این ماهیتابه است یا قمر مشتری؟

تصویری از اروپا که کاوشگر گالیله برداشته استسازمان فضایی آمریکا ناسا در توئیتر ۹ عکس منتشر کرده و از کاربران خواسته به این سوال جواب بدهند که کدامیک از آنها عکس اروپا، قمر سیاره مشتری است چون هشت عکس دیگر عکس ماهیتابه هستند.
عکس هشت ماهیتابه کار کریستوفر یوناسون عکاس نروژی است.
مشتری ۶۷ قمر دارد و اروپا که از نظر نزدیکی به مشتری ششمین قمر به شمار می رود یکی از چهار قمری است که گالیله در سال ۱۶۱۰ کشف کرده بود.
این قمر مورد توجه دانشمندان است چون حداقل شرایط لازم برای حیات را دارا است، یعنی آب به صورت مایع، عناصر شیمیایی ضروری و منبع انرژی در آن هست.
اروپا کمی از ماه، قمر زمین کوچکتر است و تصور می‌شود در جو آن اکسیژن و در زیر پوسته آن اقیانوس‌هایی از آب وجود داشته باشد.
اروپا در مداری بیضی به دور مشتری می گردد و در مواقعی که به مشتری نزدیکتر است نیروی جاذبه این سیاره عظیم باعث می‌شود که اقیانوس‌های زیر پوسته اروپا دچار جزر و مد شوند، مثل تاثیری که ماه بر روی اقیانوس‌های کره زمین می‌گذارد.
اثر این جاذبه باعث حرکاتی در سطح اروپا - مثل حرکت صفحات تکتونیک در کره زمین- و باعث آزاد شدن گرما می‌شود، از این رو اروپا به جز خورشید منبع گرمایی دیگری هم دارد.
در مجوع اروپا یکی از مسطح‌ترین اجرام منظومه شمسی است و پستی و بلندی کمی دارد، اما در سطح آن شکاف‌هایی طویل دیده می‌شود که علامت مشخصه آن است.
+11
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.