بحران اوکراین در یک سال گذشته" قدردانی کرد و او را به عنوان "روزنامه‌نگار سال ۲۰۱۴" برگزید.

در توضیح داوران این مجله آمده است که گلینه عطایی موفق شده در رپرتاژهای خود «از بازتولید نظرات از پیش‌تعین‌شده بپرهیزد.» به گفته‌ی این هیئت، «نگاه عطایی همواره دقیق، روشنگرانه و همراه با حس همدردی نسبت به مصاحبه‌شوندگان خود بوده است.» مجله‌ی آلمانی "مدیوم ماگزین"، هم‌چنین "انصاف، موشکافی و انتقادپذیری" او را برجسته ساخته و نوشته است که وی همیشه «در برابر مبلغان و بلاگرهای مغرض استقلال‌نظر از خود نشان داده است.»

یورگ شوننبورن، مدیر کانال تلویزیونی ARD، ضمن تبریک به این روزنامه‌نگار تاکید می‌کند که عطایی «وظیفه‌ی سنگین خبررسانی از کانون بحرانی اوکراین را با احساس مسئولیت بسیار، تداوم و جسارت ماه‌ها است که بر عهده گرفته و در این مدت طولانی موفق شده با تجزیه و تحلیل‌های روشن و عینی، به بینندگان ما تصویری کامل از شرایط پیچیده و مبهم آنجا ارائه دهد.»
گلینه عطایی، در ماه اکتبر جایزه‌ی "هانس یوآخیم فریدریش" را دریافت کردجایزه‌ی "هانس یوآخیم فریدریش"

عطایی پیشتر در ماه اکتبر سال جاری، به دریافت جایزه‌ی "هانس یوآخیم فریدریش" که یکی از معتبرترین جایزه‌ها در عرصه‌ی روزنامه‌نگاری آلمان است، نایل آمده بود.

هیئت داوران این جایزه، در توضیح انتخاب عطایی نوشتند که این روزنامه‌نگار برجسته، همواره با «جدیت کار خود را انجام داده و توانایی خاصی در امر روشنگری مسایل پیچیده از خود نشان می‌دهد.» این داوران هم‌چنین ویژگی بارز این خبرنگار را در مورد ارسال گزارش‌های بی‌طرفانه ستوده‌اند. همکاران عطایی، او را به عنوان روزنامه‌نگاری می‌شناسند که اگر موضوعی پیچیده باشد و او و تیم همراهش از آن سردرنیاورند، رو به دوربین می‌کند و بی‌ریا می‌گوید که مسئله برای او ناشفاف و پیچیده است.

گلینه عطایی، علاوه بر خبررسانی از اوکراین، از سایر کانون‌های بحرانی مانند صحنه‌های جنگ لبنان و اسرائیل، عراق و مصر هم برای ARD گزارش‌ها منصفانه و بی‌طرفانه تهیه کرده است.

او از سال ۲۰۰۳ به دنیای خبرنگاری پا گذاشت و همکاری خود را ابتدا با کانال تلویزیونی غرب آلمان (WDR) آغاز کرد. عطایی در سال ۲۰۰۶ به شبکه‌ی یک تلویزیون آلمان پیوست.

گلینه عطایی در سال ۱۹۷۴ در تهران به‌دنیا آمده و تحصیلات عالی خود را در رشته‌های علوم سیاسی و ایران‌شناسی در دانشگاه‌های آلمان و فرانسه به پایان برده است.

مراسم اهدای عنوان "روزنامه‌نگار سال ۲۰۱۴" در روز ۲۳ فوریه در برلین برگزار می‌شود. این عنوان از سال ۲۰۰۴ به خبرنگاران آلمانی که در این زمینه‌ دست به فعالیت‌های برجسته‌ زده باشند، اهدا می‌شود.‌

+39
رأی دهید
-0

فراوانی - قطر - قطر
زنده باد
دوشنبه 1 دي 1393 - 11:22
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.